Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Napadowe dziwne zjawisko w oczach, zaburzenia widzenia i ból głowy


Gość Radosław

Rekomendowane odpowiedzi

ja miewam identyczne jak AWA pow., dziwne mienienie się obrazu, ostości postrzegania, trwa zazwyczaj ok 10-15 min i potem ból po środku prawej strony głowy, nasila się po zakaszleniu. Pierwszy raz miałem to 10 lat temu, potem ok 8 lat przerwy i po roku i 2x w tym miesiącu, to jest fantastycznie ciekawe ale wkurzające, najgorzej jak trafi się w drodze jak prowadzisz samochód, koniecznie trzeba zrobić stop i czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam takie *ataki*, jak w kalejdoskopie, wrazenie naprawde dziwne, nie potrafilam tego wytłumaczyc, poniewaz nikt z bliskich/znajomych czegos takiego nie doswiadczył. Badanie rezonansem wykryło u mnie guza mózgu, nie wiem czy akurat to był objaw guza, ale po jego usunięciu czegos takiego juz nie miewam. Aha, u mnie to pojawiało sie po wysiłku albo po kontakcie z ostrym bezposrednim swiatłem- słonce , lampa, światła auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem u okulisty, ponoć nieznacznie podwyższone ciśnienie w oczach, ale jeszcze mam problemy z sercem od 10 lat i biorę leki na zaburzenia rytmu i nadciśnienie, więc przypuszczam że to może być powiązane, pewnie 10 lat to za dużo na życie z guzem mózgu, taką mam nadzieję ale polecam wszystkim jak tylko mogą rezonans głowy. niestety mnie nie stać bo nie pracuję z powodu tych sercowych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to samo tez mysleli ze to mifrena z aura ale po przykecou tryptanow nie mijalo. Nawet jak wzielam leki na migrene przepisane od neurologa. Zrobili mi rezonans i mam dwa tetniaki mlzfu w tetnicach tylnich. Uciskaly na nerwy i stad objawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam podobne objawy gdy byłem schylony szybko wstałem i w lewym oku zauważyłem brak widzenia kątem oka lewego w lewo badanie wzroku i skierowanie na neurologie żył szyjnych ok,tomograf głowy ok,z kolei rezonans głowy i tu już wyszedł guz 3 cm pr.półkuli uciskający na nerw trójdzielny wzrokowy,nigdy w życiu nie miałem i nie mam bólu głowy po rezonansie propozycja operacji ale wyczytałem ,że po 65 r nie operuje sie mam 68l tylko na nóż gamma- promienie bomby kobaltowej nastawiają na 15-20 min. i po guzie na trzeci dzień do pracy robi to Warszawa i Katowice ja zobacze w styczniu mam sprawdzian rezonansu po pół roku operacja w tym wieku różnie się kończy czasem kalectwem a nawet śmiercią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam bardzo podobne objawy, jak wszyscy przedmówcy - czyli zaczyna się od jaskrawego punktu w środku lub tuż obok pola widzenia, które powiększa się, rozlewa, pulsuje, mroczkuje, po 20-30 minutach znika. Szukam od lat przyczyn występowania tego zjawiska i nie mogę znaleźć wspólnego mianownika - za każdym razem atak - tak to nazwijmy - występuje w totalnie innych okolicznościach, najczęściej rano pomiędzy 6:00 - 10:00, zazwyczaj kiedy spałem nie więcej, niż 4 godziny w ciągu poprzedzającej doby. Taka praca *-) U mnie jeszcze od czasu do czasy występuje po tym światłowstręt utrzymujący się od kilku do kilkudziesięciu dni. Kiedy zakłócenie widzenia ustępuje, pojawia się ból. Ale nie głowy, o czym piszą przedmówcy, lecz gałek ocznych. Kiedy biorę wolne w pracy czy tłumaczę swoje zamulenie używam określenia *bolą mnie zatoki*. Ale faktycznie bolą mnie gałki oczne. Ostatnio zauważyłem, że kiedy mam mroczki przed prawym okiem, to po godzinie zaczyna boleć mnie gałka lewa. Nic z tego nie rozumiem... Problem chyba faktycznie neurologiczny, czyli niewyleczalny przy współczesnej wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałam podobnie i zgadzam się z tym, ze dolegliwość jest mocno upierdliwa. próbowałam róznych suplementow, ale dopiero jak mam przyniosła mi z apteki lutezan to zaczęło się powoli poprawiać. Teraz sezon na owoce, to dobrze jest objadać się jagodami, borówka, aronią itp, na pewno pomoże, mi przeszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W marcu b.r. pojawiał się mi *półksiężyc* w prawym oku. Przestawałam widzieć do połowy: obraz był jakby za kroplą. Poza tym pogorszyła się mi ostrość widzenia. W tym czasie brałam lek (Triumeq), który powodowały silne obniżanie się ciśnienia. Wykonałam badanie *Pakiet Jaskrowy* w Spółdzielni Rentgen (pole widzenia, HRT i GDx). Na podstawie GDx okulistka stwierdziła niedokrwienie i *przekrwienie* (jak to określiła) nerwu wzrokowego (które powinno świadczyć o nadciśnieniu w gałce ocznej) i do tego lekkie zapalenie spojówek. Zaleciła krople do oczu (Tobrex), jedzenie *czarnych* owoców (borówki, porzeczki, winogrona), zwłaszcza czarnej borówki (jagoda), zawierającej korzystną dla wzroku luteinę, a także kupienie tabletek z luteiną (im więcej luteiny tym lepiej) i zażywanie ich 1xdziennie w trakcie posiłku wieczorem. W tym miesiącu poszłam na kontrolę i jest lepiej, jednak przede wszystkim dzięki temu, że przestałem zażywać Triumeq, który uszkodził mi nie tylko wzrok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie taki świecący łuk przydarzył się wczoraj, po pół godzinie mi przeszło. Dziś czuję szum w głowie, boli mnie prawa gałka oczna mimo, że łuk widziałem z lewej strony. Czuję ucisk w uszach i boli mnie tył głowy podczas kaszlu, mam uczucie rozbicia. Widzę dość dobrze, mimo wieku 69. Kiedyś miałem napady migreny. Biorę lek na ciśnienie Zażyłem polopirynę S. Leczę się naciskaniem bolących miejsc na szyi, uszach, karku. Postawię sobie bańki, pomogły mi na migrenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To migrena, to są tak zwane iluzje fortyfikacyjne. Może boleć głowa,ale nie musi.  To nie oczy, to nerwy. Na poczatku to przeraża, potem da sje z tym zyc, to nic strasznego.  Iluzje to widzenie plam,migoczacych blyskawic o roznych ksztaltach lub nawet swiatel jak w kalejdoskopie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błyski w oku to wrażenia wzrokowe powstające w gałce ocznej lub w układzie nerwowym w wyniku pobudzania siatkówki, nerwu wzrokowego lub struktur ośrodkowego układu wzrokowego przez bodźce innego typu niż światło.

Najczęściej spotykane błyski w oku to fotopsje. Powstają one na skutek mechanicznego pociągania siatkówki przez przylegające do niej ciało szkliste. Ciało szkliste to substancja wypełniająca wnętrze gałki ocznej, przypominająca żel, która wskutek starzenia ulega upłynnianiu. W trakcie tego procesu powstają w nim zarówno zagęszczenia, jak i tworzą się rozrzedzone obszary (lakuny) wypełnione płynem. Stopniowo nasilają się także procesy obkurczania w całości ciała szklistego oraz jego odłączania od siatkówki (tylne odłączenie ciała szklistego [posterior vitreous detachment – PVD]). W chwili pociągania siatkówki przez ciało szkliste powstaje wrażenie wzrokowe przypominające błysk. Jeśli w jego wyniku następuje jej przedarcie i odwarstwienie (zob. Odwarstwienie siatkówki przedarciowe); to objawia się to nagłym pojawieniem się w polu widzenia ciemnych kropek (przy przerwaniu naczynia krwionośnego w siatkówce i krwawieniu) lub ciemnej zasłony, prowadzącej do całkowitej utraty wzroku (gdy odwarstwienie obejmie plamkę). Innym rodzajem błysków są fosfeny (zjawiska entoptyczne) wywołane przez mechaniczne uciskanie gałki ocznej (jest to tzw. fenomen oczno-palcowy) lub przez szybkie ruchy gałki ocznej (tzw. fosfeny Flicka). Niekiedy są one wynikiem zmian chorobowych, takich jak: zaburzenia ukrwienia, zawał płata potylicznego mózgu czy niewydolność w układzie kręgowo-podstawnym. Mogą je również wywołać: działania niepożądane niektórych leków, pole elektromagnetyczne, substancje psychoaktywne oraz nadmierna wentylacja płuc (hiperwentylacja).

Błyski w oku mogą także towarzyszyć migrenowym bólom głowy z aurą wzrokową lub aurze migrenowej bez bólu głowy. Wówczas swoim kształtem przypominają zygzakowate zarysy fortyfikacji, mogące się rozszerzać i przesuwać okrężnie w polu widzenia. Nazywane są iluzjami fortyfikacyjnymi (teichopsjami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, do wszystkich tutaj, z opisu macie migreny, ale to również może być padaczka, dlatego, że ona też może się manifestowac aurą zamiast delirium. Najlepszym rozwiązaniem jest dobry neurolog i lęk na f. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mhmhmhmhm

Większość osób tutaj opisuje klasyczną AURĘ MIGRENOWĄ. Wpiszcie sobie na youtube "migraine aura". Powoduje ją masa rzeczy, brak snu, głód, nadmiar kofeiny, alkohol, zmienne cisnienie.. różnie u róznych ludzi. Nie jest to groźne i zawsze mija! Istnieje pewne podwyższone ryzyko udaru mózgu przy ataku takiej migreny, ale paradoksalnie wypalanie paczki papierosów dziennie przez osobę BEZ migren - jest  wielokrotnie większym ryzykiem! (można te statystyki sprawdzić w sieci). Nie należy się tego bać i nie należy na to czekać ze strachem. Wysatrczy wypracować sobie system radzenia sobie z tym.. ewakuacja do cichego miejsca i przeczekanie + jakis ibuprom, jeśli pojawia się ból. Choruję na migrenę od 20 lat i mnie akurat głowa przy tym nie boli. Mam tak wypracowane metody radzenia sobie z atakami, że praktycznie nie myslę o nich bo i po co. Są i będą. 🙂 Zdrowia wszystkim życzę !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy taki atak mialem kilkanascie lat temu.  Jakby uszkodozne na matrycy pixele, glownie  w lewym oku, przemiszczajace sie i nasilajace czasem. Widzisz caly obraz poza tym obszarem na ktorym sa te "pixele". Najgorszy był ból glowy po. Na drugi dzien jeszcze mnie trzymalo. Takich atakow przez 10 lat mialem kilka, ostatni wczoraj gdy prowadzac samochod wraclem z gór. U mnie intensywnosc tego "szlenia" czy i bol glowy pozniej sa za kazdym razem slabsze. Przy dwoch ostatnich atakach od razu bralem acard. W rezultacie obylo sie wczoraj bez bolu glowy. Prowadzilem pomimo, bo atak nie byl silny i przeszlo. Pocieszma sie, ze nastapilo u mnie "uodparnienie" na na te ataki i z czasem beda prawie niezauwaanle. Wczensiej mylslem ze to moze byc jakis mikroudar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×