Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Co oznacza wynik: ALT42 i GGTP78?


Gość Witek.

Rekomendowane odpowiedzi

Lekarz po sprawdzeniu moich wyników badań,nie podpisał mi zdolności do pracy. Wyniki ogólne moczu i krwi były bardzo dobre,od normy odbiega ALT42 i GGTP78.Mam teraz zrobić próby wątrobowe.Co te wyniki dla mnie oznaczają?Mam 40 lat. Dziękuję za odpowiedż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnych czasach już praktycznie nie wykonuje się prób wątrobowych, nie są jednoznaczne co do stanu funkcjonowania wątroby. Obecnie określa się aktywność ALAT, ASPAT, fosfatazy alkalicznej oraz GGTP oraz stężenie bilirubiny jako wyznacznik stanu wątroby. Norma aktywności GGTP to dla mężczyzn 15-90 dlatego wynik 78 jest w normie. Norma ALAT jest do 40 dlatego też nie widzę w 42 podwyższenia aktywności (10% błąd pomiarowy aparatu). Najlepiej wykonać kontrolne badania na czczo 2 godziny, 24 godziny bez mięsa, alkoholu i nadmiernego wysiłku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie to wszystko jest dziwne, tam gdzie ja robie badania maja calkiem inne normy, mam 32 lata, ostatnio robilam sobie proby watrobowe i AIAT(GTP) wyszedl mi prawie 44, miesiac temi mialam 30, a norma w laboratorium jest K-do 32, czytajac nawet w internecie, jak czytac wyniki enzymow, kazdy podaje inne normy... czytalam nawet ze norma jest do 18...ska taka zbieznosc *norm*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja dostalam wyniki badan moja bilirubina calkowita wynosi 37umol/L zaznaczam ze badania robiono mi w poslkiej prywatnej przychodni ale wyniki robiono w irlandzkim szpitalu...czy mam powod do niepokoju ?mam teraz 35 lat moja urea czyli mocznik tez wyszedl 7.0 mmol/L a i jeszcze bilirubina norma byla od 7_34umol/L prosze o odpowiedz czy mam chora wotrobe w wieku 27 lat mialam zarucie po wolowinie z grilla dostalam tzw zoltaczki mechanicznej co oslabilo watrobe ...i jakie abdania powinnam jeszcze wykonac czy wystarczy brac hepatil?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×