Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ból w okolicach kości krzyżowej


Gość Piotr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Starałem się nie zakładac nowego wątku tylko zada pytanie w podobnym jednak były to stare wątki już chyba nie odwiedzane. Ale po kolei. Około 5 lat temu pojawił się u mnie dość silny ból w w dolnej części pleców.Ból był w każdej pozycji niezależnie czy siedziałem, leżałem chodziłem. W zasadzie nie zauważyłem jego nasilania w związku z jakimkolwiek ruchem. Może tylko przy siedzeniu trochę się zwiększał. Ból nie przechodził nawet na minute różnił sie tylko nasileniem w różnych dniach. Po wielu seriach badań: tomograf rezonans usg krew. lekarze stwierdzili kręgoszczeline w obrębie łuku L5. Decyzja: operacja. Podczas operacji stwierdzono jeszcze ( co chyba normalne ) niestabilność segmentu L5-S1. Dostałem cztery śrubki połączono je prętami. Już jest 6m-c od operacji blizna się zagoiła śrubki raczej nie przeszkadzają oprócz uczucia sztywności. Jednak ból nadal jest. I teraz moje pytanie: ból usytuowany jest okolo 2cm pod dolną krawędzią blizny czyli wychodzi, że gdzieś w okolicy kości krzyżowej ( S2?? ) . Czy kośc krzyżowa może bolec? czy są jakieś badania sprawdzające jej stan? jakie mogą by ( potencjalne) przyczyny boleści Acha. dodam jeszcze że często jak leże bolą mnie nogi ( taki ból jakby drętwienie - nie jest jakiś szczególnie mocny ale upierdliwy. Czy w okolicy kości krzyżowej są jakieś nerwy?? czy w tym miejscu jeszcze ciągnie się kanał kręgowy. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje bo po tylu latach cierpień zaczyna siadać mi psychika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kośc krzyżowa może bolec? - oczywiście czy są jakieś badania sprawdzające jej stan? - najlepiej byłoby wykonać TK tej okolicy kręgosłupa jakie mogą by ( potencjalne) przyczyny boleści? - być może ból związany jest z przebytym zabiegiem jako następstwo uszkodzenia nerwów skórnych w czasie cięcia skóry (typowa sytuacja pooperacyjna) Czy w okolicy kości krzyżowej są jakieś nerwy? - tak, występują w dużej ilości czy w tym miejscu jeszcze ciągnie się kanał kręgowy? - kanał kręgowy tak, ale bez rdzenia kręgowego, w tym miejscu występuje tylko tzw. ogon koński czyli zgrupowanie nerwów rdzeniowych opuszczających kręgosłup

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz. uszkodzenie nerwów skórnych odpada ponieważ ten sam ból odczuwałem przed operacja - przez niego się jej poddałem. A czy są jakieś badania ( czy np.tk z kontrastem - nie znam sie tak tylko strzelam ) które oprócz stanu kości pokaża np. czy czasem jakiś nerw nie jest uszkodzony, czy nie ma tam czegoś * niepożądanego itp. w razie gdyby to nie od kości jednak ból pochodził. I jeszcze jedno - czy dobrze zrozumiałem: czy jeżeli nie ma w tym miejscu rdzenia kręgowego to nie grożą mi jakieś niedowłady?? I ostatnie pytanie ( wiem że i tak muszę się skonsultować z lekarzem i internet mnie nie wyleczy ) ale gdyby się okazało, że badania niczego nie wykazują , czy są jakieś sposoby ( zabiegi, zastrzyki, jakieś *wyłączenie przewodników bólowych* itp ) żeby chociaż pozbyć się bólu na jakiś czas gdy żadne tabletki nie uśmierzają bólu nawet na chwile. Z góry dziękuje za odpowiedz Pozdrawiam , Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie TK opisze raczej dokładnie strukturę kostną kręgosłupa, a rezonans magnetyczny oceni dość dokładnie przebieg nerwów rdzeniowych. Oczywiście w zakresie kości krzyzowej nie ma rdzenia kręgowego, ale z tej kości wychodzą korzenie nerwowe z wyżej położonego rdzenia kręgowego, dlatego może dojść do uszkodzenia tych korzeni nawet z objawami niedowładów. Są różnego rodzaju sposoby na leczenie takich dolegliwości np. blokady nerwowe przy użyciu odpowiednich, podawanych w zastrzykach środków farmakologicznych oraz różne zabiegi rehabilitacyjne, fizjoterapeutyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×