Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Pulsujący ból po rekonstrukcji ACL


Gość Patryk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tydzień po rekonstrukcji ACL. Mam problem z tym moim kolanem, otóż z dnia na dzień boli coraz bardziej. Na początku jeszcze jako tako dawałem radę o kulach chodzić, jednak teraz samo opuszczenie tej nogi poniżej linii bioder sprawia straszny ból, nie mówiąc już o podniesieniu się. Ta noga strasznie jakby pulsowała w środku, tam gdzie są te szwy. Praktycznie non stop jestem na jakiś środkach przeciwbólowych bo bez nich ani rusz. A wiadomo czasem do łazienki trzeba iść. Opuchlizna ładnie schodzi, żadnego obrzęku chyba nie ma, tyle że strasznie boli. Miałem od tego tygodnia zacząć jakąś rehabilitację, jednak nie mam jak, bo staram się unikać jakiegokolwiek wstawania. Co można z tym zrobić? Czy takie ciągłe branie środków przeciwbólowych (średnio co 8-10 godzin) nie zaszkodzi mi? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to bardzo wczesny okres pooperacyjny i jeszcze takie dolegliwości bólowe mogą występować nawet do miesiąca i dłużej. Jeśli ból występuje to należy zażywać środki przeciwbólowe, proszę się tego nie obawiać, nie zaszkodzą (co 8-10 godzin to wcale nie tak często), a rehabilitację zacząć i wykonywać do granic bólu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Mam podobny problem, rowniez jestem tydzien po rekonstrukcji ACL (uszkodzenie III*). Zaraz po powrocie do domu nie czulem praktycznie zadnego bolu, natomiast od wczoraj gdy tylko probuje postawic noge na ziemie i wstac o kulach czuje okropny bol w okolicach szwow i tam gdzie lydka jest opuchnieta i sina. Nadmienie ze noga nie wyglada ciekawie, pod kolanem rozciaga sie siny kilkucentymetrowy pas. Gdy leze bolu praktycznie nie odczuwam. Gdy wykonuje cwiczenia noga, bol tez nie jest zbyt intensywny. Boli w momencie wstawania a wiadomo ze czasem trzeba sie podniesc z lozeczka :) dzis postanowilem posmarowac sine miejsca na nodze zelem Altacetem - mam wrazenie ze nieznacznie pomoglo... Czy to dobry pomysl? Tabletki przeciwbolowe na niewiele sie zdaja... Co jeszcze moge zrobic by usmierzyc ten bol?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarnoga

Jestem tydzien po rekonstrukcji ACL, bol podczas wstawania jest niedozniesienia, porownywalny z rozrywaniem nogi w miejscach szfow i lydki. Znalazlem jednak pewien sposob ktory moze ulatwic wstawanie do lazienki czy toalety. Nalzey przed wstaniem wykonac serie roznych cwiczen z chora noga, np dociskanie nogi do podloza ( robienie przeprostu), ruchy stopa, zginanie do granicy bolu ( i powolne prostowanie), podneszenie w miare mozlwosci chorej nogi do gory i opusczanie stopniowo i powoli w dol. Nastepnie siedzimy z nogami opuszczonymi ku podlozu i stopa chorej nogi badamy teren dociskajac ja do podloza. Nasptenie wstajemy o kulach i prstujemy noge, jezeli bol jest mniejszy niz zwykle probojemy chodzic, po udanej probie pierwszej kolejne beda o wiele prostrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem 3 dni po rekonstrukcji Acl. Już pierwszego dnia miałem zacząć ćwiczenia.. Lekarze chcą abym zginał nogę w kolanie, ale ból jest tak duży że noga ani drgnie.cały czas biorę leki przeciwbólowe.. No i pomagają ale na leżenie.. O uniesieniu nogi i przyciąganiu piety do siebie nie ma mowy. Podobno większość ludzi już na drugi dzień po zabiegu takie ćwiczenia wykonuje.. Mam wrażenie że coś źle u mnie złożyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Ja jestem aktualnie 8 dni po rekonstrukcji ACL. Zerwałem więzadło na meczu, artroskopia i rekonstrukcja. Pierwszego dnia po ustąpieniu znieczulenia, ból był niesamowity. Ale to chyba normalne, przeszczep pewnej części mięśnia dla funkcjonowania ACL. Czytam wasze problemy i mam jedno wyjaśnienie na swoim przypadku. BÓL ŁYDKI: Przy stawaniu lub próbie chodzenia z częściowym obciążaniem nogi, pojawiał się ból łydki. Jego przyczyna jest jasna. Przez kilka dni nie ruszamy nogą (może za dużo powiedziane ale wiecie o co mi chodzi). Nie chodzimy normalnie, przez co mięśnie się przykurczają. Dlatego czujemy efekt *twardej łydki* i ból. Widać, że nie stosujecie się do zaleceń lekarza. Najważniejsze ćwiczenie po ACL jest takie, aby podczas leżenia z wyprostowaną nogą, palce podciągać w stronę kolana, tak aby rozciągnąć mięśnie łydki. Do granicy bólu, trzymamy 5 sekund, 5 sekund przerwy i powtórka. Tak robimy aż do znudzenia, ile damy radę. Ból ustępuje z dnia na dzień. OKROPNY BÓL W OKOLICACH SZWÓW: To nie bolą szwy, tylko skóra. Podczas ACL mogło się zdarzyć że uszkodzone zostały jakieś nerwy skórne. Czujemy przez to efekt przy dotyku jakby obcego ciała. To nie ból, tylko uczucie jakby potwornego pieczenia, albo jakby spod kolana aż po kostkę czasami spływał nam wrzątek. Też to miałem, szczególnie gdy dłużej poleżałem a potem chciałem iść pochodzić czy do wc. Straszliwy ból, ale jak mówiłem - to ustępuje zgodnie z ćwiczeniami. Dziś mija 8 dzień po rekonstrukcji, opuchlizna z łydki i piszczela praktycznie zeszła. Zasinienia znikają pomalutku, ale już nie jest to samo co chociażby 3 dnia. Czuję się o wiele lepiej, jednak jedynie czasami w nocy lub pod wieczór czuję ból przy wiązadle. To normalne, sprawy są świeże. Wbrew pozorom ACL to poważny zabieg który wymaga czasu do zagojenia oraz naszej pracy nad kolanem, bo leżenie i obijanie się nic nam nie pomoże. Musimy ciągle ćwiczyć. Jak pisałem, starajcie się napiąć mięsień czworogłowy, palce podciągnąć do siebie jak najbardziej się da i starać się unosić tylko i wyłącznie piętę, aby kolano dotykało łóżka. To najważniejsze ćwiczenie. Chodzi o rozciągnięcie mięśni i odbudowę czworogłowego. Bóle ustąpią, zapewniam :) Rekonstrukcję miałem robioną w Tarnobrzegu, przez tamtejszego ordynatora, R.Cieślickiego. Serdecznie polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam was wszystkich , ja jest piąty dzień po rekonstrukcji ACL . Jest dosyć Ciężko ale nie narzekam interesuje mnie jedno ... Opuchlizna mi zaczęła schodzić ładnie ale nasilił się ból łydki , boli jak cholera :/ na łydce pojawiły się siniaki czy to normalne ... ? ** Przy chodzeniu odczuwam najsilniejszy ból łydki . Ćwiczę Ciągle . Mozę mi doradzicie co mam zrobić z tą łydką ... ? jakieś okłady czy co ? Z góry dziękuję *) i pozdrawiam *)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja rekonstrukcja była 7 dni temu. Od trzeciego dnia po operacji wykonuję ćwiczenia - przyciąganie palców nóg do siebie (liczę do 10 w seriach ile dam radę,nawet z nudów w nocy). Dodatkowo ważne jest aby nie doprowadzić do przykurczu, którego podobno potem *odkręcić* może się na dać (pieta na małej piłce i ciągniecie do podłoża kolana, lub inne na rozciągnięcie mięśni). Po tych ćwiczeniach nie mam żadnych bólów w łydce, jedynie ciągną szwy. Ból w kolanie to osobna sprawa, od czasu do czasu zaboli nagle i powoli przestaje. Sinienie łydki - lekarz mnie uprzedził,,że może ona przybrać wszystkie kolory. Mrowienie w stopach to efekt zbyt mocnego ściągnięcia ortezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tydzień po operacji. Ból w łydce jest nie do zniesienia, ale tylko jak chodzę. Kolano i łydka sine. Dzisiaj rano zemdlałam w łazience, być może od tego ciągłego leżenia. Trzymam za Was wszytskich kciuki, bo ja bez ketonalu chyba bym nie przeżyła:( Masakra:(((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem 8 dni po zabiegu, siniaki pomału schodzą, ból łydki nadal jest, ćwiczę ruch palcami w stronę kolana. W ortezie wogóle nie chodzę, bo bardziej boli *( Pomału zaczynam ćwiczyć na rowerku stacjonarnym. Na przeciwbólowych jadę cały czas. Pozdrawiam wszystkich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem 9 dzień po zabiegu. Początek był ok - prawie nie bolało. Problem zaczął się około 4 dnia po zabiegu. Zaczęło boleć mnie udo - mięsień dwugłowy uda - czemu tego nie wiem, całe szczęscie już przeszło. Kolejnym problemem był ból łydki, ale to jak czytam standardowy problem. Najbardziej niepokoiło mnie jednak to, że w chwili jak wstawałem, czy próbowałem chodzic to purpurowiała mia stopa tak jakby krew z niej nie odpływała, przy tym trochę drętwiała. Działo się to momentalnie w ciągu minuty. Zacząłem więc masaże stopy, zimne okłady, luźno zakładałem ortezę. 8 dnia po operacji chyba dzięki masażom itp stopa purpurowieje tylko troszeczkę, albo z samego rana, gdy po nocy cała noga jest zesztywniała. Czy to normalne i co może być tego przyczyną? Poza tym problemem ból jest do zniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Ja jestem 2 lata po rekonstrukcji acl i 4 dni po wycięciu części łąkotki. Operacje wspominam okej tak jak i samą rehabilitacje. Oczywiście trochę bolało ale wytrzymałem bez środków przeciw bólowych :). Jak dobrze pamiętam to nie miałem żadnych bólów uda ani łydki, bardziej bolesne były zastrzyki przeciwzakrzepowe w brzuch jak się siniaki już porobiły ,ciężko było je przebić ale ogólnie okej. Ból łydki i chyba uda może się okazać zakrzepami w operowanej nodze więc lepiej mieć te zastrzyki. A tak po a tym po 2 miesiącach kolano wyglądało jak bym w ogóle nic sobie nigdy w kolano nie zrobił ,zero opuchlizny. Dodam jeszcze że nie miałem punkcji w kolanie. Rok po acl już biegałem ,robiłem 100-150km rowerem itp. Później tylko rozwaliłem łąkotkę w tym samym kolanie ale to przez upadek na rowerze. I te 4 dni po wycięciu łąkotki potrafię już zginać do końca kolano i nawet chodzić do wc i z powrotem nawet opuchlizny nie ma :) Koniec mej gatki życzę dużo zdrowia. Ps. Rekonstrukcja ACL w Brzegu Łąkotka w Opolu MSWiA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem 9 dni po drugiej rekonstrukcji ACL i mogę powiedzieć że jest zupełnie inaczej niż przy pierwszym kolanie. Zarówno 1,5 roku temu jak i teraz bolało. *Rwanie* w kolanie to norma, ale teraz piecze mnie skóra wzdłuż kości piszczelowej (lekarz twierdzi że to nerwy skórne i to przejdzie) Poprzednio po kilku dniach stopa zrobiła się dosłownie czarna (spłynęły pozostałości płynów z kolana - zapchany dren po operacji) Z tego samego powodu może zsinieć łydka, zwłaszcza jeśli mało chodzimy. Zmieniły się zalecenia pooperacyjne - teraz przez 6 miesięcy nie mogę zrobić przeprostu - stabilizator ma blokadę wyprostu na 10 st. A co do ćwiczeń walczyć z bólem ale ćwiczyć - napinać mięsień czworogłowy i łydkę bo jak zanikną/przykurczą to rehabilitacja będzie dużo dłuższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krzysiek

Hej, jestem 10 dni po rekonstrukcji ACL i mam następujący problem: Od 2-3 nocy w chwili zasypiania, albo w czasie wybudzania się, nieświadomie zaciskam mięsień udowy (tak jak w ćwiczeniach izometrycznych) lecz jest on niekontrolowany i dużo silniejszy niż pozwalają na to aktualnie warunki i wybudzam się błyskawicznie z dość ostrym i kłującym bólem w kolanie. Dzisiaj zabolało do tego stopnia, że zmartwiłem się, czy sobie czegoś tam nie uszkodziłem. Jak sądzicie? Macie coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, a przypadkiem nie zapominasz o zakładaniu ortezy na noc? Sam jestem już ponad tydzień po zabiegu i mimo, że noga mocno spuchnęła, wolę już docisnąć te pasy niż przez nieuwagę sobie coś zrobić. Dodam, że najciężej znoszę ból w łydce, ale do tej pory mało ćwiczyłem, a czytając niektóre komentarze mogą one pomóc. Życzę wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem tydzień po operacji i zakazano mi zakładać ortezy na noc, nie boli mnie, ew. przy zmianie pogody rwie mnie w miejscach po drenach, ale za to dzisiaj dziwnie mnie boli udo z tyłu przy poruszeniu nogą tak jakby mi ktoś mięśnie rozrywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 4 marca miałem rekonstrukcję ACL i również od około 5-6 doby zaczęła mnie boleć łydka. Tylko podczas stania w jednym miejscu. Podczas chodzenia było lepiej. Bolała łydka, przednia część obok golenia i szyte miejsce. Teraz mam 12 dzień po operacji. Łydka w zasadzie nie boli aż tak, boli tylko miejsce szyte i pod nim. W zasadzie to nie ból tylko takie uczucie rozpychania. Po tygodniu od operacji miałem USG żył które wyszło ok. Czytałem o tym problemie również na amerykańskich i angielskich forach- nigdzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wg mojego kolegi rehabilitanta - ćwiczyć!!!! I jest tu jakaß prawda ponieważ ćwiczenia wzbudzają krążenie a wydaje mi się że przy leniwych żyłach jakie mamy po operacji, krew, która spływa do stopy przy pionizacji nie ma siły się podnieść ze względu na zaburzenie krążenia w tym miejscu. Ja obserwuję poprawę na tyle, że mogę już normalnie umyć zęby nad umywalką bez stękania. Moja teoria nie jest oczywiście poparta żadnymi naukowymi badaniami, ale należy i tak moim zdaniem zrobić USG żeby odrzucić podejrzenie zakrzepicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Jestem 3 tygodnie po rekonrurukcji acl ale odczuwam bol dosc mocny przy dotyku kolo szwow od wewnetrzej strony. Strasznie sie boje, ze cos poszlo nie tak skoro po takim czasie czuc dalej bol. Do tego w nocy pobutka jest praktycznie o tej samej porze z powodu pulsujacej nogi jak i bolu kolana. :-( nie wiem czy moze jest to spowodowane spaniem na prawym boku przy chorej lewej nodze ... Te kolano jest wtedy zgiete i polozone na lozku .. O wyproscie nie ma mowy brakuje 15 stopni a zgiecie jest do 90 stopni. Ale to nie wazne te bol mnie przeraya mega :-(!!! Tez tak mieliscie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Jestem 7 dzień po rekonstrukcji acl i tak jak większość odczuwam pulsujący ból w łydce przy wstawaniu. Od dziś próbuje nogę mieć spuszczoną przez cały czas wtedy przy wstawaniu prawie nic nie czuje, także polecam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Jestem 8 tygodni po operacji ACL,jak piszecie o sinej nodze to taka jest kolej rzeczy te kwiaki musza gdzies zejsc.Mnie tez na poczatku noga bolala i byla sina.Trzeba cwiczyc na poczatku z umiarem i delikatne cwiczenia na miesnie.Cwiczyc zaczolem w drugim tygodniu po operacji wedlug zalecen lekarza i to intensywnie chyba az za bardzo.Potem jak poszlem na rehabilitacje to cwiczenia juz byly tresciwe ale to dobrze bo oto nam wszystkim chodzi aby szybko wrocic do pelnej sprawnosci.Ja musze powiedziec ze podczas cwiczen sie nie oszczedzalem,nawet w domu po rehabilitacji cwiczylem i teraz sa rezultaty. Moja noga juz jest ok wyglada normalnie,tylko blizny pozostaly co wskazyje ze bylo z nia cos nie tak. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×