Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Gastritis chronica pylori cus metaplasia intestinalis


Gość jadwiga

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałam wynik badania endoskopowego zołądka : zanik + zapalenie +++ metaplasia + infecioHP(-) Biore leki na zobojetnienie kwasów(teraz Helicid 10 ) chociaz kilka lat temu tj.w 92 r. lekarz sugerował niedokwaśność. Wtedy w endoskopii opisano* zarzucanie żółci z wypełnionej nią opuszki* .Mimo tak dużego stanu zapalnego opisanego w ostatnim wyniku badania histopatologicznego, nigdy nie miałam zgagi. Natomiast mam bóle zamostkowe ,które teraz b.się nasiliły na tyle.ze padło podejrzenie o zawał.Przy tym mam uczucie b.b.dużego * żaru *, gorąca w klatce rozchodzącego się aż pod pachy . Proszę o ocenę stanu zagrożenia przerodzenia się zmienionej tkanki w rakową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 maj 2010 otrzymałam wynik badania histopatologicznego żołądka * rozpoznanie kliniczne - gastritis chronica. Wynik badania - antrum. Błona śluzowa żołądka o zwykłym obrazie. Test uerazowy dodatni. Co ten wynik oznacza? bardzo proszę o odpowiedż. Serdecznie dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź dla jadwiga: Objawy jakie Pani opisują są właśnie efektem silnego stanu zapalnego błony śluzowej żołądka (3 plusy to maksymalny wskaźnik). Sam Helicid w dawce 10 jest bardzo małą dawką. Należałoby zmienić rodzaj leku lub zwiększyć jego dawkę. Oczywiście o tym musi zadecydować lekarz prowadzący. Dodatkowo trzeba zastosować dietę jak w chorobie wrzodowej żołądka. Metaplazja czyli zamiana jednego nabłonka dojrzałego w inny dojrzały jest zaznaczona w niewielki sposób co tylko nieznacznie zwiększa ryzyko nowotworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź Helena: rozpoznanie kliniczne - gastritis chronica (zapalenie przewlekłe błony sluzowej żołądka). Wynik badania - antrum (część przedodźwiernikowa żołądka). Błona śluzowa żołądka o zwykłym obrazie (brak patologii). Test uerazowy dodatni (oznacza zakażenie Helicobacter pylorii). Przy braku zapalenia nie ma potrzeby zwalczania bakterii. Taki obraz histopatologiczny nie wymaga leczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×