Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Poszerzone układy zbiorcze nerek i torbiel korowa w nerce


Gość Aga

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Miałam wykonane usg jamy brzusznej i opis byl następujący : Wątroba jednorodna o prawidlowej echogennosci, drogi zolciowe i pecherzyk zolciowy nieposzerzony cienkoscienny bez zlogow, trzustka i sledziona bez zmian, pecherz moczowy czysty, przestrzen zaotrzewnowa prawidlowa. Nerki polozone typowo bez zlogow. Obie nerki z poszerzonymi układami zbiorczymi. W prawej nerce w biegunie dolnym torbiel korowa średnicy 45mm. Co oznacza ze nerki maja poszerzony uklad zbiorczy i czy ta torbiel korowa jest powaznym schorzeniem? Czy te nieprawidłowości są niebezpieczne? Czy operacja będzie konieczna? Jak przebiega leczenie? Liczę na rzetelną odpowiedz i z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza ze nerki maja poszerzony uklad zbiorczy - to znaczy, że w nerkach występuje niewielki zastój moczu być może spowodowany jakąś niewielką blokadą w zakresie moczowodów i czy ta torbiel korowa jest powaznym schorzeniem? - taka torbiel wymaga tylko obserwacji czyli co około 6-12 miesięcy USG kontrolnego Czy te nieprawidłowości są niebezpieczne? - raczej do kontroli i oczywiście konsulatcji urologicznej Czy operacja będzie konieczna? Jak przebiega leczenie? - w chwili obecnej nie ma takowej potrzeby, dodatkowo należy wykonać badanie ogólne moczu, jeśli badanie ogólne moczu wyjdzie prawidłowe nie ma potrzeby leczenia tego stanu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz. Lekarz ogólny dał mi skierowanie do urologa. Przez ostatnie 3lata cierpiałam na częste zapalenia dróg moczowych (nawracały co 1-3miesiące) ale przez ostatnie kilka dobrych miesięcy miałam spokój jednak odczuwałam ból w okolicy lędzwiowej kręgosłupa, rtg kręgosłupa wykryło lekkie skrzywienie które raczej nie miałoby prawa aż tak boleć. Lekarz ogólny podejrzewa refluks ale by mieć pewność potrzebna jest konsultacja urologiczna i odpowiednie badania. Robiłam niedawno badanie moczu i wykazało nieprawidłowość tylko 10-12leukocytów ale biore cały czas antybiotyk Keflex i pózniej Furagin az do czasu wizyty u urologa. To tak bardzo ciągło się w czasie ponieważ zmieniłam lekarza, gdyż mój poprzedni lekarz leczył mnie wyłącznie Furaginem a infekcje nawracały, nigdy nie zlecił usg, Nie martwiło by mnie to aż tak bardzo i być może nie odczuwałabym potrzeby leczenia takiego stanu ale boli mnie lędzwiowa część kręgosłupa w okolicach nerek(czasami bardzo boli), czuje lekki ból w nerkach gdy oddaje mocz, mam wzdęcia, często rozwolnienie, bardzo szybko się męczę, śpię 7-8godzin na dobę i wypijam 2kawy w ciągu dnia i czuję się senna. Czy to że wypijałam dziennie 1-1,5 litra soku kubusia przez 2-3lata mogło uszkadzać mi nerki?? (Prócz tego oczywiście piłam ok.1-1,5 litra niegazowanej wody). Na czym dokładnie polega i co to jest refluks nerek i czy moze mi doskwierac?? Jeśli to nie refluks to co może mi być, skąd te bóle nerek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed usg i antybiotykiem wyniki badania moczu były następujące : odczyn - kwasny, ciezar wlasciwy - 1020, bialko - slad, cukier - negatyw, cialka ketonowe - negatyw, barwniki zolciowe - neatyw, uribilinogen - neatyw, krew - negatyw, nablonki plaskie - nieliczne wpw, leukocyty 45-50 wpw, erytrocyty sw.poj. wpw, inne- liczne flore bakteryjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×