Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Pulsujący ból po rekonstrukcji ACL


Gość Patryk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Dokładnie tydzień temu przeszedłem rekonstrukcje ACL. Napomknę ze to już drugie kolano - pierwsze 3 lata temu.

Ból łydki pojawiał się zarówno w pierwszym przypadku jak i teraz również. Ktoś kto tego nie przechodził nie jest w stanie sobie nawet wyobrazić jaki to ból. Środki przeciwbólowe nic nie dają, przy opuszczeniu nogi wszystko spływa na dół i stad się bierze tak okropne ciśnienie sprawiające ze rozrywa nam łydkę.

U mnie przełomowy dzien przyszedł 7 dnia po operacji, dzisiaj mogę już normalnie przejść do toalety i postać kilkanaście sekund na obu nogach. Oczywiście ćwiczyć trzeba i naciągać mięśnie łydki, ja równie ja rolowalem. Po prostu trzeba swoje odleżeć i dać sobie czas na wstawanie i chodzenie. W końcu ból zmaleje i ustąpi. U różnych osob różnie ale mniej więcej w drugim tygodniu po zabiegu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

  W dniu 24.06.2017 o 12:43, Gość MARCIN napisał:

Witam mój problem wyglada następująco. Jestem 3 tygodnie po rekonstrukcji ACL i dzisiaj z rana jak chcialem wstac z łóżka tak jakby szczelilo Mi cos w miejscu pobrania przeszczepu czyli pod kolanem i teraz odczuwam ból tego ścięgna, czy to moze byc cos powaznego?

Witam czy ktoś jeszcze miał problem.z mięśniem uda. Mi również coś szczelilo wto tym miejscu pod kolanem.  Czy to normalne???

Tez tak mialam,czy ktos moze cos na ten temat powiedziec?Boje sie ze to puscil szew-mialam tez zszywana łękotke???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem 6 dzień po rekonstrukcji ACL. Ból, tak jak opisywany wyżej, nie do zniesienia no ale dobra, to jest normalne. Borykam się z większym problemem. Podczas zasypiania mam mimowolne skurcze na całym ciele (jestem ciekaw czy zrozumiecie o co mi chodzi) tzn. jak tylko "przymknie mi się oko" wydaje mi się, że spadam/lewituje i ciało samo drgnie. Nigdy nie zwracałem na to uwagi natomiast od wczoraj za każdym razem po takim drgnięciu natychmiastowo się budzę z ogromnym bólem za kolanem... Skurcz jest tak bolesny, że boję się zasnąć. Nogi w górze, ciepły okład tylko na to miejsce skurczu, leki przeciwbólowe, magnez i potas w tabletkach... no nic nie pomaga. Ból jest dosłownie jednosekundowy ale tak przeszywający, że masakra.  Miał bądź ma ktoś taką przypadłość? Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze ale to uczucie jakby zerwało się ścięgno... ehh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zasnąłem o 9 i spałem do 12... wykończy mnie to dochodzenie do siebie.
Kolejna sprawa: jestem tydzień po zabiegu, za tydzień mam przyjść na zdjęcie szwów. Mam ufać, że przez ten tydzień nic się ze szwami nie stanie? Zero kontroli, zero omówienia jak o to zadbać. Kupiłem i psikam Octeniseptem żeby odkażać parę razy dziennie. Martwię się bo zaczynają mi się strupy robić a jeszcze tydzień czasu do wizyty 😕 Podpowie ktoś czy jeszcze to w miarę wygląda czy martwić się?
https://ibb.co/PmKvfP9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Leżę na łóżku bez opatrunków żadnych. Czy mogę założyć opaskę uciskową podczas chodzenia do toalety? Na próbę założyłem, zrobiłem rundkę do toalety i jeszcze miałem siłę zajrzeć do lodówki. Czyli jest znaczna różnica tylko czy to mi nie zaszkodzi? Ucisk powoduje, że łydka tak szybko nie puchnie podczas wstawania i chodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem 6 dzien po rekonstrukcji acl, wczoraj podczas wykonywania cwiczen lezac na lewym boku  ( operowane bylo prawe kolano) cos strzelilo w kolanie, jednak bol po tym nie nasilil sie, czy powinienem sie martwic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem 3 dzień po operacji. Pojawił się u mnie ból wzdłuż piszczela. Występuje on tylko wtedy gdy wstaję z łóżka. Jak leżę to jest ok.

Widzę że kilka osób miało podobny problem. Jak sobie z nim poradziliscie. Po jakim czasie ból ustąpił? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt mi nie odpisał, ale problem się rozwiązał po 8-9 dniach po opercji. Chodzi o palący ból w piszczelu i w okolicach szwu.

Co mi pomogło? Przede wszystkim ćwiczenia i jak najczęstsze próby chodzenia o kulach. Piszczel piekł niesamowicie (szczególnie przy siadaniu i wstawaniu). Noga robiła się czerwona i czułem zwiekszające się ciśnienie krwi. Mimo to jednak zagryzałem wargi i wstawałem.

Tak więc ruch jest rozwiązaniem problemu. Nie można tylko leżeć i czekać, że samo przejdzie.

Miałem oprócz ACL czytą łąkotkę przyśrodkową i mimo to dałem radę, więc głowa do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam jeszcze ćwiczenia, które wykonuję

Trening co 2-3 h. Przed i po treningu można sobie schłodzić kolano i okolice.

Ćwiczenia na leżąco

1.      Machanie stopami. Kręcenie i podciąganie stóp.

2.      Napinanie czworogłowego. Dociskanie kolana do podłoża. Noga leży całkowicie bez poduszek.

3.      Uginanie nogi do 30 stopni. Można wziąć ręcznik, zawinąć na stopie i sobie pomagać obiema rękami.

4.      Przesuwanie całej nogi w bok i z powrotem  szurając piętą po podłożu.

5.      Mała piłka lub zgięta poduszka między nogi, na wysokości ud powyżej kolan i dociskamy

6.      Mała piłka lub zgięta poduszka między kostki i dociskamy

7.      Uginamy nogę i wciskamy piętę jak najmocniej.

8.      Uginamy dwie nogi i wciskamy pięty jak najmocniej napinając pośladki.

9.      Odwracamy się, lekko zginamy nogę i dociskamy piłkę napinając czterogłowy w końcowej fazie.

Ćwiczenia na stojąco z kulami

1.      Chodzenie. Małe kroki. Najpierw kule potem chora noga (najpierw piętę stawiamy). Obracamy się przez stronę chorej nogi. Najpierw kule, potem chora noga i odrywamy zdrową.

2.      Jedna ręka na barierce, druga na kuli. Chora noga przed siebie, dotykamy piętą podłoża i dostawiamy nogę z powrotem. Po dostawieniu noga wyprostowana.

3.      Jedna ręka na barierce, druga na kuli. Chora noga do tyłu i palcami dotykamy podłoża, Wracamy do pozycji wyjściowej i prostujemy nogę.

4.      Jedna ręka na barierce, druga na kuli. Podnosimy nogę do góry, zginamy kolano i wracamy do pozycji wyjściowej i prostujemy nogę.

5.      Jedna ręka na barierce, druga na kuli. Wysuwamy nogę do przodu zginając kolano, szuramy po podłożu, odbijamy się z pięty i wracamy do pozycji wyjściowej. Prostujemy nogę.

6.      Jedna ręka na barierce, druga na kuli. Wysuwamy nogę do tyłu zginając kolano, szuramy po podłożu i wracamy do pozycji wyjściowej. Prostujemy nogę.

7.      Chodzimy lekko obciążając nogę.

Ćwiczenia na siedząco

1.      Dociskamy piłkę stopą do ściany. Mocno napinamy łydkę.

2.      Szuramy piętą zginając kolano i prostujemy napinając czterogłowy.

3.      Z gumą lub ręcznikiem na stopie, mocno ciągniemy stopę i prostujemy nogę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno uniknąć bólu bezpośrednio po takiej operacji i dość oczywiste jest, że bez odpowiednich ćwiczeń powrót danej kończyny do całkowitej sprawności jest naprawdę trudny, o ile w ogóle możliwy. Jednak wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane w sposób odpowiedni i po konsultacji z ortopedą. Jeśli mogłabym polecić sprawdzoną klinikę, to poleciłabym Orthosport ze Szczecina, gdzie leczą zaufani specjaliści. Pozdrawiam i wszystkim z takimi problemami życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×