Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Badanie ECPW po usunięciu pęcherzyka żółciowego


Gość Lidia

Rekomendowane odpowiedzi

Moja mama ma 58 lat i niedawno miała zrobioną operację usunięcia woreczka żółciowego przez nacięcie jamy brzusznej. Decyzja o operacji była podjęta przez lekarzy tylko ze wskazań życiowych ,gdyż pacjentka ma dużo obciążeń m.i.n cukrzyca, astma, migotanie przedsionków serca, i jeszcze przed operacją dostała żółtaczki mechanicznej. Teraz mija już tydzień od operacji i dzisiaj lekarz stwierdził że w przewodach znajdują się jeszcze kamienie i jest zalecane badanie ECPW, lecz woreczek został usunięty. Nie wiem co mam już robić, Bardzo proszę o pomoc. Chciałabym się dowiedzieć jak to możliwe że po usunięciu woreczka żółciowego w przewodach żółciowych znajdują się jeszcze kamienie i jaka jest tego przyczyna może to lekarz niedokładnie usunął kamienie? Bardzo proszę o odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście,że po operacji pęcherzyka mogą w przewodach zostać kamienie. Szczególnie przy cholecystectomi laparoskop.jeśli wcześniej nie zrobiono ECPW i nie wydobyto kamieni z przewodów.A jeśli to była operacja metodą klasyczną,nie zrobiono być może cholangiografi śródoperacyjnej i nie otworzono przewodów. Takie badanie i wyjęcie kamieni jest konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne w czasie zabiegu nie było wskazać do kontroli dróg żółciowych (ich otwierania i rewizji w poszukiwaniu złogów) czyli przewody żółciowe nie były poszerzone. Być może w czasie samego aktu usuwania pęcherzyka żółciowego drobne złogi z przewodu pęcherzykowego dostały się do przewodu żółciowego wspólnego. Dopiero po operacji występuje wtedy żółtaczka i trzeba interweniować wykonując ECPW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×