Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Jakie są opcje leczenia torbieli endometrialnej?


Gość dorota

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam torbiel na prawym jajniku - podobno endometrialną 7cmX5cm. W sierpniu będę operowana - do wycięcia razem z jajnikiem i jajowodem. W styczniu w USG nie było niczego niepokojącego (brałam wtedy jeszcze Mercilon), a w ubiegłym tygodniu już była spora torbiel. Antykoncepcję odstawiłam pod koniec stycznia. Od 2 - 3 m-ca bardzo bolą mnie plecy i kości biodrowe. Robiłam nawet densytometrię i RTG kręgosłupa lędźwiowego i miednicy, ale jeszcze nie mam wyników. Więc uważam, że od torbieli mogą boleć plecy. Moja jest dodatkowo podkręcona i umiejscowiona za macicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Przeczytałam Wasze odpowiedzi i chcę pocieszyć wszystkie panie z torbielami czekoladowymi. Nie wybierajcie od razu opcji laparoskopii. Ja również 1,5 roku temu miałam stwierdzoną 3 cm torbiel. Dwóch lekarzy stwierdziło, że na pewno się nie wchłonie. Brałam leki hormonalne, ale wciąż szukałam sposobu, jak pozbyć się tego paskudztwa bez operacji i nie zażywając bez końca hormonów. We wrześniu 2013 torbiel zwiększyła się jeszcze o pół centymetra, gdyż brałam leki bardzo w kratkę. A w październiku natrafiłam na książkę dr Ewy Dąbrowskiej. Postanowiłam zaryzykować (w sumie nic nie miałam do stracenia - albo leki, albo operacja) i przeszłam 3-tygodniowy post warzywno-owocowy (musiałam na ten czas przerwać przyjmowanie hormonów). Po diecie znacznie zmniejszyły się bóle, a na początku stycznia wykonałam USG i ku mojemu zdziwieniu torbiel zniknęła!!! Jestem bardzo szczęśliwa. dziewczyny, jest alternatywa!! Nie dajcie się zwieść, że tylko farmaceutyka i chirurgia może tu pomóc. Jestem tego żywym przykładem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Zastanawiam się czy na USG można rzeczywiście ocenić, iż jest to torbiel czekoladowa? Robiono mi USG w szpitalu w grudniu 2013 i lekarz zauważył prawdopodobnie torbiel czekoladową ok 2,2cm. Zlecił badanie u ginekologa. Ginekolog stwierdzil, ze to pewnie przerośniety pęcherzyk i kazał nic nie robić. Obecnie robiłam znow USG i wyszłedł guz ok 4,5cm. lekarz nazwał to guzem. Zlecił CA 125 - wyszedł mi ponad 50. Ide jutro do kolejnego ginekologa, ale bardfzo się boje że to może być rak a nie torbiel czekoladowa *( Nie wiem czy są jakieś różnice w USG? Dlaczego niektórym z Was lekarze wydali diagnoze trobieli czekoladowej bez wykonywania operacji? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AnnaMaria

Mam 23lata. Pierwsza dużą torbiel skórzasta usunięto mi z lewego jajnika w kwietniu 2012 za pomocą laparotomii. Kolejna na lewym jajniku to torbiel krwotoczna w skręcie przyrośnięta do jelita pojawiła sie z dwiema mniejszymi na prawym jajniku w czerwcu 2012 czyli po dwóch miesiącach- również usuwanie za pomocą laparotomii z powodu pęknięcia, krwotoku wewnątrz i objawów otrzewnowych. Usuwano również zrosty na jajowodach. Długo szukano odpowiednich leków, zatrzymywano mi cykle, pojawiały sie krwiaki w jajnikach. Na hormonach bywało lepiej.. Ale w przerwach podczas starań o dziecko wróciły torbiele. W 2013 udalo sie je zaleczyć orgametrilem po czym zbawienna okazala się Qlaira. Czulam sie przy niej jakbym znów miała 16 lat. Po pól roku odstawiona dla starań o potomka. 7miesiecy od odstawienia trafiam z bólem do szpitala. Prawy jajnik policystyczny, na lewym torbiel endometrialna. Stan zapalny poszerzonych jajowodów i bolesna macica. Tydzień na ampicylinie, gynalgin, orgametril i leki przeciwbólowe. Stan zapalny znika a Torbiel wciąż rośnie. Ordynator podejmuje decyzje o usunięciu całych przydatków na dzień przed planowana miesiączka. Na własną odpowiedzialność wypisuje się ze szpitala w poszukiwaniu innego wyjścia. Przyjęto mnie dzis do instytutu centrum zdrowia matki polki w Łodzi. Liczę na cud albo chociaż na kawałek jajnika bym mogla urodzić dziecko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 20 lat i torbiel na prawym jajniku z licznymi przegrodami wielkości 5cm. Ca 125 wynosi 10, wiec sie aż tak nie martwię ale na usg doktor powiedziała ze watki by była to tylko torbiel (to było przed oznaczeniem markerów). Z tego co mi wiadomo napewno będę mieć to usuwane laparoskopowo. Mam nadzieje ze jajnika nie narusza bo moim największym marzeniem jest kiedyś założyć rodzine. Dodam ze studiuje położnictwo i chce być położna noworodkowa, nie wyobrażam sobie tej pracy jeśli okaże sie ze nie mogę mieć swojego dziecka. Byle do poniedziałku... Ginekolog postawi diagnozę i zobaczę co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż w medycynie nie ma nic *na pewno* :) torbiel znikła sama, a wszystkie wyniki badań w normie. Znika po menstruacji bez żadnych leków. Drogie Panie uszy do góry czasem sie zdarza cód. Magda 20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie ktore tak chetnie wycinaja sobie jajniki z powodu zmiany lagodnej jaka jest torbiel czekoladowa, sa dziwne. Mozna bez problemu usunac sama torbiel i ocalic jajnik, tylko marni lekarze wycinaja jajniki z powodu zmian lagodnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ALIENA

Witam. Mam 63 lata. Dwa dni temu miałam laparoskopię - usunięto mi torbiel endometrialną z lewego jajnika. Po operacji, jak na razie, czuję się dobrze, nawet nie odczuwam bólu z powodu ran pooperacyjnych (naprawdę małe). Na operację skierował mnie ginekolog-onkolog - w usg ginekologicznym stwierdził na lewym jajniku torbiel 1x2 cm i wyrośl 5-6 mm. Moje Ca 125 - 43. To moja piąta torbiel. Wcześniejsze (od 22 r.ż., co 5-7 lat) zawierały klarowny płyn surowiczy i dawały się skutecznie leczyć Orgametrilem. Ta ostatnia, niestety - endometrialna. Zastanawiam się, co zrobić, jeżeli za jakiś czas na jajniku pojawi się ponownie torbiel endometrialna? Może usunąć jajnik? Na dziecko czuję, że to już nie te lata... Operacja nie była straszna, ale przechodzić ją np. co rok (przedostatnia torbiel - niecały rok temu) średnia przyjemność. Karolino, jakie zioła piłaś, że oczyściły Ci jamę macicy? Konsultowałaś je z lekarzem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam 26 lat. rok temu zdiagnozowano u mnie torbiel endometrialną jajnika prawego około 6cm. roma była lekko podwyzszona. konsultowałam się u 7 różnych lekarzy i każdy z nich kazał mi jak najszybciej usunąć torbiel twierdząc ze napewno się nie wchłonie. sugerowali metodę laparoskopową. Konsekwentnie odmawiałam operacji bo uważam że operacja to w ostateczności poza tym mam skłonność do bliznowców. rozpoczęłam branie tabletek hormonalnych Sylvie 30 bez robienia przerw. Ponadto stosowałam przeróżne terapie naturalne tj: chodzenie do sauny, medytacje, rzuciłam palenie, suplementacja wysokimi dawkami witaminy D z witaminą K, homeopatia- apis 30 oraz thuja 15, tlenoterapia, olej lniany, kurkuma i imbir dodawane do wszystkiego co jadłam, co jakiś czas masaze relaksacyjne, brałam amigdaline 3x dziennie, piłam dużo zielonej herbaty i tzw żywą wodę, stosowałam też terapie minerałami tj przykładałam sobie bryły kamieni do brzucha (kryształ górski, orgonit, kwarc różowy, diament, agaty), było tez uzdrawianie duchowe. co do diety to jadłam jak zwykle czyli wszystko. w miedzyczasie chodzilam na badania usg i torbiel powoli sie wchłaniała co było bolesne tj czułam punktowy ból w dole brzucha czasami bardzo przeszywający. miesiac temu byłam u ginekologa, był w szoku, ogladał jajnik około 20 min  i po torbieli ani sladu także udało się. teraz zamierzam pobrać jeszcze kilka miesiecy hormony a potem odstawić je i zastąpić dzikim pochrzynem, lub niepokalankiem lub dong quai. zycze Wam też powodzenia w walce z tym paskudztwem. pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam torbiel endometrialną 4x4 i wchłonęła się. W tym czasie piłam wskazane zioła jak Przywrotnik Krwawnik itp. Robiłam 3x w tyg okłady z olejku rycynowego oraz zadbałam o zdrowe odżywianie 🙂 Życzę wszystkim kobietkom tego samego 🙂 Acha dobrze sprawdzić sobie zawartość jodu w organiźmie oraz wit D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Dziewczyny

Nie wiem czy tutaj, ale gdzieś muszę..

 

Męczy mnie to.

Wykryto u mnie trobiel czekoladową, najprawdopodobniej.. 5x5cm..

Czeka mnie laparoskopia..

Czy któraś z Was miała tą torbiel ?

Interesuje mnie konkretnie jak było z ciążą?

Bo czytałam, delikatnie mówiąc o sporych problemach z zajściem...

Mam 26 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×