Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie choroby NPL dolnego odcinka pokarmowego


Gość Hania

Rekomendowane odpowiedzi

Mój tata ma 79 lat. Opis kolonoskopii: Kolonoskop wprowadzono do wstępnicy, pętla esicy b. długa, z uchyłkami. W kątnicy światło jelita zaciśnięte z przelewającymi się z proxymalnej części jelita masami kałowymi, niepodatne na rozdmuchiwanie. Nie udało się rozdmuchać kątnicy i uwidocznić zmiany patologicznej- ale obraz endoskopowy podejrzany o tu coeci. Kolonoskopia ta była wykonana po raz 3. Od wielu lat tata cierpi na uporczywe zaparcia. Opis TK jamy brzusznej i jamy miednicy: Płyn w jamie osierdzia, grubość warstwy płynu do 25mm. Płyn w jamach opłucnowych, grubość warstwy płynu w linii podłopadkowej 20mm po stronie prawej, 28mm po stronie lewej. Zagęszczenia niedodmowe w tylnopodstawowym miąższu obu płuc. Wątroba niepowiększona, o prawidłowej gęstości, bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe wewnątrz- i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy o nieco pogrubiałych ścianach. Trzustka niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Przewó Wirsunga nieposzerzony. Śledziona o prawidłowych wymiarach, w normie. Nadnercza o prawidłowej wielkości i morfologii, bez zmian ogniskowych. Nerki położone typowo, prawidłowej wielkości, w obu nerkach widoczne są miąższowe i miąższowo-korowe torbiele, największe o wym. 31mm znajduje się w grzbietowej części nerki lewej. Obie nerki ulegają jednoczasowemu wzmocnieniu kontrastowemu. Układy kielichowo-miedniczkowe obustronnie nieposzerzone, bez widocznych uwapnionych złogów. Stan po cystostomii, cewnik wprowadzony ponad spojeniem łonowym. Znacznie wydłużona pętla esicy, o rozdętym świetle. Nie wykazano cech nie prawidłowej przebudowy w ścianach dostępnych badaniem pętli jelitowych. Pęcherz moczowy, pęcherzyki nasienne, kąty pęcherzowow-nasienne prawidłowe, Gruczoł krokowy niepowiększony, z drobnymi zwapnieniami w masie. Węzły chłonne trzewne i zaotrzewnowe niepowiększone. Aorta brzuszna drożna, nieposzerzona. Opis TK klatki piersiowej: Bez wyraźnych cech zatorowości płucnej. Płyn w obu jamach opłucnej szerokości do 35mm. Płyn w worku osierdziowym grubości warstwy do 28mm. Zmiany niedodmowe w płatach dolnych, nadprzeponowo spowodowane obecnością płynu w jamie opłucnej. Poza tym miąższ płucny bez zagęszczeń. Liczne nacieki węzłowe w prawej wnęce wielkości do 15mm. Pojedyncze węzły ostrogowe dolne do 17mm, okna aortalno-płucnego 14mm oraz lewej wnęki do 13mm. Sylwetka serca w całości powiększona. Główne naczynia klp nieposzerzone. Przepraszam, że tak dużo ale chciałam, żeby był pełen obraz. Proszę o odpowiedź, co mogę w tej sytuacji zrobić dla ojca? Czy wchodzi w grę zabieg chirurgiczny? Boję się niedrożności, bez lewatywy stolca nie ma. Tata jest leżący po udarze w maju tego roku. Czy nie powinien być nakłuty w płuca i serce? Wiem, że jest bardzo obciążony. Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej brak cech ewidentnych procesu nowotoworwego w jelicie grubym co wyklucza leczenie operacyjne. Z uwagi na wydłużone jelito grube może występować zaleganie stolca oraz trudności z wypróżnianiem się. Nie ma wskazań obecnie do leczenia operacyjnego jelita grubego (do rozważenia wykonanie wirtualnej kolonoskopii). Warstwa płynu w osierdziu i w jamach opłucnowych jest niewielka i nie wymaga nakłucia i odbarczenia. Skuteczne leczenie serca i płuc powinno zniwelować ten płyn bez interwencji zabiegowej. Oczywiście najlepiej w tej sprawie powinien podjąć decyzję internista i/lub kardiolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×