Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ognisko o podwyższonym sygnale w sekwencjach T2 i FLAIR


Gość Tomek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Proszę o interpretacje wyniku badań i odpowiedzi na moje pytania: Badanie wykonano aparatem Avanto 1,5 T w sekwencjach echa spinowego, FLAIR i DWI w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych przed i po wzmocnieniu kontrastowym. W obrębie substancji białej okołokomorowej i w okolicy czołowej lewej pojedyncze ognisko o podwyższonym sygnale w sekwencjach T2 i FLAIR jak w przypadku ogniska naczyniopochodnego, zmiana wielkości około 5 mm. Kilka drobnych ognisk o podobnym charakterze w obu półkulach mózgu, zmiany bardzo drobne. Podnamiotowo zmian ogniskowych nie uwidoczniono. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony. Obszarów nieprawidłowego gromadzenia kontrastu nie uwidoczniono. Torbiel zapalna wielkości około 2 cm w lewej zatoce szczękowej. Obszarów ograniczonej dyfuzji nie uwidoczniono. 1. Jaka jest interpretacja wyniku? Tak tłumacząc na język bardziej ludzki? 2. Co oznacza *ognisko o podwyższonym sygnale w sekwencjach T2 i FLAIR jak w przypadku ogniska naczyniopochodnego, zmiana wielkości około 5 mm* ?? Co się z tym robi i skąd to mogło się wziąć? 3. Co oznacza *Kilka drobnych ognisk o podobnym charakterze w obu półkulach mózgu, zmiany bardzo drobne*?? To się jakoś leczy? Skąd się to bierze? 4. Torbiel zapalna wielkości około 2 cm w lewej zatoce szczękowej - czy to może być od zęba? Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jaka jest interpretacja wyniku? Tak tłumacząc na język bardziej ludzki? - takie zmiany w badaniu NMR sugerują zmiany typu naczyniowego czyli jest to albo niewielki tętniak lub bardziej niewielki naczyniak 2. Co oznacza *ognisko o podwyższonym sygnale w sekwencjach T2 i FLAIR jak w przypadku ogniska naczyniopochodnego, zmiana wielkości około 5 mm* ?? Co się z tym robi i skąd to mogło się wziąć? - to raczej są drobne naczyniaki jak pisałem wyżej, powstają one samoistnie, bez uchwytnej przyczyny, to takie naczyniowe zaburzenia rozwojowe, nie powinny dawać w takiej lokalizacji i w takiej wielkości żadnych dolegliwości 3. Co oznacza *Kilka drobnych ognisk o podobnym charakterze w obu półkulach mózgu, zmiany bardzo drobne*?? To się jakoś leczy? Skąd się to bierze? - jak pisałem wyżej, nie wymaga to leczenia tylko obserwacji (okresowe NMR) 4. Torbiel zapalna wielkości około 2 cm w lewej zatoce szczękowej - czy to może być od zęba? - tak może mieć pochodzenie odzębowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie powoduje żadnego zagrożenia. Wymaga to tylko obserwacji. W razie znacznego powiększania się takich naczyniaków może być konieczna interwencja radiologiczna i wykonanie miejscowego zamknięcia naczynia doprowadzającego krew do takiego naczyniaka. Oczywiście dalszym leczeniem i prowadzeniem powinien zająć się neurolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stapler co za bzdury piszesz. Drobne, rozsiane ogniska hyperintensywne w FLAIR i T2 w istocie białej najczęściej nic wspólnego z naczyniakami, a tym bardziej tętniakami, nie mają. Są to ogniska drobnej gliozy ( blizny) przede wszystkim jako skutek niedokrwienia na poziomie drobnych naczyń. Ich częstość wzrasta zdecydowanie z wiekiem i niezdrowym trybem życia - szczególnie papierosy. Należy je ( zwłaszcza u młodszych osób ) różnicować ze stwardnieniem rozsianym albo gliozą pozapalną ( np: w boreliozie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . prosze o interpretacje mojego wyniku z rezonansu przysadki . Od trzech lat mialam wysoki poziom prolaktyny ,stwierdzono w kilku badaniach mikrogruczolaka 4 mm . Dzisiaj odebrałam nowy opis badania MR przysadki I opis jest niezrozumialy dla mnie pro Prosze o wyjasnienie tego opisu * Przysadka połozona wewnetrzsiodłowa - prawidłowa ,o prawidłowym podziale na płaty o wym . 18*6*5 . W polu płata posredniego widoczna jest niewielka struktura o wym . ok 3-4 mm , o nizszej IS w obrazach T2 zaleznych , ulegajaca słabszemu wzmocnieniu w stosunku do posostałego miazszu mogogaca odp, nietypowej kieszonki Rathego , obraz oraz lokalizacja nie sa typowe dla mikrogruczolaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, bardzo proszę o pomoc w interpretacji opisu rezonansu magnetycznego: *obszar podwyższonego sygnału w obszarach T2 zal Flair 15×10 mam z niewielkimi ok 6 mam środków obszarem wzmocnienia w jego części przyśrodkowej- TU? zmiany po przebytym ataku padaczkowym*. Boję się, że z nerwów nie doczekam wizyty u lekarza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz, bo słownik źle poprawił: * obszar podwyższonego sygnału w obszarach T2 zal Flair 15× 10 mm z niewielkimi ok 6 mm śr obszarem wzmocnienia w jego cz. przyśrodkowej- TU? zmiany po przebytym ataku padaczkowym*- błagam o pomoc w interpretacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o interpretację wyników rezonansu. W śródmózgowiu po stronie prawej , na pograniczu z prawym konarem mózgu widoczne jest ognisko sr. 2,8mm o podwyższonym sygnale w obrazach T2 zależnych, obniżonym w obrazach T1 zależnych bez cech restrykcji dyfuzji. Nie stwierdza się zmian obrzekowych tkanki mózgowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM mam 28 lat,,  dostałam wyniki z rezonansu magnetycznego głowy robionego dnia 31.01.2020r. Wysłano mnie na to badania z powodu częstych bólów głowy.  Z opisu wynika : pojedynczy, drobny obszar podwyższonej intensywności sygnałów w sekwencji FLAIR w prawym płacie ciemieniowym wielkości 4 mm. - w pierwszej kolejności o charakterze zmian degeneracyjnych naczyniopochodnych. W polu szyszynki dwie struktury płynowe wielkości do 4 mm nieulegajace wzmocnieniu kontrastowemu -  w pierwszej kolejności obraz sugeruje obecnośc torbieli szyszynki, bez efektu masy. Reszta opisu jest prawidłowa.  Czy mam sie niepokoić ? prosze o interpretacje wyników. Oczywiście wybiore się do swojego lekarza specjalisty, ale w obecnej sytuacji epidemii koronawirusa nie mam na chwile obecną jak, a nie chce się stresować. 

Pozdrawiam KAMILA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×