Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Kłucie z prawej strony w 30 tyg. ciąży


Gość Asia z Kamiennej Gór

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Asia z Kamiennej Góry

Witam mam pytanie: Koleżanka jest w 30 tyg. ciąży od ok. 2 tyg czuje kłucie z prawej strony, na wysokości ostatniego żebra. Innych dolegliwości nie ma. Kłucie nie jest związane z konkretnymi posiłkami lub wysiłkiem. Podczas pierwszej ciąży miała podejrzenie cholestazy i męczące kolki wątrobowe. W chwili obecnej prowadzący ciążę lekarz ginekolog zlecił badania enzymów i poniżej zamieszczam wyniki: ALATt-9,7; ASPAT-18,9; fosfataza alkaliczna 229,6. Lekarz nie zrobił usg pęcherzyka ani innych badań i zapisał 3x1 po jednej kapsułce Ursopolu. W aptece dowiedziałam się, że tego leku nie podaje się w ciąży. Chciałabym poznać Pana opinię na ten temat. Będę wdzięczna za poradę. pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Faktycznie leka należy do kategorii B i nie powinno podawać się do w ciąży i okresie karmienia piersią. Jednak jeśli zachodzi taka potrzeba to się go stosuje. Dobrze uzgodnić ze swoim lekarzem możliwość wykonania badania usg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekarz powiedział, że w ciąży prawie niemożliwe jest usg pęcherzyka, bo jest on schowany i wysoko i w sumie badanie jest kompletnie nie wiarygodne. Czy rzeczywiście nie ma na rynku innych leków, bezpieczniejszych dla ciężarnych i zwłaszcza dla dziecka? Czy bez usg zalecałby Pan ten lek? Czy te wyniki dają rzeczywiście podstawę do stwierdzenia cholestazy? Koleżanka nie ma tego w ogóle uporczywego świądu jaki ponoć jest podstawowym objawem. W ogóle nic jej nie jest tylko to kłucie pod żebrem. Jakie leki rozkurczowe mogłaby stosować bezpiecznie? Czy konieczna jest dieta? Jeśli tak to jaka? Czy wystarczy wyeliminowanie potraw smażonych i tłustych, czy powinna ze wzgl. na ciąże do porodu utrzymywać dietę wątrobową ( zwłaszcza w święta będzie to dla niej baaardzo trudne *) Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można w ciąży bez problemu wykonać USG i określić stan pęcherzyka żółciowego. Można także z leków rozkurczowych w ciąży stosować No-Spe. A dieta w przypadku chorób pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych ja na stronie: http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_pecherzyk.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Jestem w 22 tygodniu ciąży. Miewam kolki w brzuchu, niedawno pojawiło mi się swędzenie skóry na rękach, trochę pomaga smarowanie oliwką. Pewnie na wyrost obawiam się cholestazy, lub innych problemów z wątrobą (w mojej rodzinie występują problemy z wątrobą, w dodatku obecnie mieszkamy z babcią, która uwielbia dla wszystkich gotować, ponieważ jej młodość upłynęła w czasach wojny - jest zwolennikiem jedzenia dużo, ale nie koniecznie zdrowo - *bo jak była wojna, to się jadło wszystko, co było*, gotuje bardzo tłusto i chyba nie zawsze z najświeższych składników, bardzo żałuję, ale nie zawsze udaje mi się wykręcić od babcinego posiłku - tym bardziej, że potrzebuję teraz jeść, nie jestem w stanie wpłynąć na babcię, że w jedzeniu ważniejsza jest dla mnie jakość, a takich ilości, jakie babcia sporządza - i tak nie dajemy rady zjeść). Od babci planujemy się wyprowadzić (poważnie boję się o dziecko, poprzednie straciłam). Jak mogę skontrolować - wykluczyć - że nic się złego z moją wątrobą nie dzieje i nic nie zagraża dziecku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 tydzień to jeszcze za wcześnie na stwierdzenie czy to cholestaza, ale jeśli chcesz mieć spokojne sumienie to Zadbaj o dietę. Jest najważniejsza, nawet jeśli będziesz mieć cholestazę to dieta niskotłuszczowa pomoże ci złagodzić jej przebieg. Dwa razy przechodziłam cholestaze i urodziłam zdrowe dzieci w terminie, przy drugim było łatwiej, bo byłam przygotowana i od początku dbałam o dietę. Dlatego ucałuj mocno babcie i wytłumacz na czym polega ta przypadłość, zrozumie, w końcu chodzi o jej wnuka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×