Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podwyższony ALAT przy stłuszczonej wątrobie


Gość Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! W kwietniu dowiedziałem się, że mam podwyższony Alat - 75, (norma od 0-40), Aspat 52. Badanie zostało powtórzone, wynik - 97. Bilirubina w normie. Udałem się na usg, gdzie wyszło, że mam wątrobę hiperechogeniczną, niepowiększoną. Po konsultacji z gastroenterologiem, okazało się, że moja wątroba jest stłuszczona. Przypisał mi kokarboksylazę domięśniowo. Faktycznie, po 2 seriach zastrzyków Alat obniżył się do 48. Trzymałem się ścisłej diety wątrobowej, odstawiłem całkowicie alkohol. Po pewnym czasie udałem się znów na badanie Alatu i wyszło 64. We wrześniu mój Alat wynosił 90. Ostatnio znów się przebadałem i Alat wyszedł 132 lecz w labolatorium normy wynosiły od 11 do 66. Dodam, że faktycznie trochę zaniedbałem juz od dłuższego czasu dietę. Nie mam żadnych innych odczuwalnych dolegliwośi. Czy jest to poważny problem i czy jest to faktycznie stłuszczenie wątroby? Czy jest możliwe, by zbic transaminazy do normy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest to poważny problem i czy jest to faktycznie stłuszczenie wątroby? - raczej taki poziom ALAT oraz obraz USG sugeruje właśnie stłuszczeniowe tło nieprawidłowej funkcji wątroby, problem istnieje, nie jest bardzo poważny, ale należy przestrzegać diety, aby funkcja wątroby nie pogarszała się Czy jest możliwe, by zbić transaminazy do normy? - prawidłowa dieta i leki hepatotropowe (wspomagające funkcję wątroby) mogą spowodować unormowanie aktywności enzymu ALAT we krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Chciałbym się jeszcze zapytac jesli to możliwe, czy jest to skazanie na całe życie przestrzegania surowej diety? Jestem osobą, która lubi dobrze zjeśc i nie jest to dla mnie pocieszający fakt. I czy oddawanie krwi w centrach krwiodawstwa jest szkodliwe dla mojego organizmu z tym schorzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się jeszcze zapytac jesli to możliwe, czy jest to skazanie na całe życie przestrzegania surowej diety? - najważniejsze, aby unikać alkoholu i ciężkostrawnych potraw - to chyba nie jest surowa dieta I czy oddawanie krwi w centrach krwiodawstwa jest szkodliwe dla mojego organizmu z tym schorzeniem? - jeśli krew oddawana jest sporadycznie nie powinien mieć ten fakt wpływu na stan Pana zdrowia związany z wątrobą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×