Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Piekący ból okolicy pępka i wymioty żółcią po cesarskim cięciu i usuniętym pęcherzyku żółciowym


Gość Aleksandra

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Aleksandra

Witam, w wieku 12 lat miałam usunięty metodą tradycyjną (operacja brzuszna) pęcherzyk żółciowy z kamieniami. W 2005r. urodziłam dziecko przez cesarskie cięcie i od tego czasu nasiliły się dolegliwości brzuszne. Ból piekący w okolicy pępka, wymioty żółcią, podwyższona bilirubina i amylaza w surowicy. USG i tomograf prawidłowy. Poniżej podaję wynik z cholangio -MR z listopada tego roku: Drogi żółciowe zewnątrz i wewnątrzwątrobowe nieposzerzone Przewód wątrobowy prawy do 5mm, lewy do 9mm Przewód wątrobowy lewy (PWL) w części dystalnej uciśnięty i umiarkowanie zwężony przez dodatkowy przewód żółciowy biegnący z prawego płata wątroby, który owija się od przodu na przewód wątrobowy lewy i łączy się z nim lub przewodem wątrobowym wspólnym (na ich pograniczu) - wariant anatomiczny. PŻW do 7mm Przewód trzustkowy widoczny nieposzerzony Wnioski: zaznaczone drogi żółciowe zewnątrzwątrobowe bez cech kamicy przewodowej. Umiarkowane poszerzenie przewodu wątrobowego lewego Proszę powiedzieć co oznacza ten wynik? czy dodatkowy przewód żółciowy należy usunąć? Z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę powiedzieć co oznacza ten wynik? - wynik jest dobry i nie wskazuje na patologię jedynie na odmianę anatomiczną przebiegu dróg żółciowych, ale nie powodujących zmian patologicznych ponieważ drogi żółciowe mają prawidłową szerokość, nie ma cech ich niedrożności czy dodatkowy przewód żółciowy należy usunąć? - absolutnie nie, usunięcie takiego przewodu mogłoby doprowadzić do niekorzystnych zmian w wypływie żółci (zastoju żółci w danym regionie wątroby) - radziłbym jeszcze wykonać gastroskopię celem określenia czy dolegliwości nie są związane z patologią górnego odcinka przewodu pokarmowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aleksandra

Dziękuję za odpowiedź. Zastanawiam się czy fakt, że ten przewód żółciowy uciska przewód wątrobowy nie ma znaczenia? Od ponad 5 lat, tj. od kiedy zaczęłam bardziej diagnozować moje dolegliwości, mam przekroczony poziom bilirubiny, często mam zażółcone białka. Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej taki fakt nie ma wpływu na funkcjonowanie wątroby. Wszystko zalezy od tego jak bardzo przekroczone są poziomy bilirubiny we krwi. Jeśli znacznie można zastanowić się nad wstawieniem protezy do dróg żółciowych w miejsce ucisku przewodu wątrobowego przez przewód dodatkowy w czasie endoskopowej cholepankreatografii wstecznej (ECPW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aleksandra

bilirubina całkowita 3,08 mg/dl - norma *1,00, bilirubina bezpośrednia 0,84 mg/dl - norma *0,3, bilirubina pośrednia 2,24 mg/dl - norma *0,8, alfa amylaza w surowicy 262 u/l norma, 28-100 Takie wyniki mam od około 5 lat i ani razu nie były prawidłowe:( Brałam różne leki i niestety bez jakiejkolwiek poprawy amylazy czy bilirubiny Zapomniałam napisać, że miałam już 3 razy robioną gastroskopię. Jestem po leczeniu helicobacter pylori. W ostatniej gastroskopii w maju 2010r.bakterii nie było. Wyszły za to krwotoczne nadżerki, zapalenie żołądka, który jest obficie tapetowany żółcią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×