Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Leki na oczyszczenie jelit przed kolonoskopią


Gość agnusia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!! Mam pytanko w sprawie wykonania badania kolonoskopii Chcę się dowiedzieć, czy po umówieniu na badanie muszę sama sobie wykupić preparat do tego badania na oczyszczenie jelit? Nawet nie dostałam na to recepty a saszetki fortrans są dostępne tylko wyłącznie na receptę. Mało tego, że preparat to paskudztwo to sama mam go sobie kupić, muszę teraz iść nawet po tę receptę. A i czy istnieje coś lepszego jakiś zamiennik nawet tańszy niż ten fortrans? Jednak, to nie wszystko.Jak się właściwie przygotować do tego badania, nie ukrywam iż naczytałam się sporo i dodam jestem bardzo ale to bardzo tym przerażona i psychicznie nie wiem czy temu podałam...Panie Dr proszę o naprawdę wyczerpującą odpowiedź dla mnie tak bym mogła bez żadnej wątpliwości poddać się temu badaniu w formie jakiej jest ono przeprowadzane. Boję się że nie przełknę nawet tego płynu a co dalej???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma niestety innej i lepszej metody czyszczenia jelita jak Fortransem. Można teoretycznie aplikować serię głebokich lewatyw, ale sądzę, że jest to dużo bardziej dyskomfortowa sytuacja dla pacjenta. Każdy pacjent przed kolonoskopią ma stres, to normalne. Ale też zwykle po badaniu, szczególnie, gdy wyniki są ok, okazuje się, że *strach ma wilekie oczy*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do badania przygotowywałam się Fortransem, nie jest on super smaczny, ale da się wypić. Piłam szklankę fortransu i popijałam ją wodą niegazowaną. Zaczęlam pić od godz. 15 i do godz. 21 wypiłam 4 litry fortransu plus wodę niegazowaną. Badanie miałam nastepnego dnia o godz. 9 tylko ze znieczuleniem miejscowym, tzn. lekarz posmarowal mi odbyt żelem znieczulającym. Nie odczuwałam żadnego bólu. Właściwe przygotowanie do badania polega na oczyszczeniu jelit, no i trzeba się umyć. Bardzo ważne jest nastawienie psychiczne. Jeżeli wstydzisz się, że będziesz leżała z gołym tyłkiem to niepotrzebie bo pewnie otrzymasz jednorazowe spodenki. Naprawdę nie ma się czego bać, a badanie warto wykonać jezeli są do tego wskazania. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Dr, fakt komfort psychiczny to dla mnie problem, ale muszę wykonać to badanie, a wynik nie wiem jaki będzie oby dobry!! Okey skoro nie ma nic lepszego, będę musiała ten lek kupić i się przygotować do badania. Pytanie mam jeszcze jedno ja mam badanie o 6:30 rano, czy zatem mogę zacząć pić ten płyn już od godz. 12:00 tak by na czas 1:30 godziny mieć przerwę bo mam ważne spotkanie a nie da się tego przełożyć... A ostatnie 2 litry wypić np od godz.17:00 Czy zdążę się oczyścić? A i po ilu minutach już działa od pierwszego wypicia? Proszę Was o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, można zacząć pić fortrans wcześniej tylko trzeba pamiętac aby nic nie jeść, można natomiast pić wodę niegazowaną. Około 8 godzin przed badaniem nie można już nic pić. To po jakim czasie nastapi pierwsze wypróznienie zależy od tego czy ktoś ma skłonności do zaparć, jeżeli od kilku dni nie było wypróznienia potrwa to trochę dłużej natomiast jeżeli ktoś wypróznił się poprzedbniego dnia fortrans może zacząć działać nawet po kilkunastu minutach. Oczywiście, że zdążysz oczyścic jelita, nawet lepiej że zakończysz przed wieczorem to będziesz mogła spokojnie spać bez biegania do toalety. Odnośnie stresu jaki towarzyszy badaniu to lekarz wykonujący badanie wie o tym, że pacjent się boi, dlatego przed badaniem objasnia wszystko, można o wszystko zapytać, podczas badania również lekarz cały czas interesuje się czy badanie nie sprawia bólu, czy wszystko jest ok. Myśle, że po badaniu stwierdzisz, że niepotrzebnie tak sie stresowałaś. Powodzenia, życzę dobrych wyników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tę odpowiedź. Zatem tak zrobię a znając mnie na pewno już poprzedniego dnia będę mniej jadła.A z wypróżnieniem to u mnie różnie, ale może będzie okey! Dam znać jak już będę miała wyniki! Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj ja tym razem piłam przed kolonoskopią Fleet Phospo-soda też jest paskudny ale pije się tego 90ml w dwuch dawkach kosztuje 36zł na opakowaniu pisze że jest wydawany bez recepty ja miałam recepte tylko w aptece się okazało że muszą go zamuwić i odebrałam na drugi dzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wode i inne płyny możesz pić ile chcesz ale nie mniej niż o 7 rano240ml wody+125ml wody zmieszanej z 45ml fleet o godzinie 13 co najmiej 2 szklanki wody lub bulionu i o chyba 18 lub 19 znowu 240ml wody +125ml wody z fleet+240ml wody to masz opis dzień przed badaniem a dwa dni przed badaniem dieta ubogoresztkowa żadnych warzyw i owoców ani sałatek to też jest ważne a w tym dniu co fleet to dieta płynna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo za ten plan...ale czy to nie za mało tego płynu bo wyszło mi go tylko 970 ml plus 2 szklanki wody lub bulionu....czy tym się oczyszczę? Dieta jak najbardziej lekka dzień przed tym płynem, w porządku z tym dam radę.Piszesz bym zaczęła już rano to dla mnie nawet lepiej. Tylko wiesz, podaj mi dokładnie ile razem tego płynu do wypicia będzie. Bo wydaje mi się zbyt mało w porównaniu do fortransu gdzie ma to być aż 4 litry tego płynu,co jest lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jestem po badaniu!!!!!Miałam je wcześniej, bo zwolniło się miejsce.Wypiłam paskudny płyn. Jednak nie jestem w pełni zadowolona z badania. Hm, było tak że nie zostało ono przeprowadzone do końca bo jelito było zbyt mocno zagięte co uniemożliwiło posuwanie się kolonoskopem. Jednak lekarz tylko stwierdził, że błona śluzowa jest bardzo blada i pobrał tylko z tego miejsca wycinki do badania histopatologicznego!Dotarło do mnie, że jednak nie mam wykonanego całego badania a tak zależało lekarzowi prowadzącemu.Jak się okażę, że będe musiała ponownie wypić płyn....to nie wiem....Co mogą znaczyć blada błona śluzowa??? Dodam i tu słówko...Dr czy błona śluzowa może być faktycznie taka blada?Proszę mi odpowiedzieć?A i czekam jeszcze na wyniki badań hist. tych wycinków!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Doktorze, prosze o interpretacje wyniku badania histopatologicznego wycinków pobranych przy kolonoskopii...Tak to brzmi: Colitis chronica non classificata.............co to znaczy!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpoznanie na język polski brzmi przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego nie sklasyfikowane (bez konkretnej przyczyny). Oprócz stanu zapalnego zauważalna jest w kolonoskopii nadmierna czynność motoryczna jelita grubego często określana zespołem jelita drażliwego. W tym wypadku należy zastosować leki specyficznie działające na stan zapalny jelita grubego (najlepiej mesalazyna) oraz regulujące prace jelit (np. Tribux, Debridat, Duspatalin) oraz odpowiednia dieta jak w zespole jelita drażliwego. leki takie stosuje się często przez bardzo długi okres, a leczenie takiego stanu jest uciążliwe, z okresami zaostrzeń. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marzena

Witam mam pytanie dzis o 16 będę miała badanie jelita. Oczyszczam sie fortransem już od wczoraj, tylko jeśli chodzi o ten fortrans to wypiłma go troche mniej już mam podane na zleceniu, powiedziano mi że ma wypić 2 saszetki na 2 litry wody ja miałam mniej tego proszku i czy panie Dr. w ten sposób napewno dobrze moje jelito sie oczyści? jak mogę być pewna ze jestem już dobrze oczyszczona? Prosze o odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Elzbieta

Witam , dziwne że tylko 2 saszetki, mój mąż robil już chyba 5 razy kolonoskopię i za kazdym razem miał 4 saszetki na 4 litry wody, a jak trzeba było to jeszcze więcej pił. , w kazdym razie przy załatwianiu musi być prawie woda to wtedy jest pewnośc ze jest Pani oczyszczona bardzo dobrze. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając już te wszystkie wypowiedzi mam już dość. Wszystko mnie boli, pewnie ze strachu. Ja mam na kolonoskopię mam iść 6.7.br i do czyszczenia jelit mam wykupić Fleet Phospho-soda, jak przeczytałem ulotkę w internecie to mi się słabo zrobiło ile to nie pożądanych objawów może mnie czekać. Czy mam iść jeszcze do rodzinnego by potwierdził, że mogę to bez przeszkód zastosować. Na badaniu takim nie byłem jeszcze. Gastroskopię to już przechodziłem 3 razy. Ale mam takie bóle od niepamiętnych czasów jamie brzusznej. Po kolei miałem usuwane jak wyrostek /ślepa kiszka/, następnie przepuklina pępkowa, usunięty woreczek żółciowy- laparoskopowa i na koniec znowu przepuklina pachwinowa lewostronna. Zapomniałem o przepuklinie w wieku 7 lat prawostronna mosznowa. Po woreczku żółciowym znowu przepuklina pępkowa. Jak widzicie jest tego od groma. Więc mam mieszane uczucie czy czasami coś po tym badaniu nie wykryją Objawy mam takie, że gdy naciskam na brzuch to czuję ból. Po puszczeniu powłok brzusznych odbicie jest bolesne. Wykonuję masowanie i ból maleje ale nigdy do zera. Mam pytanie do innych osób czy powodem kierowania na kolonoskopię były takie objawy czy może inne. &#8222*65 lat a może mniej&#8221*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też czyściłam się i fortransem i fleetem i dla mnie lepszy okazał się fleet. Dwie szklanki świństwa, a potem woda. A nie 4l świństwa. Może kwestia smaku, ale polecam fleet. Też czytałam te opinie i się bałam ,ale okazało się to niepotrzebne. Na prawdę nic mi po tym nie było. A kolonoskopia przeprowadzona do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj miałem seks z kamerą /kolonoskopia/ ,czyściłem jelita Fleet Phospho-soda, totalne wypróżnienie. Badanie było bolesne j.j.cholera.To co słyszałem nie mogła się dostać do końca przez jakieś zakrzywienie. Pociężkich bólach usłyszałem,że do celu doszła kamera. Dziwi mnie jedno, że w opisie jest napisane *zalega w nim duża ilość stałego stolca* czyżby flet był nieskuteczny?, przecież po drugiej wypitej dawce leciały tylko płyny a przecież był 24 godzinny post na stałe jedzenie tylko płyny przyjmowałem. Czegoś tu nie rozumiem jeśli ten wpis prawidłowy to lepiej było zrobić lewatywę a nie wydać 55 zeta na tego fleta.Ale lewatywa tylko czyściła by okrężnicę a flet cały przewód pokarmowy.Więc z jakiej przyczyny był ten stolec w jelicie grubym. Myślę, że ten akapit został powielony ze stałych form przygotowanych do opisów tak przez przypadek. Po trzech tygodniach mają być wyniki pobranych wycinków do bda.hist-pat. To nie omieszkam zapytać p. dok. o ten *zalegający stolec* jeśli coś nie będzie przesłaniało tego np.te wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też kłopoty z jelitami - zrobiły mi się uchyłki jelita. Najgorsze poza zaparciami jest to, że co jakiś czas tracę przytomność i po tym jest biegunka . Podczas utraty przytomności spada mi ciśnienie a ja się mocno poobijam. Co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem facetem a więc istotą delikatną. Ok pięć lat temu miałem kolonoskopie w dość skromnej przychodni. Mimo potężnych hemoroidow i braku znieczulenia zabieg przybyciem bez sensacji. Naprawdę nie planujcie! Teraz też mnie czeka i bardziej boję die jak wytrzymam diete niż samej bsdaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×