Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Rak płuc w młodym wieku


Gość bb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chcialam sie dowiedziec w jakim wieku najwczesniej mozna zachorowac na raka pluc. Czy jest to mozliwe w wieku 26-7 lat? po 8latach palenia? Dowiedzialam sie ze glownie jest to wiek 60-70 lat, ale nigdzie nie moge znalesc jakiejs dolnej granicy... Czy zdarzaja sie takie przypadki w takim wieku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 27,5 nie pale,ale zrobilem sobie profilaktyczne zdjecie rtg i nic nie wyszlo,lekarz napisal,ze bez zmian,czy badaniu rtg mozna ufac ?,przedostatnie rtg robilem 6 lat temu i tez oczywiscie nic nie wyszlo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rak to jest okrutne i parszywe chorobsko,kiedys sie mowilo,ze na raka to choruja dzieci oraz osoby starsze,a na raka pluca,ze choruja osoby palace powyzej 50 roku zycia,a teraz co sie dzieje ?,nie trzeba byc palaczem ani nawet biernym zeby zachorowac na raka pluca,to jest straszne,rak pluc moze sie w czlowieku rozwijac latami i nie dawac oznak a jak juz je da to jest poczatek konca przewaznie no chyba,ze jest operowalny noto moze nie.Jestem w szoku poprostu,zygac mi sie chce chlopak w kwiecie wieku i juz az mi sie nie chce pisac,najgorsze jest to,ze kazdego to moze spotkac niezaleznie czy pali czy palil czy nigdy nie palil u kazdego rak pluc moze powstac tak naprawde,wystarczy,ze organizm przepusci jakas szkodliwa mutacje komorki zaczna sie namnazac w sposb niekontrolowany,powstanieguz,ktory zacznie sie rozrastac i niszczyc i koniec. Kiedys gdzies slyszalem o jakiejs dziewczynie,ktora miala 12 lat i zmarla na raka pluc,ochyda.Mam nadzieje,ze w koncu znajda jakies lekarstwo na to chujstwo,czy ten brat twoj 24 letni palil ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adler, całkowicie popieram. Szczególnie, kiedy dotyka Dzieci. Świat idzie do przodu w zastraszającym tempie, a ludzie umierają na raka. Sama palę od ponad 15 lat. Jutro mam swoje pierwsze prześwietlenie płuc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co do raka pluca to mam dylemat maly moze mi pomoze ktos to rozwiazac. Bo u mnie w rodzinie to tylko jedna jedyna osoba miala raka i to pluca i to byla babcia od strony ojca a takto to umierali z przyczyn ukladu krazenia nadcisnienia (drugi morderca po raku),a takto to pala i palili rowno i raka nie mieli umarli na serce,wiec ja nie wiem czy skoro babcia od strony ojca zachorowala na to to czy moglem od niej to odziedziczyc ?,po babci od strony ojca odziedziczylem wlosy bardzo geste za to i ladne,wiec sie boje troche,ja nie pale ani nie palilem,ale ta choroba tez moze dotknac nawet jak sie nie pali taka okrutna prawda czy powinienem sobie zrobic badania genetyczne w kierunku raka pluca,babcia ta dodma ze palila sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze,ze ogolnie rak obojetnie jaki to jest takie scierwo,ktore jest poto aby zniszczyc czlowika i zabic niezaleznie od wieku. Rak powstaje chyba wtedy jak organizm a dokladnie uklad immunologiczny przestanie panowac nad podzialami komorek o komorki zaczynaja sie w jakims miejscu namnazac bez opamietania tworzac z czasem mase patologiczna zwana guzem,ten guz sie rozrasta bez opamietania i niszczy zdrowa tkanke potem sie przezuca i robi to samo,okropienstwo.Najgorsze w tym wszystkim jest to,ze na skrajnym poczatku jego rozwoju nie ma zadnych objawow.Rak rozwija sie chyba wiele latek,i tego nie czuc.Przy niektorych rakach np. skory czy piersi to zaobserwujesz pierwsze nawet przedrakowe zmiany,ale w przypadku mozgu i pluc i innych narzadow wewnetrznych tego nie zobaczysz. A jesli chodzi o badania profilaktyczne to lekarze zalecaja tylko morfologie co roku i mocz a takto bez uchwytnej przyczyny innych badan to nie zleci,owszem zleci jak juz bedzie bolalo i bedzie przy okazji za pozno.Moim zdaniem to kazdy czlowiek powinien nie zaleznie od wieku raz na dwa lata robic sobie poza badaniem krwi dokladniejsze analizy bo z krwi nie zawsze wyjdzie ze cos sie zlego dzieje,mozna miec doskonale wyniki badnia krwi a rak sie moze i tak gdzies rozwijac,powinno sie przynajmniej raz na dwa lata robic dokladniejsze badania takie jak:tk glowy,tk pluc,gastroskopia,usg brzucha itp,co wy o tym sadzicie ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bernadeta P.

ADLER i Michał - rozumiem Wasze rozterki i dywagacje na wiadomy temat, domyślam się, że jesteście młodymi ludźmi i wszystko Was przeraża. Ale zastanówcie się nim w dalszym ciągu będziecie zniechęcać pozostałych forumowiczów do profilaktyki i szukania pomocy w kręgach medycznych. Profilaktyka stoi u nas na kiepskim poziomie ale nie jest niemożliwa, tylko należy zmienić zakorzeniony niesłusznie schemat myślowy. Najlepiej znamy własny organizm i najszybciej *wyłapujemy* wszelkie zmiany. Trzeba się po prostu udać do lekarza, a jeżeli napotkacie właściwego to doradzi konsultacje u specjalisty. Jeżeli tego nie zrobi, Wasze prawo wybrać innego lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli diagnostyka nie wykaże zupełnie niczego, nie oczekujcie cudu, bo to też tylko ludzie, a trafne diagnozy od ręki to wielka rzadkość przy bardzo oczywistych objawach, sporadycznie fux. Wiem o czym piszę bo straciłam już w wyniku chorób nowotworowych najbliższe mi osoby: mamę, męża, kuzynostwo w najprostszej linii pokrewieństwa, ostatnie 4 lata kolejne ofiary to moja siostra, kolejny kuzyn. U następnego właśnie miesiąc temu wykryto chłoniaka. Sama przeszłam już kilka zabiegów z bardzo różnych specjalizacji. Ale nigdy, przenigdy nie podpiszę się pod stwierdzeniem, że nie ma sensu regularne przebadanie się. Dajcie szansę sobie i innym. Spotkałam wielu pacjentów przy okazji pobytów w szpitalach i sporo jest wsród Nich ocalonych. Więcej wiary w siebie i innych. Może trzeba po prostu do tego dojrzeć? Sama cierpię na choroby, które predysponują mnie do nowotworu płuc, ale wciąż trzymam rękę na pulsie. Kilka lat po diagnozie przyjmuję regularnie leki, kontrole we wskazanych odstępach czasu i tak bez końca. Ale tak trzeba, bo nowotwór, to już w obecnych czasach *choroba cywilizacyjna*...., a z racji wieku i doświadczeń osobistych mogę sobie pozwolić na takie wnioski. życzę Wam wszystkim i Waszym lekarzom trafnych decyzji i wiele zdrowia, a przede wszystkim szczęścia by Was nic tak wrednego nie spotkało. Powodzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja o tym pisze tak bo 9 lat temu zobaczylem na skorze narosl wiszaca,ktora sie okazala wlokniakiem miekkim,pisza,ze to jest wrodzone podobno,ale ja tego od urodzenia nie mialem tylko od 20 roku zycia,a tak apropo raka to tka sie boje,bo babcia od strony ojca umarla na raka pluc wlasnie 11 lat temu jak mialem 18 lat,ja nie pale,ale ani ojciec ani matka palaczka nie sa chorzy,od storny matki nei bylo wogole raka zadnego na serce umierali od ojca tlyko babcia a tez miala serce chore,ja nie pale wogole ale naczytalem sie,ze niepalacych tez to spotyka,jak to jest?,a od czego mogl mi sie zrobic ten wlokniak nitkowaty na skorze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał p

Witam chcialbym sie zpaytac czy moge miec raka pluc jezeli mam 14 lat a pale rok ,zresta rodzice tez pala, ostatnio troche bola mnie pluca ale wstydze sie powiedziec rodzicom ,czyw tamim woeku moge mkec tego raka bardzo prosze o odpowiedz pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boli jak już zaawansowany.... ja ostatnio poszłam że mam w klatce piersowej bóle - lekarz stwierdził, że za młoda jestem na raka płuc, zlecił dokładne badanie krwii od bolerozy po hcv - wszystko cacy i już sama nie wiem czy dalej drążyć i się badać idę do gastrologa na badanie usg, poproszę o gastroskopię i endoskopię tak dla profilaktyki CZy do onkologa trzeba mieć skierowanie? słyszałam, że nie ale nie wiem czy faktycznie tak jest ? może wypowie się ktoś obeznany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale tu trolle internetowe z tym rakiem płuc w wieku 20 lat ,widać że kompletnie nie mają pojęcia tylko tak straszą tego co założył ten wątek tak można mieć raka płuc po 20 ale latach palenia(oczywiście są skrajne przypadki tak jak i z rakiem trzustki)ale sam nowotwór płuca żeby się rozwinąć potrzebuje kilkanaście lat!!!To choroba 40sto latków wzwyż ludzie poniżej 35 lat nawet nie są uwzględniani w tym nowotworze w statystykach...chyba że rak płuca jest przerzutem z innego organu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj brat jest wlasnie po pierwszej dawce chemii ma 38 lat i przerzuty milimetrowe z pod lopatki na pluca nie zalamuje sie walczy mimo ze byl ulekarza rok temu ten stwierdzil ze bol reki i plecow to z pracy dzis okazuje sie ze to rak i to zlosliwy trzymajcie kciuki za niego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest ze na to nie ma lekarstw a rak pluc u ludzi poniżej 40 to zadkosc objasnil mi to znajomy onkolog jezeli juz jest to z przezutow z innych organów tak ze proszę poczytać diwiedziec sie rak jezeli wcześnie wykryty daje szanse na leczenie z sukcesem rak również nie zawsze oznacza złośliwy wiem bo mierzylem sie z ta choroba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram wypowiedź Pawła rownież miezylym się z rakiem zgadza się są wyjątki tak jak to że w PL diagnostyka prawie nie istnieje a onkologia jest na dużo niższym poziomie niż np na Kubie nie jest to wina lekarzy bo winny jest rząd i NFZ oraz limity a szybka terapia onkologiczna to jeden wielki błąd dla tego wskaźnik śmiertelności jest tak duży u nas . Co do tematu raka płuc to owszem papierosy ale i to nie wszystko bo również są to lotne związki np smog praca przy chemikaliach gazach więc można nie palić i mieć raka nie ma zasady tak jak to że nie każda zmiana to rąk lecz popieram raz na 2 lata powinno robić się RTG nie za często ponieważ promieniowanie w trakcie rtg jest rownież szkodliwe lecz np morfologia co rok koszt mał więc można prywatnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Mam 23 na karku nie pale nie pije zdrowo się odżywiam gram w piłkę w klubie dużo biegam no i właśnie po bieganiu mam zawsze odruch do kaszlu zawsze jakąś małą ilość wydzieliny wykaszle jest taka jakby przezroczysto szarofata od jakiegoś miesiąca tak mam dodam tyle że biegam codziennie wie ktoś może co to ? Nie robiłem jeszcze szczególnych badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×