Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Opóźnione leczenie guza w okolicy brodawki


Gość Alina

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowny Panie Doktorze W badaniu hist.był zapis: W odległości 2cm od brodawki guz 3x2,5cm. Czy to oznacza zabrodawkową lokalizację guza? To było w wyniku badania materiału operacyjnego.Leczenie mojego raka naciekowego rozpoczęto z prawie 10 miesięcznym opóżnieniem ponieważ radiolog opisujący bad.mammograficzne nie raczył dostrzec ,,zmian podejrzanych*.Przeprowadzona została mastektomia radykalna zmodyfikowana z limfadenectomią pachy-węzeł wart. był dodatni.Zajęty okazał się także jeszcze jeden poj.węzeł w II piętrze.Czy przy leczenie było podjęte bez tego opóżnienia tj.9.5miesiąca wcześniej ,że operacja oszczędzająca byłaby możliwa.Dodam ,ze recetory estrogenne i progesterenowe dodatnie,oraz nadekspresja Her 2.Stopień zaawansowania G2 Bloom2.Czy można określić w przybliżeniu o ile mógł byc mniejszy guz? Bardzo proszę o odpowiedz,serdecznie poozdrawiam i dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale nie ma takich możliwości teoretycznych ani praktycznych, aby ocenić jaka byłaby wielkość guza około 9 miesięcy temu. G2 oznacza średniego stopnia możliwości podziału komórek nowotworowych, dlatego szybkość wzrostu jest raczej niezbyt silna. Trzeba wiedzieć, że nawet jeśliby guz byłby znacznie mniejszy to i tak lokalizacja jego czyli pod brodawką sutka, w samym centrum sutka dyskwalifikuje go z leczenia oszczędzającego (złe wyniki kosmetyczne po tego typu zabiegu, zniekształcające całkowicie sutek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tę odpowiedż,Ale nastąpiło chyba jakieś nieporozumienie. W badaniu histopat.materiału operacyjnego nie było zapisu ,ze jest to lokalizacja zabrodawkowa. Był zapis:wodległości 2cm od brodawki guz 3x2.5 cm.W związku z tym zapisem zadałam Panu pytanie czy to jest lokalizacja zabrodawkowa ?Drugie pytanie dotyczy wpływu receptora HEr2+++ na szybkość podziału,ponieważ słyszałam że ma on wpływ na tempo wzrostu guza. Jeśli zaś chodzi o operacje oszczędzające w przypadku guza zabrodawkowego to znam przykłady i mam na to dowody ,żetakie operacje są wykonywane ,ważna jest jednak wielkość zmiany.Panie doktorze,czy mój guz był zlokalizowany zabrodawkowo jeśli w wyniku biopsji nie było takiego terminnu? Proszę o skrupulatną i uczciwą odpowiedz.Dziękuję i pozdrawiam Pana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×