Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Krew utajona i śluz w stolcu


Gość Marek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, u mnie też wyszedł dodatni wynik na krew utajoną, nie odczuwam bólu, czasem jednak, gdy przyjrzę się temu co ze mnie wyszło, zauważam np fragment żółty, jak gąbka, czy śluz . Co to może być? Nie jest to zawsze. Inne badania np krwi (m.in. OB, CPR, PSA, Ca 19-9), moczu wyszły ok. Jakie jeszcze mozna zrobić Wybieram sie na kolonoskopię. Czy jest jakieś badanie całości kału? Jak się nazywa? To na krew utajona przekazuje tylko minimalny fragmencik. Czy zawsze krew utajona wskazuje na nowotwór? Jakie sa inne jego objawy, które zawsze moga towarzyszyć tej utajonej krwi? Dziękuję serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz już pisałem i potórzę, że przy chociaż jednym wyniku dodatnim na obecnosć krwi w kale teoretycznie zawsze należy przyjąć założenie najgorsze, czyli raka jelita gubego i KONIECZNIE BEZ ZBĘDNEJ ZWŁOKI wykonać pełną kolonoskopię. Oczywiście powodem krwawienia najczęściej sa polipy usuwane podczas kolonoskopii lub hemoroidy lub inne zmiany zapalne, które taka kolonoskopia szczegółowo ujawni. Nie pozstaje Panu nic innego, jak zrobić to badanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pierwsza częscią wypowiedzi przedmówcy się nie zgodzę. To fakt choć jeden wynik dodatni na krew utajona jest sygnałem do wykonania kolonoskopii. Jednak nie można od razu zakładac najgorszego tzn raka jelita. To tak jakby osoba która ma kaszel musiała podejrzewać od razu raka płuc. Fakt krwawienie z układu pokarmowego to zawsze niepokojący objaw, który należy jak najszybciej wyjasnic. Takimi wypowiedziami zniechęca Pan ludzi do badań profilaktycznych. Metoda *jak go przestrasze to go nakłonię do badania* nie zdaje egzaminu. Ludzie czesto tak sie boja ze wola nie wiedzieć. Tak jak Pan MEDICUS napisał, najczęstrzą przyczyną krwawien z dolnego odcinka przewodu pokarmowego są hemoroidy, polipy lub stany zapalne, dlatego w ce3luy dokładnej diagnostyki prosze isc do gastroenterologa, on z pewnością zleci odpowiednie badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×