Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Guzek, wypukłość na podniebieniu twardym


Gość Agnieszka88

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Agnieszka88

Witam. Rok temu wyskoczyło mi *coś* na podniebieniu. Zaniepokoiłam się. Poszłam najpierw do lekarza pierwszego kontaktu - zero zainteresowania, ponieważ guz był koloru podniebienia. Poszłam więc do dentystki, która sprawdziła palcem ów guz i wystawiła skierowanie do chirurga szczekowego. Tam również spotkałam się z *olaniem* mojej osoby. Ów chirurg szczękowy dotknął palcem guza i uznał, że jest to jakiś uraz mechaniczny bądź coś podobnego. Guz nie zniknął. 3-4 miesiące temu obok tego guza zaczął mi wyskakiwać inny, wyskakuje i po ok. 3 dniach znika. I tak w kółko. (Tutaj dodam, że ten drugi guzek wyskakuje zawsze po spożywaniu alkoholu, nawet jeżeli są to małe ilości - typu: szklanka piwa). Dodatkowo ten guz, który pojawił się rok temu ostatnio trochę urósł (jest to zmiana płaska, odstaje może na 0,5-1 mm, wielkość oceniam 0,5 cm x 1 cm). Po raz kolejny udałam się do chirurga szczękowego, który tym razem powiedział mi, że nic tam nie wyczuwa. (Tym razem skierowanie dostałam od innego lekarza I kontaktu, ktora w odroznieniu od chirurga szczękowego zauważyła ową zmianę, wiedziała w ktorym jest miejscu, mimo że nie zdążyłam tego powiedzieć.) Jestem tym strasznie zaniepokojona, guzek nie boli, ale strasznie się tym denerwuję, bo mam jakieś głupie myśli, że może być to coś poważnego. Nie byłam nigdy hipochondryczką, jednak ta zmiana sprawia mi wielki dyskomfort psychiczny. Dodam, że ostatnimi czasy mam gorączkę bądź stany podgorączkowe. (od 37,1 st do 37,8 st). Czy ktoś mógłby mi coś poradzić? Może ktoś ma jakieś *propozycje* co to może byc? Co mogę zrobić na własną rękę? Prywatne rtg, morfologię? Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celem dokładnej oceny zmiany można by wykonać TK czaszki głównie z oceną szczegółową twarzoczaszki. Takie badanie na pewno dokładnie oceni strukturę podniebienia i ewentualne patologie w niej zawarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Agnieszka88

Witam. Dziekuje raz jeszcze, za odpowiedz. Tomograf głowy miałam robiony jakies 1,5 roku temu (z powodu złego eeg), zmiana wyskoczyla 2-3 miesiace po tym. Czy moglby wtedy nie wykryć nieprawidłowości? I mam jeszcze jedno pytanie, czy zwykłe zdjecie rtg jest w stanie zobrazować jakies patologie(?), bo niestety na prywatna tomografię na chwile obecna mnie nie stać. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglby wtedy nie wykryć nieprawidłowości? - tak I mam jeszcze jedno pytanie, czy zwykłe zdjecie rtg jest w stanie zobrazować jakies patologie(?), bo niestety na prywatna tomografię na chwile obecna mnie nie stać. - nie, zdjęcie RTG obrazuje głównie tkankę kostną, patologia tkanek miękkich może w tym badaniu nie zostać zobrazowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma/miał coś podobnego to bardzo proszę o opisanie tego tutaj, bo mam identyczna zmianę jak Agnieszka. Najpierw miałam malutki guzek, który rósł i robił się bolesny po alkoholu, po kilku dniach malał i przestawał boleć. Na jakiś rok zapomniałam o tym, teraz wyrósł mi drugi, nieco większy guzek, tuż obok poprzedniej zmiany, który już nie znika. Pewnie w najbliższym czasie wybiorę się do chirurga szczękowego, ale jeśli ktoś miał coś podobnego i miał to diagnozowane to bardzo proszę o odpowiedź, bo nie wiem co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam na imię Danuta. Też mam zmiany na podniebieniu, są raczej twarde i kolor, strukturę mają jak podniebienie. Jutro ide prywatnie do chirurga szczękowego, nie wiem jakie badania mi zleci. Napiszę o tym. A w ogóle to 13 lat temu leczyłam się na nowotwór piersi. Boję się, że to w związku z tym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam guzka na podniebieniu miękkim.Nie boli,nie rośnie,ma niezmieniony kolor. lekarz rodzinny stwierdził,że nie widzi nic niepokojącego,podobnie dentysta. A ja,nie wiem ,martwię się ,że może to jednak być coś groznego. Myślę o wizycie u periodontologa(lekarz od chorób błon śluzowych jamy ustnej).Może ktoś już był?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja też mam takiego guzka tylko że u mnie on wisi na górnym podniebieniu może to być rakotwórcze aczkolwiek nie musi mialam 2 lata temu operacje na przegrode nosa i gdyby nie to ze na stole zemdlałam juz bym go nie miala bo laryngolog chcial go usunąc twierdząc że to nic groznego nie przeszkadza mi na codzien więc po co to ruszac pozdrawiam aneta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam byłem dziś u lekaza z takim samym problemem jak wy ,też totalna olewka wszedłem kazano mi usiąść na fotelu otworzyłem buzie dotknęła palcem powiedziała ze to chloniak i niebawem będą mi go usuwać będąc w pokoju znajdowało się z 5 osób z tego 2 całkiem zachowywały się jak na stołówce przyszedł jakiś lekaz i zaczol mi wygadywac coś o zmianach nowotworowych z czego odebrałem go powstanie może to nic ale zachowanie reszty osób było dziwne bardzo komercyjnie to straszenie pacjenta odebrali *)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam zgrubienie na podniebieniu twardym o charakterze brodawkowatym, obok kilka innych drobnych. Brodawka ostatnio bardzo silnie krwawi i dławię się skrzepikami. Byłem u stomatologa, dał skierowanie do chirurga szczękowego, który bał się tego ruszyć, chociaż nie widzi nic niepokojącego. Przepisał żel TRASCODENT. Kazał obserwować zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja z tym też borykam się od kilku lat, u mnie jak ten guzek znika zostaje nie wiem jak to nazwać bolesny mały dołek , zastanawiam się czy te guzki nie są spowodowane chorobą zatok, z którymi też się mecze od bardzo długiego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja.Niestety mój guzek,z którym biegałam po różnych lekarzach(i tylko słyszałam,że nie widać w nim nic niepokojącego ! ) okazał się rakiem jasnokomórkowym pochodzenia śliniankowego :( Jestem po zabiegu,ale czeka mnie reoperacja,bo z hist-patu wyszło,że komórki nowotworowe widać w linii cięcia.Za parę dni jadę do onkologa i zobaczymy.Zaczynam się bardzo martwić.Jeśli mogę Wam ...z guzkami...coś doradzić, to proszę,nie dajcie się zbywać.Guzki nie są czymś normalnym i nie wolno ich lekceważyć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć jestem Mati i mam 15 lat. Mam narośl na podniebieniu od kilku miesięcy w kolorze takim jak podniebienie. Kilka dni temu to się powiększyło. Dentysta i lekarz rodzinny mówił, że to nic takiego... Przesłałem fotkę lekarzom w rodzinie. Powiedzieli, że na pewno to trzeba usunąć. Czekam na ich dalsze instrukcje, ale mówią, że będzie to badane czy to nie jest jakiś nowotwór (coś mowili o histopatologi) Dam wam znać gdy będę wiedział coś nowego. Zdrowia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam ten sam problem mój guzek znajduje się po lewej stronie podniebienia obok szwu podniebiennego nie boli mnie kolor raczej taki jak podniebienie dokładnie się temu przyjrzeć nie mogę bo jest w takim miejscu ze tylko dentysta jest w stanie to dokładnie obejrzeć sporo na ten temat czytałam i przyznam szczerze że zaczęłam się bać.... Wpadłam w panikę ze to może być zmiana nowotworowa w lutym mam wizytę u dentysty do tego czasu chyba oszaleje... Czy diagnozowal może ktoś jeszcze swoje guzki? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja :) Jestem po reoperacji i wynik brzmi:*nie ma raka*. Do Anny- to w Klinice w Krakowie.na Śniadeckich 2,dowiedzialam sie,ze to*nic* ,to guz lity i tam też przeszłam obie operacje. Mam nadzieję,że ten*dziad* już nie wróci !!!! Wszystkim radzę ,by nie czekali ,jeśli mają jakieś niepokojące zmiany,bo nawet jeśli okaże się to coś poważnego(czego nikomu nie życzę!!!!) to właśnie czas jest ważny.Dużo zdrówka Wszystkim!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gracjo, czy Twój guzek był w kolorze podniebienia? Ja mam takie niewidoczne gołym okiem zgrubienie na podniebieniu twardym już ze 2 lata, pół roku temu miałam TG głowy i MR twarzoczaszki i nic...niemniej jednak to zgrubienie rozlało mi sie po prawej stronie podnienienia-w sensie -powiększyło, a przy ucisku pobolewa. Znowu się martwię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was..Ja mam cos podobnego,ale nie wyczuwam raczej guzka a mam pofaldowane podniebienie twarde(tak jakby popekane)Golym okiem widac pekniecia..I po bokach podniebiania sa biale kolory,a za zebami trzonowymi delikatnie pomarszczone..rano czasem mam uczucie wlasnie w tym miejscu jakbym mial poparzone..Zauwazylem te zmiany w lipcu..Poszedlem z tym od razu do lekarza i nic nie zauwazyl niepokojacego..Zbadal mocz,sprawdzil wezly i zalecil jakis plyn do plukania..Troche mnie to uspokoilo..Ale znow o tym mysle..A mysle o najgorszych rzeczach..czytam w necie ze to nacieki..wpadlem w jakas paranoje..Caly czas mam to podniebienie takie samo te naciecie ani nie jest wieksze ani mniejsze..Bede musial isc znow do lekarza,,Jesli mial ktos cos podobnego to napiszcie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×