Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wzrost masy ciała i biegunka po wycięciu guza jelita grubego


Gość nika

Rekomendowane odpowiedzi

Mój dziadek miał wycięty guz jelita grubego bardzo duży, za pół roku prosektomię prostaty , w sierpniu cea wynosiło 4,13, w październiku 6,15 ,(tydzień temu ) oraz kreatynina 268, ma też cukrzyce i ostatnio zrobił się bardzo otyły, ma cały czas biegunki i nie chce iść do lekarza bo mówi że jest ok, czy te wyniki świadczą o przerzutach?dziadek ma 74 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wynik poziomu kreatyniny we krwi wskazuje na niewydolność nerek i to o dużym stopniu zaawansowania (przyczyna to pewnie długotrwała cukrzyca). Trudno mi dokładnie stwierdzić czym spowodowana jest otyłość bez bezpośredniego badania i badań dodatkowych, albo nieuregulowaną cukrzycą, albo być może wodobrzuszem (na tle nowotworu lub/i niewydolności nerek???). Dziadka bezpośrednio musi zbadać lekarza. Poziom CEA jest niewysoki i raczej nie świadczy o wystąpieniu przerzutów nowotworowych. Oczywiście trzeba w tej sprawie udać się do onkologa. Być może konieczne okaże się jeszcze wykonanie USG jamy brzusznej i/lub kolonoskopii. O tym zadecyduje onkolog. A biegunka niestety po częściowej resekcji jelita grubego może występować i to na stałe. Trzeba ją regulować lekami i odpowiednią dietą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko bardzo niewielki wzrost CEA praktycznie nie mający znaczenia klinicznego. Takie podwyższenie CEA może być związane ze stanem ogólnym dziadka (np. zaburzeniami spowodowanymi cukrzycą). Niestety, ale taki wysoki poziom kreatyniny świadczy o niewydolności nerek co może wywołać pełne ich uszkodzenie z konsekwencjami tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja mama (78 lat) też jest po resekcji jelita grubego (18 cm ) i miewa biegunki (2-3 razy w tygodniu). Jakimi lekami można je regulować, tymi popularnymi, typu *Smecta* czy *Stoperan*? Dodam, że mama miewa często infekcje dróg moczowych i przyjmuje chemio i antybiotyki i zastanawiam się, czy nie spowodowały one drożdżycy przewodu pokarmowego (mama przyjmuje systematycznie probiotyki). jak można zdiagnozować drożdżycę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musi Pani założyć nowy wątek,ponieważ ja nie jestem lekarzem , nie będę dawać Pani żadnych porad, a Pan doktor wydaje mi się że odpowiada tylko na pytania bezpośrednio do niego skierowane, musi Pani u góry kliknąć na pytanie do chirurga,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×