Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Jakie są opcje leczenia torbieli endometrialnej?


Gość dorota

Rekomendowane odpowiedzi

Gość delfinek

kilka dni temu na usg dopochwowym lekarz wykryl u mnie ok. 4cm torbiel czekoladowa na jednym z jajnikow. poniewaz jestem w trakcie zazywania antybiotykow przeciwgruzliczych, lekarz powiedzial,ze przez najblizsze kilka miesiecy (do skonczenia leczenia) nic z tym nie bedziemy robic, a potem (gdy torbiel sobie podrosnie!) mam isc na zabieg... troche nie rozumiem,dlaczego nic w tej chwili mam nie robic, skoro ponoc gdy jeszcze wczesnie,mozna te torbiel przeleczyc bez leczenia szpitalnego i zabiegu. prosze o pomoc, czy rzeczywiscie czekac nie robiac nic, czy byc moze udac sie do innego lekarza, ktory jednak cos bedzie chcial z tym wczesniej robic? (dla uscislenia biore Rifampicyne, Pyrazinamid, Ethambutol oraz Isoniazyd,przed soba mam jeszcze ponad 5 mies.leczenia tymi antybiotykami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GOJA mam 47 lat rok temu mialam zabieg usunieto mi lewy jajnik i miesniaki to tej pory bylo ok ale teraz nie dostalam okresu przez 40 dni bylam u ginekologa i mam prawy jajnik zatorbielony dostalam tabletki na wywolanie okresu dostalam w koncu okres w sierpniu mam isc do katroli i niewiem co dalej bedze brzuch caly czas mnie boli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeczytałam wszystkie posty, rozmawialam z ginekologiem. I jak narazie wiem że więcej jest pytań niz odpowiedzi. Torbiel endometrialna jest chorobą pojawiającą się dosłownie znikąd (sam ginekolog nie potrafił powiedzieć skąd-niby genetyka niby nie), nie wiadomo czy torbiel będize się powiększał czy zniknie sam, hormony mają jedynie zatrzymać jego rozrost - jeśli w ogóle nastąpi. Nie leczony przyczynia się do problemów z zajściem w ciąże. Leczony może byc jedynie operacyjnie, ale co z tego jak po wycięciu może pojawić się kolejny i kolejny i kolejny - a jajnik jest tylko jeden i każda ingerencja w organizm tez ma swoje konsekwencje- nie oszukujmy się, a tu konsekwencja jest taka ze potem można zapomnieć o zajściu w ciąże. Co nam pozostaje? zajsc w ciaze a potem najlepiej usunac caly jajnik zeby nie bylo nawrotow torb.end.? a moze kontrolowac co 6miesiecy wielkosc tor.end. i gdy bedzie wymagac tego sytuacja zdecydowac sie na laparoskopie - ale czy to ma sens - zabieg czy ma sens, jesli to bedzie wciaz nawracac? Mysle, ze trzeba sobie spisac pytania na kartce i pojsc to skonsultowac z jeszcze jednym specjalista. Szkoda ze wychodzi na to ze nie ma tu zlotego srodka * wylecze i jestem zdrowa, a jest wylecze* i loteria, pojawi się czy nie, założe rodzine czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Mam pytanie do doktora mam torbiel endometrialną prawego jajnika o wymiarach 58.4mm na 36.0mm lekarz do którego chodzę skierował mnie na zabieg chciałam się dowiedzieć czy to jest konieczne i czy nie można zastosować innego leczenia na dzień dzisiejszy przepisał mi tabletki Gyno-Pevaryl150.Bardzo się boje tego zabiegu ponieważ nie mam jeszcze dzieci a oboje z mężem bardzo byśmy chcieli więc nie wiem co dla mnie będzie lepsze pierw zajście w ciąże czy poddać się leczeniu.Bardzo proszę o rade z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZMARTWIONA MŁODA MĘŻATKA24

witam ja również mam taki problem mam 24 lata nie rodziłam jeszcze z mężem zaczęliśmy się starać o dzidziusia a tu wyszło takie coś . na usg dopochwowym wyszła mi torbiel jajnika prawego o wym .54/39mm płynowa miąższ jajnika osobno niewidoczny endomentrium grub.6mm jama pusta przepisano mi rigevidon i mam czekać aż się wchłonie mam pytanie czy jest możliwość zajścia w ciążę czy wogule można się kochać niema zagrożenia pęknięcia czy coś w tym rodzaju czy to coś groznego bo byłam u dwóch lekarzy ale żaden mi nic konkretnego nie powiedział proszę o odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem miesiąc po laparoskopii, miałam trzy torbiele czekoladowe, każda ok 6x3cm, jedna na lewym i dwie na prawym jajniku. Dwie zrobiły mi się w miesiąc czasu! Boję się że znowu się coś odnowiło bo mam brzuch odstający... znowu :*( Nie ma się co bać zabiegu, zaraz następnego dnia do domu, narkoza jest spoko, choć się bałam :) Najgorsze jest wyciąganie drena z brzucha (boli okropnie!!!), całkowity post przez trzy dni i pierwsze wstanie z łóżka. Chodziłam już godzinę po zabiegu! A już następnego dnia jadłam prawie normalnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja również mam endometriozę III stopnia z ogniskami na miednicy małej i paru innych miejscach, 2 lata temu miałam laparoskopię, wcięcie kilku torbieli, w tym jednej ponad 7-cm - zniosłam zabieg bardzo dobrze, bałam się narkozy, ale niewiele pamiętam (przed narkozą dostałam tabletkę uspokajającą i później jeszcze coś), nie pamiętam bólu przy wyjmowaniu drenu, sądzę, że to indywidualne odczucia, 2 dni po byłam w domu, po 7 dniach do pracy, chociaż trzeba się oszczędzać, nie dźwigać itd.Zdjęcie szwów nie boli, bardziej już przeszkadzają opatrunki. Nawet po operacji nie miałam kroplówki, pewnie wystarczyła kroplówka na sali. Nie wiem, po co komu dieta po zabiegu na jajniku...- sama dostałam obiado-kolację (lekką), a następnego dnia jeszcze jakiś deserek a la ciasto w szpitalu. I mogłam jeść co chciałam. Chodzić mogłam po zabiegu, wprawdzie dość ciężko i trzymając się za brzuch, tego samego dnia wieczorem, do łazienki. Jedynym problemem były napadowe bóle brzucha spowodowane szwami, normalne. Przeszły całkowicie po jakichś 2 miesiącach, koleżanka po podobnym zabiegu cierpiała z powodu szwów około pół roku. Podobnie indywidualny jest rozwój choroby - po 1,5 roku od operacji, biorąc cały czas leki hormonalne, niedostępne w Polsce (mieszkam i leczę się za granicą) mój marker CA-125 wynosił niedawno 10.... A u koleżanki rok po operacji niestety aż 6 razy więcej, ale też nie przyjmowała żadnych hormonów w tym czasie, by hamować endometriozę. Na pewno nie ma się czego bać, zwłaszcza jeśli jeszcze nie ma ognisk w innych miejscach, tylko usunąć torbiele z jajników. Moja ginekolog mówi że jest trudniej zajść w ciąże, ale nie jest to niemożliwe! I nie warto wierzyć we wchłonięcie się torbieli kilkucentymetrowej - niby gdzie się wchłonie?? A niestety może mieć tendencje do pękania i wtedy nie będziemy mieć 3 dziurek po laparoskopii, tylko szew na pół brzucha! Kontrola po jest oczywiście konieczna. Trudno tu coś radzić, bo różne są objawy choroby - mnie nie bolał nigdy brzuch, torbiele wykryto przypadkiem, nie zauważyłam żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych operacji w codziennym życiu, blizn niemal nie widać (w pachwinach, nisko, po jakieś 2-3 cm i w pępku, może ma 6 mm) po lekach (przyjmuję cały czas Leona Hexal, by hamować pracę jajników) czuję się świetnie. Endometrioza to nie rak, chociaż może być uciążliwa. Życzę powodzenia i zdrowia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!! Miałam torbiel czekoladową 7 cm na prawym jajniku i na lewym 2 torbiele troszkę mniejsze. Lekarze wysyłali mnie na zabieg ja jednak uparłam się i walczyłam od 7 miesięcy biorę diane35 tabletki antykoncepcyjne oraz bardzo ważne - piję zioła są rewelacyjne. Miałam całą macicę w ogniskach endometrialnych, po ziołach nie mam nic wszystko mi się oczyściło, a torbiel na prawym jajniku ma w tej chwili 4,2cm, lewy jajnik czysty. Po ziołach zaczełam krwawić. Krwawiłam 4 miesiące, tak długo aż mi się cała macica oczyściła. Ja uważam, że warto wierzyć, walczyć i się nie poddawać. Zaznaczę jeszcze, że byłam u 5 lekarzy. Teraz po wizycie mój lekarz jest w szoku, że torbiele zniknęły, a na prawym jajniku się zmniejszył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam 43 lata. Dwa dni temu miałam laparoskopię - usunięto mi torbiel endometrialną z lewego jajnika. Po operacji, jak na razie, czuję się dobrze, nawet nie odczuwam bólu z powodu ran pooperacyjnych (naprawdę małe). Na operację skierował mnie ginekolog-onkolog - w usg ginekologicznym stwierdził na lewym jajniku torbiel 1x2 cm i wyrośl 5-6 mm. Moje Ca 125 - 43. To moja piąta torbiel. Wcześniejsze (od 22 r.ż., co 5-7 lat) zawierały klarowny płyn surowiczy i dawały się skutecznie leczyć Orgametrilem. Ta ostatnia, niestety - endometrialna. Zastanawiam się, co zrobić, jeżeli za jakiś czas na jajniku pojawi się ponownie torbiel endometrialna? Może usunąć jajnik? Na dziecko czuję, że to już nie te lata... Operacja nie była straszna, ale przechodzić ją np. co rok (przedostatnia torbiel - niecały rok temu) średnia przyjemność. Karolino, jakie zioła piłaś, że oczyściły Ci jamę macicy? Konsultowałaś je z lekarzem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesć mam 29lat u mnie też stwierdzono torbiel endometrialną 7cm ale było to gdy byłam już w ciąży w 9tyg.[wcześniej wszystko było ok płód rozwijał się ] niestety okazało się że doszło do obumarcia płodu ale wszystkie badania wskazywały na to że nadal jest ciąża i w związku z tym nie dojdzie do poronienia samoistnego moja psychika była rozbita od kilku lat staralismy się o dziecko a tu taki pech, najgorsze jest to że kazali mi czekać ok 2m-ce aż dojdzie do poronienia ale jak tu czekać ? wysyłali mnie od lekarza do lekarza w koncu jeden z nich mi pomógł jestem miesiąc po zabiegu czuję się b. dobrze i niestety przygotowuje się do drugiej operacji na wspomianą wcześniej torbiel ale juz mnie uprzedzono że będzie to przez nacięcie powłok brzusznych bo jest zbyt twarda na laparoskopię. pozdrawiam wszystkich optymistów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja mam cyste 5.5cm na 4.7 Od wczoraj jestem w szpitalu Bolal mnie brzuch, lekarz mowil ze sie zkreca. A dzis dalej boli mnie brzuch a oni tylok dajA mi przeciw bolowe i lekarz mowil ze nie chce wycinac tylko leki. Boje sie ze boki mnie dla tego ze sie zkreca i zeby sie nie wylalo. Co powinam robic prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość agnieszka

CZEŚĆ w 2009r miałam usuwaną torbiel z lewego jajnika 4cmm-4.4cm i pobierany wycinek z prawego. dzisiaj byłam u lekarza i wykrył mi torbiel na prawym jajniku 4cm-3.8cm mam brać jakieś tabletki przez pół roku po których mam się czuć jak bym miała menopauze a mam dopiero 34 lata. czy jest jakieś inne wyjście??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jadzia55-lipiec2012

Witam :) Polecam inne forum z rewelacyjnymi ziołami - mnie zmniejszyła się torbielka z 5 mm na 3,5 ,co okazało się później po badaniu histopatologicznym /niestety miałam termin zabiegu ,wszystkie badania i zdecydowałam się na laparotomię/. Natomiast córka miała zdiagnozowana małą torbiel -2,5 cm,pod kontrolą,ale nie mogła zajść w ciążę ,poleciłam jej te ziółka- piła niedługo,może pół miesiąca,oprócz tego ratowała się jeszcze kwasem foliowym, a tu nowina-mamuś ,jestem w ciąży! ulga i radość. Poza tym przy usg pyta lekarki o tą torbiel - nie ma śladu ,mieszka w NY,myślę ,że mają lepsze aparaty,więc nadzieja że i wyniki dobre. Tak więc wytrwałości i głowa do góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w 19 roku życia miałam usuniętą torbiel na jajniku wielkości 15 cm x 15 cm w raz z prawymi przydawkami (jajnik i jajowód). Z ogromnym bólem, takim że nie mogłam stać i siedzieć, trafiłam do szpitala i operacja (przy tak dużej torbieli w sposób tradycyjny - z tydzień leżałam w szpitalu, a potem przez kilka tygodni dochodziłam do siebie) odbyła się prawie natychmiast, bo występowało ryzyko pęknięcia. O torbieli wcześniej nie wiedziałam, choć miewałam kilkakrotne napady silnego bólu brzucha. Teraz jestem szczęśliwą mamą 3 dzieci. Moja pani ginekolog poradziła, aby nie czekać długo z zajściem w ciążę, gdyż te torbiele lubią się ponownie pojawiać i istnieje zagrożenie dla drugiego jajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×