Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zdjęcie szwów z rany na twarzy


Gość Jagoda

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, mam następujące pytanie - 4 doby temu miałam szytą ranę ciętą 1cm nad łukiem brwiowym, rana ma około 1,5cm, nie jest bardzo głęboka, jednak rozchodziła się, założono mi 3 szwy. Pani chirurg na SORze powiedziała, żeby zdjąć szwy 5-6 dnia, zdecydowanie najlepiej 5, a ona ściągałaby nawet 4 skoro to na twarzy (jeśli to coś pomoże to dodam, ze wahała się w ogóle czy zszywać czy użyć jakichś specjalnych plasterków, jednak zdecydowała o szyciu, bo rana się trochę rozchodziła). Dzisiaj byłam u chirurga w przychodni (4 dni po szyciu) i powiedział, że ściągnie mi szwy dopiero w za dwa dni,czyli po 6 dniu. Stąd moje pytanie - czy to nie za późno w tej sytuacji, jak może to wpłynąć na wygląd blizny? Czy szukać innego lekarza który ściągnie mi szwy po 5 dobach czy zaufać lekarzowi, który ranę oglądał,a może ten jeden dzień różnicy po prostu nie ma diametralnego znaczenia? I czy jest sens ewentualnie stosować paski steri strip po zdjęciu szwów, żeby rana na pewno się nie rozeszła?Mam 23 lata, jasną karnację. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to nie za późno w tej sytuacji, jak może to wpłynąć na wygląd blizny? - na pewno nie za późno, chirurg ma w tym względzie najlepsze doświadczenie (nie wiem czy na SOR-ze Pani doktor była chirurgiem - wątpię) i on na pewno najlepiej zadecydował o ściągnięciu szwów, 4 doby to krótki okres do ściągania szwów po zszyciu rany nawet na twarzy, rana może się rozejść jeśli nie będzie prawidłowego zrostu, blizna na pewno będzie prawidłowa, proszę się nie martwić i nie naciskać na zbyt szybkie usuwanie szwów, rozejście się rany dopiero może spowodować wytworzenie bardzo brzydkiej blizny I czy jest sens ewentualnie stosować paski steri strip po zdjęciu szwów, żeby rana na pewno się nie rozeszła? - można dodatkowo po ściągnięciu szwów na okres 3-4 dni jeszcze założyć plasterki typu Steri-Strip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za radę (udzielił mi Pan w tych kilku zdaniach więcej informacji niż baaardzo nierozmowny chirurg z poradni chirurgicznej, który zdejmował mi szwy), zastosowałam się i zdjęłam szwy później, chciałam tutaj opisać gdyby ktoś miał podobny problem czy wątpliwości i szukał informacji - w efekcie szwy zdejmowane były po 6 dobach, na dzień dzisiejszy po samych szwach (8 dni po ich ściągnięciu) nie ma absolutnie żadnego śladu, nawet przebarwienia, nie jestem w stanie rozpoznać miejsc gdzie były zakładane, ale fakt że szwy były ultracienkie - jestem bardzo zaskoczona że nic po nich nie widać, jest jednak oczywiście blizna po samej ranie, ale bardzo ładna, równa i zrośnięta. Być może ma oczywiście znaczenie, że była to rana *równo** cięta i szyta przez chirurga (był to SOR przy dużym szpitalu i w dużym mieście, może dlatego miałam szczęście trafić rzeczywiście do gabinetu chirurga). W każdym razie gdyby ktoś miał podobne wątpliwości co do szycia takich ran w obrębie twarzy w ogóle to mogę się podzielić swoimi wrażeniami, że ja jestem obecnie super zadowolona że zdecydowałam się na szycie właśnie a nie na same plastry z ryzykiem że rana trochę się rozejdzie. Teraz została mi tylko kreska, fakt, że dość głęboka, ale ładnie zagojona, bez żadnych śladów szwów. Cieszę się, że takie forum istnieje, było mi bardzo pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałam zdjęte szwy jeszcze później,jakoś tak po 10 dniach może nawet później,z wargi,smaruje cepanem mam nadzieje ze da rade,u mnie nie użyto chyba super cienkich szwów:(, a wogóle to chciałam zapytać cepan czy contratubex?co da lepsze efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Pani Jagodo, bardzo prosiłabym o odpowiedź, czy wie pani dokładnie jaka była grubość szwów? Mam bliznę po kolczyku w brwi i chciałabym to zszyć mikrochirurgicznie. Jeśli ktoś orietnuje się kto jest specjalistą w tej dziedzinie, w jakim mieście przyjmuje i czy zabieg jest wart polecenia w takim przypadku, jak mogą wyglądać blizny, itd byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×