Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Rozpoznanie celiakii na podstawie wycinka jelita cienkiego


Gość Marta P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,mam 28 lat,mam pytanie dotyczące rozpoznania celiakii.Od kilku miesięcy zmagam się z bólami w prawym podbrzuszu połączonymi ze spadkiem masy ciała.Moje problemy zaczęły się po ciąży po ciężkiej infekcji rotawirusowej.Po wielu badaniach USG i TK jamy brzusznej i miednicy-w normie,zrobiono mi kolonoskopię w sedacji-podejrzenie choroby Crohna.Po badaniu lekarz poinformował mnie iż jelito grube jest zdrowe i nie ma Crohna,ale pobrano wycinki z końcowego odcinka jelita cienkiego.Moje pytanie brzmi czy na podstawie tych wycinków można stwierdzić celiakię???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krzysztof

Witam. Z twojego opisu wynika, że przeszłaś poważną chorobę, ja nie jestem lekarzem lecz mam również zdiagnozowaną celiakię na podstawie wycinka jelita pobranego podczas badania gastrologicznego, jestem na diecie przez ok. 8 lat lecz objawy chorobowe są nadal co skłoniło mnie do dalszych poszukiwań. Nie zgodziłem się na kolonoskopię, choć również podejrzewano u mnie Krona Leśniowskiego, lecz po uprzednim wpisaniu objawów w wyszukiwarce internetowej naprowadzony zostałem na trop candidy która naturalnie występuje p przewodzie pokarmowym, po przeleczeniu poczułem poprawę na ok 2 tygodnie, następnie pojawiły się uporczywe pryszcze na plecach i twarzy następnie wykonałem badanie w kierunku gsa 65 t.j. antygenu wytważanemu przez lamblie. Okazało się strzałem w dziesiątkę. Obecnie przeleczone lamblie lecz borykam się z grzybem (candidą) która nawraca - prawdopodobnie nie mam celiakii bo i lamblie jak i candida może powodować spustoszenie w jelitach. Jeśli mogę proponować to zrób posiew w kierunku candidy i na antygen gsa 65. Co do tego drugiego kał musi być jak najmiększy i najjaśniejszy wtedy test będzie najbardziej prawdopodobny, bo z twardego i ciemnego kału nie zawsze może wyjść. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z badań kału miałam badanie w kierunku jaj pasożytów(3 próby) oraz badanie kału w kierunku jersiniozy-yersinia enterocolitica ( 2 próby)-wynik badania -nie stwierdzono jaj pasożytów oraz yersinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krzysztof

Witam. To wcale nie znaczy, że wszystko jest w porządku, po prostu nic nie wykazało. U naszej córki robiliśmy posiew w kierunku pasożytów również trzy próby i nic. Dopiero badanie kału na lamblie (które są także przyczyną wyjałowienia jelita) - kosztowało to nas 20zł nie refundowane przez fundusz, wykazało ich obecność - i to dopiero za drugim razem. Należało pobrać próbkę kału jak najjaśniejszą i najrzadszą (domyślam się, że odczynniki które mają laboratoria nie są zbyt czułe), a na forach w internecie wyczytałem, że zdiagnozowanie jersiniozy nie jest sprawą tak prostą, oczywiście nie zamierzam sugerować diagnozy, ale zachęcam do diagnostyki ponieważ nieleczone posiadanie któregoś paskudztwa prowadzi do bardzo poważnych chorób, a to na pewno odbije się nie tylko na jakości życia ale i na portfelu. Wyczytałem również, że jersiniozę diagnozuje się z krwi, ale sam tego jeszcze nie robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście w przypadku wykrywania yersinii badanie z krwi jest dużo dokładniejsze,ale też dużo droższe(około 200zł),ja robiłam z kału w wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dlatego,że jest taniej(około 20 zł),oczywiście liczę się z tym,że wynik nie jest 100-procentowy.Wykonam jeszcze dla spokoju to badanie w kierunku lamblii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krzysztof

Jeśli bule są w prawej części brzucha to szukanie lamblii może nie przynieść skutku, bo one dają objawy w lewej części (ponoć lubią woreczek żółciowy), a na forum wyczytałem, że yersiń lubi połączenie jelita cienkiego i grubego. A poza tym potrafi w przeciwieństwie do lamblii zagnieździć się gdzieś poza przewodem pokarmowym. Szkoda że nie pobrano wymazu z końca jelita cienkiego bo yersiń przylega do jelita tak jak lamblie co czyni go niewidocznym w podstawowych badaniach. U mnie 8 lat temu, również nie pobrano wymazu podczas gastroskopii i przez ten czas niepotrzebnie się męczyłem, ale za to gastrolog miał stałego pacjenta, a apteki klienta *( pozdrawiam i życzę cierpliwości, bo moja już się chyba kończy. Sorry za ortografię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Stan zapalny może wskazywać na wiele czynników, poczynając od zapalenia bakteryjnego, nadkwaśności,refluksu, grzybicy, trzeba wykluczyć wszystko zanim będziesz oswajała się z najgorszym -(Crohnem). Mogą to być *zwykłe* bakterie coli których jest sporo ponad 150 odmian (są w nich również te zjadliwe) Celiakię można zauważyć również w krwi według markera Ig, lecz może i on wyprowadzić w pole. A żeby odciążyć przewód pokarmowy, można wyłączyć z diety gluten i starać się ograniczyć do minimum spożywanie cukru. Szkoda że nie masz posiewu w kierunku candidy i gsa o którym pisałem wcześniej, to dałoby obraz tego co się dzieje. Na pewno nie polecałbym leczenia w ciemno. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko,że zapalenia grzybicze,bakteryjne czy alergiczne jelit należą do grupy zapaleń swoistych jelit,a w wyniku hist-pat pisze o nieswoistym,przewlekłym nacieku zapalnym,czyli z grupy nieswoistych zapaleń takich jak choroba L-C i colitis ulcerosa.Nie rozumiem już tego wszystkiego skoro w opisie badania mam,że nie uwidoczniono żadnych zmian w całym jelicie grubym i na zbadanym odcinku jelita cienkiego,a z wycinka taki wynik.Byłam wczoraj u prowadzącego mnie gastroenterologa i powiedział,że wynik jest niejednoznaczny i nie ma pewności czy to jest Crohn.Przepisał mi 3-miesięczną kurację lekiem Pentasa i nie wiem czy go brać bo jeśli to nie jest choroba Crohna to może mi zaszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeoczyłem słowa *nieswoiste*, i również jego nie zignorowałem, lecz zaproponowałem diagnostykę. Ponieważ lekarze mają tendencje do wkładania wszystkiego do dużego worka. Nie neguję wprowadzenia tego leku, nie jestem lekarzem, sam borykam się z problemem diagnostyki. Zaproponowałem odciążenie układu trawiennego, co w moim przypadku przez 8 lat było dosyć skuteczne, lecz mnie nie wyleczyło. A co do nieswoistych zapaleń, to jak z katarem, najpierw infekcja, a potem alergia, może i u Ciebie przebieg jest podobny, brak infekcji, a reakcja organizmu pozostała- choroba autoimmunologiczna - Crohn? czy jakieś inne paskudztwo, piszę by pomóc. Jedno tylko wiem, za wszelką cenę trzeba zmniejszyć/zlikwidować objawy zapalenia, bo nasze organizmy są takie, że do wszystkiego się *przyzwyczajają* i może być za późno na leczenie. A tak na marginesie refluks żołądkowo jelitowy (w połączeniu z nadkwaśnością) może powodować nacieki kwasu żołądkowego do jelita pytanie czy to nie to? Widzę, że lekarz postawił już diagnozę i wybrał leczenie, może i słusznie. Tylko czy nie postawił wyroku? Kończąc, zakładając, że owe zapalenie jest pozostałością po infekcji, to trzeba je załagodzić i może trzeba pobrać Pentasę, przynajmniej dowiesz się jak na nią reagujesz, a może pomoże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z wiki: *Escherichia coli Nissle 1917 zastosowanego w formie wlewu doodbytniczego. Skuteczność tej metody opisano w przypadkach łagodnych i średnio ciężkich rzutów choroby.*, ale nie rozumiem jednego przecież dotyczy to głównie jelita grubego przy tej chorobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałam Pentasę 500 3 razy dziennie po dwie tabletki,tutaj substancją czynną jest mesalazyna,której uwalnianie następuję w żołądku a działanie obejmuje całe jelito cienkie oraz jelito grube,więc leczenie byłoby celowe w przeciwieństwie do innych preparatów z mesalazyną które zaczynają działać dopiero w jelicie grubym.Wczoraj skonsultowałam wynik z chirurgiem i według niego nie wygląda mu to na chorobę Crohna,na pewno jest jakiś odcinkowy niespecyficzny stan zapalny,a pentasa nie powinna mi zaszkodzić,ale i tak nie wiem co robić,teraz te bóle mi trochę zmalały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywistym jest,że organizm ludzki leczy się sam, a leki pomagają mu w tym, lecz czasem farmakologia wyrządza więcej złego niż dobrego. Wiem również, że choroba Chrohna ma swoje okresy zwiększonej aktywności. Ja nie lekceważyłbym jej, bo nie leczona może doprowadzić do niedrożności jelit, lub co gorsza ich perforacji. Jeśli masz przepisane tabletki, a nie wlewy, to kłopotu z codziennym funkcjonowaniem nie powinno być, ja bym spróbował leczenia. I jeszcze jedno, czy poza bólem o różnym nasileniu były jakieś inne objawy choroby? Bo w pierwszym poście napisałaś o celiakii, czy brak, lub ubytek kosmków był potwierdzony tym badaniem? Czy zmieniłaś coś w swojej diecie? Czy wykonałaś jakieś inne badania, o których nie pisałaś? Pytam, bo pewnie Sama już wiesz, że choroba ta ma nieznane podłoże, a lekarzy to nie interesuje, tylko jak leczyć, a to może mieć wielkie znaczenie, bo podleczone objawy, a nie faktyczna choroba prowadzi do poważnych powikłań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kosmkach jelitowych nic nie było napisane w wyniku badania hist-pat,z tego co wiem to celiakię diagnozuje się na podstawie wycinka z dwunastnicy podczas gastroskopii,nie wiem czy wycinek z końcowego odcinka jelita cienkiego dostarczyłby odpowiednich informacji w tym kierunku.W diecie nic nie zmieniłam,przynajmniej na razie nie zamierzam unikać glutenu.Zaczynam brać Pentasę zobaczymy czy pomoże,jeśli tak to pewnie mam chorobę Crohna.Mam nadzieję że po tych trzech miesiącach leczenia jeśli będzie poprawa będę mogła odstawić,a jeśli bóle potem powrócą to będzie znaczyło że to na pewno Crohn.Oprócz okresowych bólów w prawym podbrzuszu nie mam innych objawów-żadnych biegunek,krwi w stolcu.Schudłam 5 kilogramów w ciągu 6 miesięcy,chociaż to może ze stresu.Jeden lekarz spoglądając na mnie powiedział że nie wyglądam na chorobę Crohna :-) Fajny sposób diagnozowania:-) Jeszcze mam na dodatek HP,ale na razie tego nie leczę,w gastroskopii bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem, to HP - helikobakter pyroli, robisz straszny błąd, że jej nie leczysz. Koniecznie trzeba się tego pozbyć, a potem uśmierzać stany zapalne, ponieważ jest to w zależności od szczepu bardzo groźna bakteria powodująca stany zapalne, no i raka, przebieg inwazji na przewód pokarmowy u każdego człowieka może być inny, zazwyczaj powoduje wrzody , nie rozumiem dlaczego lekarze się tym nie zajęli. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do helikobacter pylori to lekarz powiedział,że nie wymaga pilnego leczenia jeśli nie powoduje objawów gastrycznych i dyspeptycznych,w gastroskopii nie ma zapalenia błony śluzowej żołądka oraz wrzodów żołądka.W takiej sytuacji eradykację można odwlec o kilka miesięcy.Podobno nosicielami tej bakterii jest 80% społeczeństwa,a leczenia wymaga około 10-20% *nosicieli*.Teraz w moim przypadku ważniejsze jest zajęcie się jelitami.Gastrolog zalecił mi wykonanie p/ciał w klasie IgM i IgG w kierunku jersiniozy-obecnie czekam na wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×