Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Przepuklina pooperacyjna po usunięciu ciąży pozamacicznej


Gość Donia

Rekomendowane odpowiedzi

W lipcu przeszłam operację usunięcia ciąży pozamacicznej lewojajowej. Mój stan był dość ciężki, gdyż nie rozpoznano u mnie odrazu ciąży pozamacicznej, dopiero z izby przyjęć, trafiłam na ginegologie a potem na stół operacyjny. Jakieś dwa miesiące temu pojawiło mi się nad blizną wybrzuszenie, po prawej stronie. Na początku było miękkie lecz teraz jest twarde i przeniosło się na cały brzuch tzn. na całej długości blizny. Odczuwam ostanio również ból w dole brzucha, mam problemy z załatwianiem się i nie mam apetytu. Mój ginekolog powiedział, że trzeba będzie to zoperować lecz teraz to będzie już typowo zabieg chirurgiczny. Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda taka operacja. Czy konieczne będzie ponowne otwieranie całej *blizny* czy można to zrobić jakąś mniej inwazyjną metodą? W przyszłym roku chciałabym zajść w ciążę, czy ponowna operacja wpłynie na *wytrzymałóść* mioch mięśni i czy nie będzie zagrożenia dla mnie i dla dziecka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety trzeba wyciąć całą bliznę, aby dostać się do całego worka przepuklinowego i odpowiednio go wypreparować. Dobry dostęp umożliwi dokładne i bezpieczne zaopatrzenie przepukliny. Po wycięciu blizny ponownie zeszyje się ranę więc nowa blizna będzie taka sama jak poprzednia. Oczywiście nie ma przeciwwskazań do zajścia ponownie w ciąże. Jednak jest zwiększone prawdopodobieństwo, że w trakcie ciąży lub zaraz po niej może dojść do wznowy przepukliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są dokładnie objawy przepukliny pooperacyjnej.?Byłam ostatnio u lekarza ogólnego i powiedział, że to nie koniecznie musi być przepuklina, może być to poprostu zrost. Zalecił zrobienie USG. Czy jest to prawidłowe działanie?Czy pozwoli ono stwierdzić na 100% czy jest to przepulkina czy zrost?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×