Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Bolesny, napięty i wystający brzuch


Gość Tomek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dolaczam link do zdjecia (oczywiscie to nie moj brzuszek :P) pierwsze lepsze z google, na ktorym dalem rade zaznaczyc strefe bolu: http://img72.imageshack.us/img72/6824/przykladk.jpg w tek strefie brzuch jest bardziej napiety i jakby wystaje, natomiast ponizej mozna go swobodnie uciskac do woli, bez bolu i bez napiecia. Zaczynam powoli sie wykanczac cala sytuacja otoz: 1. mialem robiona gastroskopie, ale niestety bez pobrania wycinka, wyszlo w normie wg lekarza. 2. alat w okolicy 80 3. usg w normie ok 2 miesiecy temu Uczucie moge opisac jako: -staly bol ktory nie przechodzi, o roznym nasileniu, nie budzi w nocy. -znajduje sie po obu stronach brzucha, ponizej zeber tak na okolo dlon -czasami uciska mnie kolo pepka -cos jak rozpieranie, uciskanie, przesuwajace sie czasem ,ale generalnie ciagle w tym samym polozeniu. Biore duspatalin ze wzgledu na domniemanie zespolu jelita nadwrazliwego, ale generalnie poza tym ze dzieki lekowi latwiej mi wstrzymac wyproznienie, bol nie znika. Wczesniej mialem niesamowite rozwolnienia i w ciagu paru minut musialem biec do tolaety, stolce odbarwione, bardziej zolte byly. -Stresu mam umiarkowanie -Odzywiam sie w miare zdrowo (zaczalem jesc warzywa i owoce, przez co pozbylem sie wzdec, wczesniej nie dalo sie nawet prawie nacisnac brzucha) -Od zjedzenia do pozbycia sie np kukurydzy mija ok 16h, wtedy widze nieptrzetrawione kawalki w tolaecie Jestem juz wykonczony ciaglym, tym samym bolem. Jakie choroby moga dawac takie objawy? czy faktycznie moze to bys zespol jelita nadwrazliwego? jesli tak to jaki lek poza duspatalinem moze mi w koncu pomoc? Jesli potrzebne sa jakies badania, to jakie powinienem wykonac aby uzyskac jakas wzgledna odpowiedz co to jest? W sumie najwazniejszego nie spytalem 1. Czy takie silne uczucie to moga byc np zbierajace sie gazy? niekoniecznie czuje wielka ulge po wyproznieniu, ale na pewno bylo mi troszeczke lepiej jak mialem bardzo glosne burczenia i przez dlugi, dlugi czas pozbywalem sie gazow. Na pewno negatywnie na cala sytuacje wplywal fakt ze jadlem np kukurydze, groszek oraz np fasole, bo wtedy brzuch byl calosciowo bardziej napiety, a nie tylko gorna czesc 2. czy siedzacy tryb zycia moze powodowac az tak wielkie wstrzymywanie gazow ze nabrzmiewa mi gorna czesc brzucha? mimo ze normalnie sie wyprozniam to gazy moga miec problem z *ruszeniem* sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie choroby moga dawac takie objawy? - jeśli wykluczyło się patologię w zakresie górnego odcinka przewodu pokarmowego, wątroby, ma Pan trudności z trawieniem pokarmów trzeba by zastanowić się nad funkcją trzustki, być może tu tkwi patologia czy faktycznie moze to bys zespol jelita nadwrazliwego? - tak, takie objawy też mogą sugerować właśnie zespół jelita drażliwego jesli tak to jaki lek poza duspatalinem może mi w koncu pomoc? - są też inne leki używane w zespole jelita drażliwego (np. trimebutinum) Jesli potrzebne sa jakies badania, to jakie powinienem wykonac aby uzyskac jakas wzgledna odpowiedz co to jest? - trzeba by sprawdzić jeszcze funkcję trzustki (np. wykonać badanie na aktywność alfa-amylazy i lipazy we krwi) Czy takie silne uczucie to moga byc np zbierajace sie gazy? - tak, wzdęcia powodują takie dolegliwości czy siedzacy tryb zycia moze powodowac az tak wielkie wstrzymywanie gazow ze nabrzmiewa mi gorna czesc brzucha? mimo ze normalnie sie wyprozniam to gazy moga miec problem z *ruszeniem* sie? - tak, związane jest to z nieprawidłową kurczliwością jelit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawialem sie jeszcze czy sensu nie mialoby zrobienie sobie kolonoskopii? tzn oczywisce pewnie panikuje jak 99% pacjentow, ale zainteresowalem sie czy to tez nie moga byc np objawy czegos co mogloby sie rozwinac w niedroznosc jelit? Bardzo dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×