Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ból brzucha, utrata wagi i podwyższona amylaza po leku na trądzik


Gość Maria

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Od 25 czerwca przyjmuję Aknenormin (izotretynoina) 30mg/dobę. W dwa tygodnie po rozpoczęciu terapii tym lekiem dostałam silnego bólu w nadbrzuszu po prawej stronie. Ból był dosyć dotkliwy - budził mnie w nocy, nasilał się znacznie przy chodzeniu, aczkolwiek nie uniemożliwiał prowadzenia normalnego trybu życia, nie był promieniujący. Zastosowałam Hepatil i herbatkę Verdinę (sądząc, że to wątroba)* ból trwał 3 dni, w 3 dniu zrobiłam badanie krwi, które wyszło następująco: Amylaza 102 U/L Glukoza 90 mg/dL AspAT 16 U/L AIAT 16 U/L Bilirubina całkowita 0,37 mg/dL Bólowi towarzyszyły twarde, ale odbarwione (koloru cytryny) stolce. Ból minął po 3 dniach, stolce wróciły do normy, więc nie diagnozowałam dalej objawów. Po 3 tygodniach od zdarzenia (teraz) zrobiłam rutynowe badania zalecane przez mojego dermatologa. Wyniki wyszły następująco: AIat 10 U/L Aspat 15 U/L Cholesterol 176 mg/dl Trójglicerydy 135 mg/dl Glukoza 96 mg/dl Amylaza 113 U/L Lipaza 40,0 U/l Amylaza w moczu 787,2 U/l Bóle w nadbrzuszu od tamtego czasu nie powróciły, czuję się dobrze, stolce są normalne. Od dłuższego czasu (ok. roku) zauważyłam jednak, że stopniowo chudnę (widać to po ubraniach), nie stosując przy tym żadnych diet ani innych środków odchudzających. Ponadto zauważyłam, iż od czasu bólu wychodzi mi na badaniach mniejszy poziom glukozy we krwi - wcześniej poziom glukozy na czczo był równy lub większy niż 100 (max 105), teraz jest niższy. Oczywiście wybieram się do lekarza gastroenterologa, ale bardzo proszę o pomoc również tutaj. Jakie powinnam jeszcze wykonać badania? Czy istnieje u mnie podejrzenie zapalenia trzustki? Dermatolog kazał mi przerwać terapię Aknenorminem i udać się na ostry dyżur, czego jednak nie zrobiłam, gdyż czuję się dobrze. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy stosowaniu tego leku mogą wystąpić skutki uboczne: Często występują wysychanie błon śluzowych nosa i gardła, zapalenie czerwieni wargowej, suchość oczu z zapaleniem spojówek, krwawienia z nosa, ból głowy, zwiększenie stężenia cholesterolu i glukozy we krwi, krwiomocz, białkomocz. Rzadko obserwowano depresję lub pogłębienie się jej objawów, skłonność do agresji, lęk, zmiany nastroju, łysienie. Z tego wynika, że nie dochodzi do zapalenia trzustki, a poziom glukozy raczej może się zwiększyć, a nie zmniejszyć Na zapalenie trzustki Pani parametry laboratoryjne (normy wtedy są znacznie przekroczone) ani stan kliniczny także nie wskazuje. Można celem pogłębienia diagnostyki schorzeń trzustki jeszcze wykonać badanie krwi na aktywność lipazy (enzym produkowany tylko przez trzustkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×