Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Krwiak pod kolanem po wycięciu dużego kaszaka


Gość Tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mój tata przez kilka lat miał dużą gulę pod prawym kolanem, wielkości połowy dużej pomarańćzy. Miał rezonans, usg kolana i biopsję cienkoigłową zmiany. Biopsja wykazała, że jest to kaszak. W ubiegłym tygodniu był na wycięciu tego kaszaka i kaszak znów pojechał (tym razem w całości) na badanie histopatologiczne. Ma kilka (ok.8-10) szwów pod kolanem. W niedziele pod tym kolanem zrobił mu się duży krwiak, zaczęła się robić mu gula pod tym kolanem tym razem wyoełniona krwią. Dzisiaj już była dużo większa niż jak miał tego kaszaka. Dzisiaj też miał wizytę kontrolną u chirurga, który usunął mu 1 szew i usunął krew - powieział, że to krwiak. Dodatkowo, tata na prawej nodze ma ogromny siniak. Poniżej mam kilka pytań: 1. Czy zawsze po wycięciu (wcześniej już badanej histopatologiczne zmiany) wysyła się jeszcze raz na badanie histopatologiczne? 2. Czy badanie całego kaszaka może wykazać inne cechy niż wcześniejsze badanie tylko wycinków? Czy może to być rak? 3. Czy tworzenie się krwiakia może ciągle powracać? Jak się go pozbywa? 4. Co się dzieje z tą *pustą przestrzenią* pod kolanem po wycięciu kaszaka? Ona się jakoś *zapełni*? Mam tutaj na myśli, że kaszak zajął miejsce np jakichś mięśni - tak mi się przynajmniej wydaje. 5. Czy jeśli się nie zapełni ta pusta przestrzeń to krew może się tam ciągle pojawiać i tworzyć tam krwiak? Bardzo dziękuję za udzielenie mi odpowiedzi. Pozdrawiam Tomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy zawsze po wycięciu (wcześniej już badanej histopatologiczne zmiany) wysyła się jeszcze raz na badanie histopatologiczne? - wcześniej z biopsji było badanie cytologiczne (tylko badania się pojedyncze komórki z aspiratu), które jest mało dokładne, badanie histopatologiczne czyli całej tkanki daje rozpoznanie 100% 2. Czy badanie całego kaszaka może wykazać inne cechy niż wcześniejsze badanie tylko wycinków? Czy może to być rak? - opisuje się, że w około 0,5-1% kaszaków może występować rak 3. Czy tworzenie się krwiakia może ciągle powracać? Jak się go pozbywa? - jeśli naczynie jest nadal otwarte to taki krwiak może się wznawiać, należy wtedy zrewidować ranę, czyli ją otworzyć znaleźć krwawiące naczynie i je zamknąć 4. Co się dzieje z tą *pustą przestrzenią* pod kolanem po wycięciu kaszaka? Ona się jakoś *zapełni*? Mam tutaj na myśli, że kaszak zajął miejsce np jakichś mięśni - tak mi się przynajmniej wydaje. - takie miejsce po prostu się zarośnie przez zapadnięcie się i zrost otaczających tkanek miękkich 5. Czy jeśli się nie zapełni ta pusta przestrzeń to krew może się tam ciągle pojawiać i tworzyć tam krwiak? - krwiak także może ulec zwłóknieniu i pozostać już na stałe w loży po wyciętym kaszaku, taka sytuacja też może się zdarzyć, jest normalna i niegroźna, nie wywołuje kłopotów klinicznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×