Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Jakie są opcje leczenia torbieli endometrialnej?


Gość dorota

Rekomendowane odpowiedzi

Wykryto u mnie torbiel endometrialną o wymairach 6cm x 7cm. wiem że nie jest to małe, ale baaardzo chciałabym uniknąć operacji. czy jest jakiś inny sposób aby torbiel zniknęła???proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 grudnia mialam usunieta torbiel endometrialna lewego jajnika o identycznych wymiarach jak Twoja.Mialam zrobiona laparoskopie.Uwazam,ze to bardzo dobra metoda usuwania tego typu zmian.Jezeli torbiel sie u mnie odnowi bez wahania poddam sie takiemu zabiegowi kolejny raz!Dodam,ze nastepnego dnia zostalam wypisana do domu,bo czulam sie dobrze.W tej chwili,tydzien po operacji czuje sie wspaniale.Mam tylko 4 malusienkie kreseczki po nacieciach.Wczesniej zastosowano u mnie leczenie farmakologiczne w terapii ciaglej(przez 6 miesiecy bralam tabletki antykoncepcyjne, bez ani jednego dnia przerwy w celu zahamowania pracy jajnikow) terapia nie przyniosla absolutnie zadnego efektu leczniczego-wielkosc torbieli sie nie zmienila, a mi rozregulowal sie cykl.Dlatego musialam miec usunieta torbiel operacyjnie.Na pewno wiecej nie bede sie meczyla z leczeniem farmakologicznym,szkoda czasu i zdrowia psychicznego.Dadam,ze za pierwszym razem kiedy mialam torbiel czekoladowa(endometr.) 1,5 roku temu to wchlonela sie po 3 miesiacach po stosowaniu orgametrilu.Jednak za kilka miesiecy sie odnowila,a ja przytylam 6 kilo i bylam bardzo nerwowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem właśnie po usunięciu:) w czwartek miałam zabieg, a dziś już w domu, tylko martwi mnie ból lewego janika, na którym miałam torbiel.został w 80% usunięty. nie wiem czy to normalne?dodam że dostałam okresu w sobote.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku usuneli tylko torbiel endometrialna bez naruszania jajnika.Jajowody mam drozne,drugi jajnik i macica zdrowe czyli wszystko ok.Ja okres dostalam w 3 dobie po laparoskopii (wlasciwie spodziewany).Bolesci zadnych nie mialam.Mysle,ze bol w Twoim przypadku jest czyms normalnym,w koncu jajnik zostal naruszony,wystapila menstruacja ,a wiec wszystko tam *pracuje*,a na wygojenie potrzeba troszke czasu.Gdyby bole sie nasilily lub trwaly zbyt dlugo powinnas udac sie do lekarza.Zycze szybkiego powrotu do zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nati :)

ja juz nic z tego nie rozumiem . ja rowniez mialam zabieg laparoskopii i jestem na diecie przez 2tyg!!!!!! a tu lekarz pisze, że nie trzeba być na żadnej diecie!!!!! jesli któras z was ma torbiel wielkości od 5-9 cm to niecg nie licza na cud tabletek(że niby sie zmniejszy albo zniknie)ok mi zmalał z 9x9 do 5x6 tak więc szału nie ma a na tabletkach(antykoncepcyjnych)byłam przez prawie rok!!!! polecam zabieg i nie ma czym się sterosawć. wszystko mozna przejść:) jedynym minusem jest to , że jest prawdopodobieństwo ponownego powrotu torbieli na jajniku:(((( ale jestem dobrej mysli:))))) pozdrawiam wszystkie kobitki pa pa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze tu same Panie, ale może to dobrze. Jestem mężem który wczoraj dowiedział się że jego zona ma kilka torbieli jak ktoś wyżej wspomniał (* z czekoladową krwią). Byliśmy u lekarza który stwierdził ze jest konieczna operacja. Szok !!! zanim doszliśmy do siebie wizyta się skończyła i pojawiło się masę pytań których nie zadaliśmy lekarzowi. Operacja ma być jak będzie termin za miesiąc, i zastanawiam się czy te torbiele mogą pękać powodując zapalenie otrzewnej? czy raczej są stabilne? Kilka dni temu moja kochana żonka miała atak bólu brzucha dość ostry i kilka po ataku pobolewał ja brzuch. Wyniki krwi pokazały ze jest jakieś zakażenie bo opad był ok 30. Bierze teraz leki i przygotowuje sie do zabiegu. Najbardziej nurtuje mnie pytanie czy mogą pękać te torbiele powodując zapalenie otrzewnej bo z tym już żartów nie ma? Może panikuje ale naczytałem się o tym w necie i załamka totalna. Miesiąc do operacji i nie wiem jak mam teraz o nią zadbać !! HELP !!!!! P.S Dodam tylko ze torbiele prawdopodobnie powstały na skutek wstrzymywania farmaceutycznego jajeczkowania przy sporym zapaleniu jajników w maja zeszłego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do p. Ozyrys: ja sądzę, ze sie to po prostu ma, albo nie. A nie pojawia sie od brania lekow. Wstrzymywanie jajeczkowania wstrzymywalo rosniecie tego swinstwa. Ja sie wlasnie dowiedzilam ze mam taka torbiel. Zawsze usg wychodzilo czyste az tu nagle....., ale sobie przypomnialam, ze z 10 lat temu jakis doktor widzial u mnie jakas cyste, ale bylam u niego akurat po tabletki antykoncepcje, ktore bralam przez nastepnych 7 lat i pewnie to maskowalo istniejacy problem. Mam pytanie do Pań po zabiegu lap., ile czasu musze liczyc, ze bede niedyspozycyjna w pracy? i ile czasu trwa powrot do sprawnosci fizycznej, uprawianie sportow? Z gory dziekuje za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na torbile czekoldowe nie ma żadych leków . Więc albo ciąza ,albo pomalutku wycinają jajniczki aż wytną wszystko! najgorszy jest fakt ,ze przy okazji można dostać zwykłe torbiele krwiste ,które niestety też trzeba wycinać,bo lubią pękać!A i tutaj szanse na uratowanie jajniczków są małe albo nie ma żadnych ! Ja ciągle szukam pań które miały czekoladową i są po wycieciu tego paskudztwa zdrowe,ale jak do tej pory jeszcze nie znalazłam takiej osoby. Jeżeli takie są ,to moze niech napiszą i wniosą w to wszystko więcej optymizmu!~

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć mam 25 lat i nie mam jeszcze dzieci a chciałabym mieć ale dwa tygodnie temu dowiedziałam się,że mam torbiel czekoladową :( może nie jest tak dużych rozmiarów jak tu niektórych z pań bo ma wymiary 4,6 na 4,8cm, czy można zajść w ciążę nie usuwając tego dziadostwa? Boje się operacji :( NIe wiem ile czasu już ją mam ale objawy które pasują do torbieli odczuwam od paru ładnych lat :( Załamała mnie poprzednia wypowiedź :( ...*Ja ciągle szukam pań które miały czekoladową i są po wycieciu tego paskudztwa zdrowe,ale jak do tej pory jeszcze nie znalazłam takiej osoby.* tzn. że tak czy siak nie pozbędę się tego?????:( Odpiszcie proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłam u ginekologoa - kolejny raz i u kolejnego, wkońcu trafiłam na porządnego lekarza który wyjaśnił co i jak. Również mam torbiel endometrialna na lewym jajniku 4,5cm. Od lipca staramy się z mężem o dzidziusia, a jak wiadomo to paskudztwo nie pomaga. Ale jest mała nadzieja. Lekarz daje mi 3 m-ce na zajście w ciąże jeśli się uda, to suuper. Jeśli nie, czeka mnie zabieg. Także jak we wszystkim dobra i zła wiadomość. A złotego środka jak nie było tak nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w styczniu 2008 usunięto mi torbiel wielokomorową 7x8cm wraz z lewym jajnikiem .W listopadzie 2008 byłam na kontrolnym usg i wszystko było OK .We wrześniu jak przez 45 dni nie miałam okresu a test ciążowy był negatywny wybrałam się do lekarza. Po badaniu usg okazało się ze mam torbiel endometrialną 5x6 ,że trzeba ją usunąć razem z jajnikiem który obrosła i że nie będę mieć już żadnego jajnika -to usuną mi i macice.Od 2miesięcy biorę hormony dół brzucha boli jak przed porodem,jest tak obolały że nie mogę się do niego dotknąć co 20 min sikam towarzyszy temu bóli dosłownie ledwo ze mnie kapie w nocy wstaję 3-4 razy do łazienki wypróżniam się też kilka razy na dzień.10 listopada mam kolejną wizytę u ginekologa chcę żeby dał mi skierowanie na badania by zobaczyć gdzie jeszcze mam te cholerne guzy i trzeba zrobić pewnie Ca125 by się przekonać, że żaden guzek nie zrakowaciał Jeśli ktoś na tym forum ma usunięte jajniki i macice -niech się odezwie*chcę wiedzieć jak się po takim zabiegu czuje, czy bierze cały czas hormony i czy taki zabieg ma wpływ na dalsze normalne funkcjonowanie w pracy (czy się nie ma uderzeń gorąca osłabnięć)i w małżeństwie(suchość przy współżyciu, brak jakichkolwiek odczuć itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, mam 31 lat, ja też miałam usuniętą torbiel na jajniku prawym, ok 5 cm mija już rok a odczuwam bóle po prawej stronie brzucha zawsze przed miesiączką, mam wrażenie że coś mi się porusza w brzuchu i czuć to jak przyłożę rękę do brzucha, pół roku temu miałam usg i okazało się że prawy jajnik ok a lewego nie widać od tej pory nie byłam u ginekologa, boje się że coś jest nie tak niewiem co robić to jest okropna choroba, mam 1 dziecko które sama wychowuje bo tatuś nie okazał się ideałem, niewiem czy będe miała szanse kiedyś na jeszcze na normalną rodzinę pozdr trzymajcie się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość optymistka

Witam mam 25 lat, od ponad dwóch lat byłam leczona z powodu kamieni na nerkach. 15 września 2009 roku poszłam na prywatną wizytę do urologa na której usłyszałam diagnozę guz lewego jajnika (tzw. endometrioza). tego samego dnia trafiłam do szpitala, zrobiono mi usg pochwowe, natychmiast miałam zbadane markery, czyli badanie obecności komórek rakowych we krwi (Ca125 norma do 35, ja miałam 59,9) Dostałam skierowanie do szpitala onkologicznego, zgłosiłam się tam po dwóch dniach, po tygodniu od pierwszej wizyty w onkologii pobrano mi ponownie krew na badanie markerów które wzrosły juz do 90,93. Dziś jestem już po wszystkim. 22 października miałam operację, tradycyjną nie laparoskopem. Usunięto mi guza, (który jak się okazało miał aż 15 cm) lewy jajnik oraz jajowody, ponieważ były zrosty. Prawą stronę mam zdrową. w szpitali spędziłam łącznie 7 dni, po operacji czułam się dobrze i tak jest nadal. Nie biorę jak na razie tabletek hormonalnych lub tym podobnych. Kilka dni temu odebrałam wynik badania histopatologicznego i wszystko jest w normie. 26 listopada mam kontrolna wizytę u ginekologa, mam nadzieję ze wszystko będzie ok, jestem dobrej myśli. Jeżeli wiecie że macie jakiekolwiek problemy nie zwlekajcie z tym, bo może się to okazać niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 08.2009 miałam laparoskopie, przy zabiegu okazało się że to są torbiele endometrialne... samą operacje zniosłam ok... po tym wszystkim lekarz zapisał mi DANAZOL i brałam do końca Grudnia2009r... od czasu odstawienia tabletek jeszcze nie dostałam *małpy*, a jest juz ponad miesiąc. Czekam na szybką odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w szpitalu. Trafilam tu z ostrymi mocnymi bolami brucha, drgawkami, wymiotami i goraczka w czwartek, a 2 dni wczesniej dowiedzialam sie, ze mam torbiel na wizycie kontrolnej u ginekologa-6x4 cm. Tu po badaniach w czw stwierdzili ze mam mala torbiel 2 cm i nic innego. w diagnozie mialam wpisane kolka. dawali mi nospe i antybiotyk. dzis mialam powtorzone USG i okazalo sie ze mam 2 torbiele-1 endometrialna 6x5cm, 2-zwykla 2cm. teraz czekam na badaniue ca i crp. mam 33 lata. nie rodzilam jeszcze. o ile zmniejszaja sie potem mozliwosci zajscia w ciaze? ponadto lecze sie na niedoczynnosc tarczycy i tam tez mam guza 1x2cm. biore euthyrox 25 mg na razie. na ile moze to byc powiazane? czy moze to sa 2 kompletnie innne sprawy? czy taka torbiel moze zmienic sie w raka i w jakim odstepie czasu? dodam ze jestem obciazona genetycznie-obie babcie umarly na raka narzadow kobiecych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam 19 lat i przy USG brzucha wykryto mi torbiel endometrialną na lewym jajniku o wielkości 6cm. Na 19 marca mam wizytę u ginekologa we Wrocławiu (sprawdzona ginekolog mojej mamy), bo jak byłam w Legnicy w szpitalu to tamtejsza ginekolog rzekomo nic nie widziała! Czy taką torbiel leczy się farmakologicznie? Dodam, że choruję na niedoczynność tarczycy i biorę Letrox 25 mg, bo na Euthyrox jestem uczulona. Słyszałam,że osoby chorujące na niedoczynność tarczycy nie mogą brać leków antykoncepcyjnych. Czy czeka mnie operacja? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam 43 lata. Torbiele czekoladowe jajników pojawiły się u mnie 7 lat temu usunięto mi je operacyjnie ponieważ się skręcały. Po tej operacji czułam się ciągle źle,często powracały stany zapalne. Wydawało mi się,że w końcu znalazłam odpowiedniego lekarza. Dolegliwości uspokoiły się na około 2 lata. Od 7 tygodni jestem po kolejnej operacji,której się w ogóle nie spodziewałam.Ból nastąpił nagle,myślałam że to pęcherz.Niestety okazało się, że to torbiel 6,5 cm.Poza tym dużo ropy ze zrostami na jajowodzie.Tak więc usunięto mi torbiel wraz z jajnikiem z prawej strony oraz lewy jajowód i zostawiono mi kawałek jajnika (tylko nie wiem po co). Po tym zabiegu czuję się dużo lepiej, szybciej wracam do siebie. Jednak cały czas myślę czy nie będę miała kolejnych operacji. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Beata Poznan

Witam ,2lata temu miałam operacje laparoskopie co sie okazało ze nie dadza rady mi wyczyścić wszystko i podjeli sie ciecia czyli laparodomia.Operacja sie udała usuneli mi 1/3 prawego jajnika .2lata miałam spokoj poniewaz 15marca czyli juz w ten poniedzialek ide do szpitala na operacje tego samego .Niestety musze wam drogie Panie powiedziec ze torbiele maja co tedo ze odrastaja ,i pojawiaja sie ponownie .Moja znajoma na 50ponad lat i miala juz 6 operacje ,ale mowi ze da sie z tym zyc .Nie lekcewazcie sobie tego kochane wszytsko jest to wyleczenia .pozdraiwam i zycze zdrowka Beata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam od bodajże 6 miesięcy po miesiączce czułam ucisk i dziwne ciągnięcie w brzuchu podczas wstawania z łóżka lub gdy wciągałam brzuch. Udałam się więc do lekarza rodzinnego który skierował mnie na usg brzucha. Usg nic nie wykazało. W marcu br roku miałam kontrolną wizytę u mojej P. ginekolożki i przy okazji poprosiłam o usg narządów rodnych w związku z tym dziwnym bólem. Pani ginekolog nie widziała potrzeby robienia usg (badanie wewnętrzne nic nie wskazywało ) ale ja nalegałam więc się zgodziła. Na badaniu ukazała się przyczyna moich dolegliwości, a mianowicie ponad 7 cm guz endometrialny :( Pani ginekolog uznała ze marne są szanse na jego pęknięcie i ze czeka mnie operacja ale ze ja mam ciężko chore dziecko i nie bardzo mam jak je zostawić tzn potrzebuje czasu aby sobie to wszystko poukładać i przygotować dostałam leki hormonalne (tabletki anty.) Następnie po ok 2 tyg z tym wynikiem udałam się od innego lekarza na konsultacje by dowiedzieć się co on sadzi na ten temat i po badaniu usg okazało się ze guz najprawdopodobniej pękł, tzn pan prof. tak tego nie ujął, tylko powiedziała że owszem mamy to endometrium, w którym znajduje się odrobinka krwi i ze teraz wygląda to jak pusty, nienadmuchany balonik i ze mam przyjechać na kontrole za miesiąc po @ i cały czas brać te hormony. Czy myślicie ze mam szanse uniknąć operacji?? Czy którejś z Was też ten guz się wchłoną lub po prostu zniknął?? Bardzo proszę o odpowiedz. Pozdrawiam Izaaaa 26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Mam 26 lat,około 5 lat temu z ostrym bólem brzucha trafiłam do szpitala, tam podejrzewano u mnie na początku ciąże pozamaciczną, po wyeliminowaniu tej opcji zaczęto podejrzewać że to zapalenie otrzewnej. tą opcję również wykluczono. okazało się że to jest torbiel endometrialna 35mm na obu jajnikach, za macicą była zebrana dużo ilość gęstego płynu.przed operacją lekarz powiedział że postaraja się w czasie zabiegu nie uszkodzić jajników ani jelit, w czasie pobytu w szpitalu poinformowano mnie że czeka mnie jeszcze pół roku leczenia hormonami, lekarz przepisał mi danazol.raz w roku chodzę do ginekologa na kontrolę, póki co jest wszystko dobrze. lekarz w czasie ostatniej wizyty powiedział bym starała sie o dzidziusia, bo niestety mogę mieć problem z zajściem w ciąże. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×