Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ból kręgosłupa i drętwienie dłoni w nocy


Gość agnnap

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od dwóch miesięcy mam ból kręgosłupa tak pośrodku pleców, tzn wydaje mi się, że to kręgosłup. Ból się nasila jak wykonuję skłon do przodu, np. jak odkurzam itp. oraz jak wygnę się do tyłu. Bardzo boli gdy nacisnę w tym bolącym miejscu. Od ok. pięciu dni zaczęły mi drętwieć dłonie szczególnie w nocy, w dzień czasami. Na co dzień opiekuję się swoją sparaliżowaną i leżącą mamą, muszę ją czasami *dźwignąć*. Bardzo proszę o poradę co powinnam zrobić, do jakiego specjalisty się udać, co mi może dolegać? Pozdrawiam.agnnap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choroba parkinsona . Bez podstawowych badań nie stwierdzę dokładnie. Rozpoznanie możliwe stwierdziłem.Najlepiej wybrać się do ortopedy i na badania kręgosłupa. Zabieg stereotaktyczny założenia elektrody do stymulacji głębokiej mózgu u chorego z chorobą Parkinsona. Jest kilka grup leków stosowanych w terapii tej choroby. * L-DOPA jest zasadniczym lekiem stosowanym w farmakoterapii PD. Jest to aminokwas, który może przechodzić z krwi do mózgu i w mózgu ulec przekształceniu w dopaminę. L-DOPA jest szybko rozkładana w tkankach obwodowych, zanim zdąży dotrzeć do mózgu, z drugiej strony nie jest możliwe podawanie większych dawek leku, ponieważ powoduje to nasilone objawy uboczne. Rozwiązaniem jest podawanie łączne z L-DOPĄ inhibitora obwodowego enzymu dopa-dekarboksylazy np. karbidopy lub benserazydu. Głównymi powikłaniami stosowania preparatów lewodopy są tzw. zespoły on-off charakteryzujące się występowaniem znacznej hipokinezy w momencie obniżania się stężenia leku we krwi, przeplatanej hiperkinezami (ruchy mimowolne) na szczycie dawki. Innym powikłaniem jest występowanie zaburzeń psychicznych w przypadku stosowania dużych dawek leku. * Amantadyna to lek zwiększający uwalnianie endogennej dopaminy. * Agoniści receptorów dopaminowych, np.bromokryptyna, ropinirol. * Inhibitory MAO hamujące rozkład dopaminy, np. selegilina. * Inhibitory COMT (katecholo-o-metylotransferazy): entakapon, tolkapon, nitekapon. * Leki antycholinergiczne: biperiden, cykrymina, procyklidyna, triheksyfenidyl. * Beta-blokery, np. Propranolol. Innymi możliwościami leczenia są: * leczenie operacyjne &#8211* stereotaktyczne uszkadzanie gałki bladej (pallidotomia), jądra niskowzgórzowego (subtalamotomia) albo jąder wzgórza (talamotomia), jedno- lub obustronne* * przeszczep płodowej istoty czarnej* * Głęboka stymulacja mózgu: wszczepienie elektrostymulatora w zidentyfikowane ognisko w mózgu. Poza powyżej wymienionymi zalecana jest rehabilitacja ruchowa na którą składa się: * gimnastyka lecznicza * pływanie lecznicze * terapia mowy * fizykoterapia * masaż * muzykoterapia * spacery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×