Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wymiana siatki w przepuklinie brzusznej nawrotowej


Gość igo

Rekomendowane odpowiedzi

Około 8 lat temu miałem operacje przepukliny w bliźnie powstałej po wczesniejszej operacji krwawiacego wrzodu.Wszyto wówczas siatkę i pomimo lekko ropiejacej w szpitalu rany wszystko było potem ok.Siatka sie przyjeła.Niestety dobrze było tylko 6 lat.Dwa lata temu powstała przepuklina nawrotowa.Dosyć sporo przytyłem i siatka nie wytrzymała.Operowany byłem 2 miesiace temu.Stara siatkę wymieniono na nową.Operacja duża cięcie 26 szwów.Były liczne zrosty i siatka cała powichrowana.Założono nową siatke wchłanialną ale po miesiącu od zabiegu pojawił się obrzęk około 5 cm średnicy w połowie dł.blizny.Bardzo twardy,zaczerwieniony i bolesny.USG wykazało że to stan zapalny o podwyższonym echu.Być może jeżeli nie pomoże antybiotykoterapia albo drenaż, konieczne bedzie usunięcie ciała obcego jakim jest siatka. Pytanie moje brzmi: Czy jezeli by doszło do takiej koniecznosci jest szansa że organizm przyjmie nowa siatkę czy po prostu jak raz organizm odrzuci to sie potem juz nie wszczepia siatek? Dodam że napięciowa metoda nie wchodzi w gre gdyz powłoki brzuszne sa w fatalnym stanie ze wzgledu na duzą liczbe operacji jakie juz przeszedłem. Jezeli nie mozna wszczepic siatki ani użyc metody napieciowej jaka jest alternatywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jezeli by doszło do takiej koniecznosci jest szansa że organizm przyjmie nowa siatkę czy po prostu jak raz organizm odrzuci to sie potem juz nie wszczepia siatek? - wszystko zależny od tego jaki rodzaj siatki teraz był wszczepiony, czy siatka była nadotrzewnowo czy też to była siatka, którą można stosować bezpośrednio na jelita - są specjalistyczne siatki, które możną stosować do wnętrza jamy brzusznej, bezposrednio na jelita ze specjalną substancją, która zapobiega zakażeniu - siatki takie są bardzo drogie (wymagane dodatkowe dotacje) i wszczepia się je tylko w przypadku wyczerpania wszystkich innych możliwości zabezpieczenia powłok brzusznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że była to siatka tzw.częściowo wchłanialna ponoć bardzo dobra.Nadal mam twarde zgrubienie prawdopodobnie naciek.Leczony jest antybiotykiem (augmentin dożylnie i pyralgina ) oraz okłady (riwanol+spirytus).Czy brak gorączki może świadczyć że to naciek który po antybiotyku sie wchłonie a nie przejdzie w ropień? Czy brak temperatury nie ma tutaj żadnego znaczenia? Czy taka siatka ze srodkiem zapobiegajacym zakazeniu jest refundowana przez NFZ czy trzeba zapłącić z własnych środków?Czy lekarz w powiatowym szpitalu może zamowic taka siatke czy jest ona dostepna tylko dla najlepszych klinik w kraju?Wiem że czesto jedne szpitale moga liczyc na refundacje a inne nie przy tej samej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy brak gorączki może świadczyć że to naciek który po antybiotyku sie wchłonie a nie przejdzie w ropień? Czy brak temperatury nie ma tutaj żadnego znaczenia? - brak temperatury świadczy o zwalczaniu przez organizm stanu zapalnego i jest dobrym rokowniczo objawem Czy taka siatka ze srodkiem zapobiegajacym zakazeniu jest refundowana przez NFZ czy trzeba zapłącić z własnych środków? - jest refundowana, ale musi być otrzymana na nią specjalna zgoda z NFZ po zaopiniowaniu przez lekarza prowadzącego Czy lekarz w powiatowym szpitalu może zamowic taka siatke czy jest ona dostepna tylko dla najlepszych klinik w kraju? - może każdy chirurg z każdego oddziału chirurgicznego, z którym ma podpisany kontrakt NFZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×