Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Uszkodzenie więzadeł krzyżowych i łąkotki a sport


Gość witek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jakoś dwa tygodnie temu podczas meczu skręciłem sobie kolano, zrobiłem USG, które wykazało mi uszkodzenie dwóch więzadeł krzyżowego przedniego oraz bocznego piszczelowego oraz uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej. Więzadła podejrzewam, że są naderwane, gdyż gdyby były zerwane nie mógłbym chodzić czy jeździć na rowerze, a normalnie się poruszam, mogę zrobić pełen wyprost mam tylko problem z pełnym zgięciem, gdyż boli mnie w okolicy zetknięcia więzadeł krzyżowych przednich i bocznego. Niebawem idę do ortopedy, który prawdopodobnie wyśle mnie na rezonans magnetyczny albo od razu na artroskopię. Mam więc pytanie, czy długa trwa powrót do sportu po takim urazie? Czy może w ogóle już lepiej nie ryzykować ze sportem, na którym bardzo mi zależy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli włókna więzadeł nie są całkowicie zerwane jest duża szansa na całkowity powrót do sportu. Jednak leczenie i rehabilitacja może być długotrwała, a powrót do sportu najwcześniej po około roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc byłem u ortopedy, który dokładnie mnie przebadał i czy to możliwe, że mam naderwane tylko więzadła boczne? dokładnie mnie przemacał popytał gdzie boli i mówi, że nie ma mowy o uszkodzeniu łąkotki, gdyż nie mógłbym zgiąć nogi, podobnie z krzyżowymi przednimi. Lekarz powiedział mi, że jeśli chodzi o USG to tylko 30 % tego co jest opisane się sprawdza, reszta należy do opisu lekarza i jak to wywnioskuje, gdyż na usg w stawie kolanowym mało co widać, szczególnie jeśli chodzi o łąkotki i więzadła. Kazał mi odpocząć jeszcze dwa miesiące od sportu, ćwiczyć ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, chodzić w stabilizatorze i na razie oszczędzać nogę nie przemęczać jej. Jeśli po tych dwóch miesiącach stan kolana się nie poprawi to wskazana artroskopia, nie żadne rezonanse czy usg. Zastosować dłuższą przerwę, czy taka jaką lekarz doradza będzie dobra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ścięgna świetne efekty przynosi terapia PST. Byłem na takiej 12dniowej terapii, a efekty przekroczyły moje najśmielsze oczekiwania. Dlatego bardzo ich polecam - http://www.pst-polska.pl Tylko trzeba o tą terapię dopytywać się lekarzy, bo jest nowa i nie wszyscy kojarzą o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, piszę prace magisterska na temat *ocena motywów i barier w podejmowaniu aktywności fizycznej u pacjentów po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych* proszę o pomoc w wypełnieniu ankiety. osoby po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych proszę o pomoc :) link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cIx7Y0lqsoO2_CIbh0TQylep-Jm64k9ZTkXynpZkabo/viewform

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×