Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podwyższone próby wątrobowe, jakaś choroba?


Gość Noris

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem badanie prób wątrobowych z krwi - cała morfologia z rozmazem wyszła bardzo dobrze, natomiast próby wątrobowe - powiedziano mi w laboratorium, że są podwyższone tzn. AST 23 U/l, ALT 44 U/l, bilirubina całkowita 21,57 umol/l, fosfataza zasadowa 90 U/l, GGTP 27 U/l. Jeszcze Helicobacter pylori 1,66 U/ml. Czy te wyniki wskazują na coś poważnego. Mam 31 lat, raz w tygodniu wypiję lampkę wina, raczej tłusto nie jadam ale czasem się zdarzy, zażywam propranolol 40 mg, asmag i wit B12. HBS ujemne, jestem zaszczepiony na WZW typu B. Czy to może mieć jakiś wpływ na wyniki - robiłem na czczo 14 godz. przed pobraniem krwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawione przez Pana wyniki raczej nie wskazują na chorobę wątroby. Tylko nieznacznie przekraczają normy. Nie wiem niestety jakie są normy w Pana przypadku, bo każde laboratorium ma swoje, zależne od aparatury. Jednak średnia maksymalna tych norm praktycznie jest zachowana. Dlatego nie przejmowałbym się tymi wynikami. Wykrycie zaś przeciwciał przeciw bakterii Helicobacter pylori nie świadczy, że takowa bakteria istnieje w organizmie. Aby stwierdzić w 100% zakażenie Helicobacter pylori należałoby wykonać gastroskopię połączona z testem urazowym. Trzeba też brać pod uwagę to, że zażywanie nawet najmniejszej ilości jakiegokolwiek leku może podnosić aktywność enzymów wątrobowych i poziom bilirubiny. Oczywiście wyniki te należy skonsultować z lekarzem, który kierował Pana na badania. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×