Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Chemioterapia po operacji jelita czy jest jakaś alternatywa?


Gość Agata

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem po operacji jelita. Pragnę zapytać jak może przebiegać dalsze leczenie, prawdopodobnie czeka mnie chemioterapia, mam pytanie czy w moim przypadku można zastosować *chemię w tabletkach* słyszałam, iż niesie za sobą mniej skutków ubocznych. Jeżeli będzie zlecona chemioterapia czy mogę się wstępnie dowiedzieć jak silną dawkę otrzymam? OPIS MAKROSKOPOWY : Fragment jelita dł. 19 cm w odległości 1,5 cm od granicy cięcia owrzodziały guz 2x2 cm i grubość 0,5 cm naciekający ścianę jelita. Węzły chłonne krezki w rzucie guza - znaleziono 5 drobnych. Bliższa oraz dalsza granica cięcia makro bez zmian. Dolna granica cięcia w rzucie guza makro bez zmian. Pierścieniowaty wycinek ściana jelita 1.5x1.5 cm. ROZPOZNANIE : Adenocarcinoma G3 cum ulceratione, guz średnicy 2 cm. Infiltratio adenocarcinomatosa parietis muscularis intestini pT2N1Mx. Wiem, iż najgorsze mam już za sobą bardzo chcę, aby wszystko się udało, nie ukrywam, że bardzo obawiam się chemioterapii, a właściwie wszelkich dolegliwości związanych z w/w. terapią. Dodam, iż przed operacją poddana byłam radioterapii (13 naświetlań ). Zatem ponawiam pytanie, czy w moim przypadku jest szansa na *chemię w tabletkach* (nie jestem pewna czy poprawnie użyłam nazwy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpoznanie po łacinie brzmi: Gruczolakorak (G3 w skali 3 stopniowej – bardzo zaawansowany nowotwór pod względem histopatologicznym), wrzodziejący. Naciek gruczolakoraka części mięśniówki jelita. Określenie T2N1Mx oznacza guz naciekający mięśniówkę jelita z przerzutami do regionalnych węzłów chłonnych bez określenia przerzutów odległych. Niestety w tej postaci raka jelita nie ma chemioterapii w postaci tabletek. Wymagana jest chemioterapia w formie dożylnej i to bardzo agresywna. O szczegółach chemioterapii poinformuje onkolog. To jest portal chirurgiczny. Nie znam się w szczegółach na rodzaju cyklów chemioterapeutycznych. Bardzo ważna w kwalifikacji do cyklu jest liczba zajętych przez przerzuty nowotworowe regionalnych węzłów chłonnych. To główne kryterium rodzaju chemioterapii. O wszystkim zadecyduje onkolog i on dalej poprowadzi leczenie. Leczenie chirurgiczne już zostało zakończone. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×