Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Diagnostyka szczegółowa przepukliny pachwinowej


Gość Tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, około miesiąca temu stwierdzono u mnie przepuklinę pachwinową po stronie lewej. Obecnie po skierowaniu przez chirurga oczekuję na zabieg co ma potrwać ok. 2-3 miesiące. Chciałbym zapytać, w każdym przypadku badano mnie *palpacyjnie* czyli bez uzycia np. aparatu usg itp, czy oprócz *typowych* metod badań istnieje możliwość zbadania np. rozległości przepukliny, jej rozmiarów w inny sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Podstawowym badaniem jest badanie palpacyjne, ważną rolę odgrywają przedstawiane przez chorego dolegliwości. Nie zawsze wykonanie badania usg jest konieczne. Rozmiar przepukliny najlepiej stwierdzić palpacyjnie, ewentualnie w usg. Innej metody nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. A co, jeśli przepuklina *chowa się* i nie da się jej zbadać palpacyjnie? Zależy mi na zabiegu, bo często mnie boli. A chirurg powiedział, że mam przyjść dopiero jak się *pojawi* po raz kolejny, ponieważ on nie jest w stanie jej stwierdzić. (Dodam, że została stwierdzona przez innego chirurga kiedyś, jak trafiłam na SOR z powodu bólu). Ciężko jest ją utrzymać na tyle długo *na zewnątrz* zanim się dostanie do lekarza. Mam pachwinową po prawej stronie. Kto ma mi zlecić badanie USG, skoro lekarz za każdym razem odsyła mnie do domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda palpacyjna moze we wczesnym okresie byc nieskuteczna, Nawet usg moze byc mylace. Najlepiej zrobic tomografie komputerowa (CT). Wtedy widac czy przepuklina dwustronna czy jednostronna, bo czasami wybrzuszenie widac tylko z jednej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×