Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Powiększona śledziona u dziecka


Gość Jola z Włocławka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jola z Włocławka

W badaniu usg jamy brzusznej mojego dziecka wyszło, iż ma powiększoną śledzionę. W osi dwubigunowej mierzy ona ok. 94 mm, wymiar górno-dolny 37 mm. Miąższ w normie. Dziecko ma 9 lat. Co to oznacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że takie powiększenie nie jest znamienne i istotne. Ważne jest także jak duże jest dziecko. Jeśli dziecko jest duże śledziona też może być większa. Pewnie trzeba będzie okresowo wykonać USG jamy brzusznej celem obserwcji śledziony, jeśli oczywiście dziecko nie ma innych objawów związanych z powiększeniem śledziony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Panie doktorze u mojego syna wykryto powiększoną sledzionę do 15 cm. Zzanczę tylko, ze syn ma 5 lat i jest niedużym chłopcem. Wykonano morfologię, w której okazało się, że płytki krwi są bardzo niskie ( ponieżej 60 tys), ma też niskie leukocyty i erytrocyty. Czy w takim przypadku należałoby rozważyc usunięcie śledziony? Czy tak złe wyniki morfologii mogą być spowodowane powiększeniem śledziony? Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim przypadku należałoby rozważyc usunięcie śledziony? - tak, najlepiej w tej sprawie udać się do hematologa, on powinien podjąć odpowiednie postępowanie, być może właśnie skieruje na zabieg usunięcia śledziony Czy tak złe wyniki morfologii mogą być spowodowane powiększeniem śledziony? - tak, związane jet to z nadmierną pracą śledziony powodującą likwidację głównie płytek krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, może temat dawno nie ruszany, jednak może jeszcze ktoś będzie w stanie podsunąć mi jakąś drogę działania. Moja córka (wiek 6l, waga niecałe 19 kg), miała wykonywane badanie USG jamy brzusznej, na której wyszło, że ma śledzionę o dł. 9 cm, dodatkowo węzły chłonne powiększone, największy w wymiarach 13 x 6 cm, pozostałe o dł. do 10 cm. Córka jest astmatykiem na tle alergicznym i od jakiegoś czasu narzeka na ból brzuszka, jednak przy każdej wizycie pediatra w brzuszku nic nie wyczuwa. Czy może mieć to związek z alergiami? Jakie jeszcze ewentualnie badania wykonać? miałyśmy dziś wykonać również badania krwi, niestety córka w poprzednią sobotę dostała jednorazowo gorączki, więc przed badaniem krwi chcę poczekać 2 tygodnie (niestety ona bardzo często choruje, kilka razy w roku potrafi mieć też atypowe zapalenie płuc/atypowe zapalenie oskrzeli).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×