Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Hypodensyjna zmiana z niewielkim metabolizmem glukozy w trzustce


Gość Łucja1967

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Łucja1967

Dla lata temu przeszłam zabieg usunięcia mastektomii piersi z powodu guza który nie był hormonozależny, według badania histopatologicznego był w 4, najwyższej grupie złośliwości, żaden węzeł chłonny nie był zajęty. Leczono mnie Avastinem i standardową chemioterapią. Badanie USG wykryło zmiany w trzustce, minęło 15 miesięcy od zakończenia chemioterapii. Oto wynik badania PET, jestem umówiona na dalsze konsultacje, ale chcę zasięgnąć jak najszerszej opinii na jego temat : *JAMA BRZUSZNA I MIEDNICA: W głowie trzustki hypodensyjna zmiana o śr. ok. 23 mm z niewielkim metabolizmem glukozy - SUV do 2.4, w pozostałym miąższu narządu metabolizm SUV 2,6- 3.5. Poza tym obraz w normie.* Wniosek : *Obraz PET zmiany ogniskowej w trzustce nietypowy dla procesu nowotworowego o niskim stopniu zróżnicowania, w przypadku podejrzenia zmiany o charakterze endokrynnym do rozważenia badanie z użyciem pochodnych somatostafyny.* Przez wiele lat chorowałam na nawracające zapalenie woreczka żółciowego. Wszystkie markery, parametry wątroby są w normie. Od kilku dni odczuwam niewielkie bóle brzucha pod żołądkiem. Czym może być *zmiana hypodensyjna* ? Guzem, cystą, zwapnieniem ? Co oznacza zdanie : *Obraz PET zmiany ogniskowej w trzustce nietypowy dla procesu nowotworowego o niskim stopniu zróżnicowania.* co byłoby w tym przypadku typowym obrazem ? Wiem, że dalsza diagnostyka będzie trudna do przeprowadzenia, już miałam USG, TK i PET, a nadal nie ma diagnozy, słyszałam o spiralnej TK i dopplerowskim USG, jakie badanie może dać odpowiedź na pytanie czy nie jest to zmiana nowotworowa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym może być *zmiana hypodensyjna* ? Guzem, cystą, zwapnieniem ? - guzem to małej gęstości tkankowej lub nawet cystą o gęstej treści wewnętrznej Co oznacza zdanie : *Obraz PET zmiany ogniskowej w trzustce nietypowy dla procesu nowotworowego o niskim stopniu zróżnicowania.* co byłoby w tym przypadku typowym obrazem ? - taki obraz raczej nie wskazuje na proces nowotworowy, gdyż metabolizm glukozy byłby większy, a nie mniejszy, może to guz typu zapalnego skoro przechodziła Pani zapalenia pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, ma Pani kamicę żółciową, która często wywołuje stany zapalny trzustki jakie badanie może dać odpowiedź na pytanie czy nie jest to zmiana nowotworowa ? - w takim wypadku do rozważenia jeszcze pozostaje rezonans magnetyczny, a najlepiej biopsja cienkoigłowa guza przy pomocy ultrasonografii endoskopowej (EUS)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×