Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zaleganie żółci a kamienie w pęcherzyku żółciowym


Gość Andrzej

Rekomendowane odpowiedzi

Pęcherzyk po pierwszym i jedynym ataku został usunięty laparoskopowo (mężczyzna 26 lat). Były w nim 2 złogi (około 1 cm) w kształcie kulistym, czarne na zewnątrz a w środku ciemno żółte (jeden pod wpływem ucisku palcami rozsypał się).Przypuszczam z opisów w necie , że są to złogi cholesterolowe.Przypuszczam również , że powstały w skutek nieregularnego spożywania posiłków (np tyko 2 razy dziennie, w przeciągu paru lat zbiłem wagę o około 20 kg). Aczkolwiek posiłki zawierały mało tłuszczu , mało tylko chudego mięsa, szynka bez konserwantów, były owoce i warzywa, serki, jogurty,ryby, soki, woda mineralna - więc ogólnie powinno być zdrowo.Jedyny minus przy tym to kilka kaw dziennie (obecnie nie piję po zabiegu).Czy powodem powstania kamieni mógł być zastój żółci,jej gęstość ,nietypowy skład lub zagięty woreczek żółciowy ? dziedziczność rodzinna odpada bo to pierwszy przypadek w rodzinie. I najważniejsze pytanie: jak mam się odżywiać obecnie w tym konkretnym przypadku , żeby nie mieć w przyszłości problemów.Ponieważ obecnie zalecana dieta wygląda tak jak odżywiałem się przed zabiegiem. Czy za mało tłusczu w pożywieniu też ma wpływ na powstawanie kamieni? Jakie badania wykonać aby ocenić czy skład mojej żółci jest prawidłowy i co może być przyczyną nieprawidłowego składu? Czy morfologia krwi może mieć związek z żółcią - mam lekko ponad normę ilość czerwonych ciałek krwi 5,75.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy powodem powstania kamieni mógł być zastój żółci,jej gęstość ,nietypowy skład lub zagięty woreczek żółciowy? - każdy z opisywanych przez Pana przypadków może mieć wpływ na powstawanie właśnie kamieni żółciowych I najważniejsze pytanie: jak mam się odżywiać obecnie w tym konkretnym przypadku , żeby nie mieć w przyszłości problemów. - nie ma potrzeby stosowania jakiejkolwiek specjalnej diety, można ewentualnie spróbować zastosować się do diety jak w chorobach dróg żółciowych (patrz: http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_pecherzyk.htm), ale nie musi ona być bardzo restrykcyjna Czy za mało tłuszczu w pożywieniu też ma wpływ na powstawanie kamieni? - zbyt dużo tłuszczu może powodować zwiększone prawdopodobieństwo powstawania kamieni niż dieta niskotłuszczowa Jakie badania wykonać aby ocenić czy skład mojej żółci jest prawidłowy i co może być przyczyną nieprawidłowego składu? - nie przeprowadza się takowych badań i nie ma takowych Czy morfologia krwi może mieć związek z żółcią - mam lekko ponad normę ilość czerwonych ciałek krwi 5,75.? - zwiększona ilość czerwonych krwinek nie ma na to na pewno wpływu, może mieć jednak wpływ anemia hemolityczna (z rozpadu czerwonych krwinek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×