Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Polip hiperplastyczny dwunastnicy


Gość Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Odebrałam dzisiaj wyniki mojego dziadka, który miał usuniętego(laserowo) polipa dwunastnicy. Okazało się, iż materiał, który został przesłany po zabiegu do laboratorium został zniszczony i nie wiadomo dokładnie czy w organizmie doszło do jakiś poważniejszych zmian. Pani doktor powiedziała, że jest prawdopodobieństwo, iż może to być nowotwór złośliwy. Kazała sie zarejestrować ponownie i w nowym roku ok lutego mogli by to sprawdzić ponownie. Zastanawiam się teraz czy można prywatnie to sprawdzić i poprzez jakie badania. Zastanawiam się też na jakiej podstawie niby zostało to stwierdzone. Proszę mi napisać czy np poprzez oznaczenie markerów we krwi lub też za pomocą *pet*, BAC można to ustalić. Czy w ogóle biopsja cienkoigłowa może być wykonana po pobraniu samej tkanki z dwunastnicy a nie bezpośrednio z tej zmiany która została już wycięta. Dodam tylko ze polip mial ponad 1cm wielkości i jest polipem hyperplastycznym. Proszę o odpowiedź i jednocześnie dziękuje za poświęcony mi czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się teraz czy można prywatnie to sprawdzić i poprzez jakie badania. - najlepiej w takim przypadku trzeba by wykonać kontrolną gastroskopię po pewnym czasie (kilku miesiącach np. właśnie w lutym), jeśli jest to zmiana typu nowotworu złośliwego (bardzo rzadka w dwunastnicy i to w formie polipa) to ta zmiana odrośnie i będzie można ją ponownie pobrać do badania histopatologicznego, badanie laboratoryjne nie odpowiedzą na pytanie czy jest to nowotwór Zastanawiam się też na jakiej podstawie niby zostało to stwierdzone. - być może tak wydawało się Pani doktor po obrazie makroskopowym Proszę mi napisać czy np poprzez oznaczenie markerów we krwi lub też za pomocą *pet*, BAC można to ustalić. - w chwili obecnej raczej nie jeśli polip został usunięty doszczętnie Czy w ogóle biopsja cienkoigłowa może być wykonana po pobraniu samej tkanki z dwunastnicy a nie bezpośrednio z tej zmiany która została już wycięta. - nie wykonuje się biopsji cienkoigłowej ze zmian w przewodzie pokarmowym tylko pobiera się specjalnymi szczypczykami fragment takiej zmiany do badania histopatologicznego, jeśli nie ma żadnej zmiany to trudno pobierać wtedy jakieś materiały do badania Dodam tylko ze polip mial ponad 1cm wielkości i jest polipem hyperplastycznym - samo określenie polip hiperplastyczny czyli przerostowy oznacza, że jest to zmiana nienowotworowa, łagodna, zwykle pozapalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×