Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ból po plastyce miedniczki z wycięciem niedrożnego moczowodu


Gość Tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Dn. 7.07.2010 miełem wykonaną plastykę miedniczki z wycieciem niedrożnego fragmentu moczowodu i sespoleniu z uzyciem cewnika podwojnie zagiętego D-J. Wiele obsrwacji wskazuje na przebieg korzystny. Gorączka dała się ustablilizować i zwalcyzć Paracetamolem i Augmentinem, forsowne nawadnianie wymusiło diurezę dobową ponad 6000 ml, barwa moczu stawał się coraz mniej krwista. Mm co prawda różne cechy anemii, ale spadła mi kreatynina do 0,9 (z 1,4), co w połączeniu z krwistym moczem tłumaczę sobie jako podjęcie diurezy przez nerkę po stronie operowaniej-a tam odpływ był całkowicie zablokowany. Mam kilka pytań: 1. Przerosł mnie bol po tej operacji.Czy to kwestia uszkodzenia tkanek, cięcie, dostęp, naruszenie otrzewnej, powięzi, mięśni, czy sama ta plartyka jest na tyle rozległa, że to AŻ tak potrafi boleć?? 2. Wypisano mnie do domi po wyjęciu Foley*a i mam ból przy mikcji ze strony operowanej. Lekarz (nie majacy na nic czasu) powiedział, że *to od cewnika D-J*. Jak z tym walczyć? Najlżej robi mi się do kaczki w leżeniu na wznak i wyluzowaniu mięśni. Co tu można doradzić? 3. Cewnik D-J miał być wyjęty w 3 tygodnie po założeniu (na stole operacyjnym). - jak się przygotować na to wyjomwanie tego cewnika, bo gdy pytałem mezczyzn w moim wieku odpowiadali mi *lepiej niech pan nie pyta!*. Budzi to moją grozę!! - czy ten termin może być o dwa dni skrócony bez wzrostu ryzyka pozikłań? To ze zwzględów rodzinnych. Mówiono mi, że jest lepiej 2 dni dłużej niz 2 za krótko. 4. Gdzie można poczytać sobie w necie o tym co mo robiono: Operacja m. Hynes-Anderson dex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przerosł mnie bol po tej operacji.Czy to kwestia uszkodzenia tkanek, cięcie, dostęp, naruszenie otrzewnej, powięzi, mięśni, czy sama ta plartyka jest na tyle rozległa, że to AŻ tak potrafi boleć? - to właśnie sam stan pooperacyjny czyli uszkodzenie tkanek miękkich w czasie zabiegu wywołuje głównie takie dolegliwości bólowe 2. Wypisano mnie do domi po wyjęciu Foley*a i mam ból przy mikcji ze strony operowanej. Lekarz (nie majacy na nic czasu) powiedział, że *to od cewnika D-J*. Jak z tym walczyć? Najlżej robi mi się do kaczki w leżeniu na wznak i wyluzowaniu mięśni. Co tu można doradzić? - proszę mikcje wykonywać w pozycji najmniej powodującej dolegliwości, radzę zażywać środki rozkurczowe 3. Cewnik D-J miał być wyjęty w 3 tygodnie po założeniu (na stole operacyjnym). - jak się przygotować na to wyjomwanie tego cewnika, bo gdy pytałem mezczyzn w moim wieku odpowiadali mi *lepiej niech pan nie pyta!*. Budzi to moją grozę!! ----- cewnik usuwany jest przez cewkę moczową, wykonuje się z reguły taki zabieg w znieczuleniu dlatego nie powinien dawać dolegliwości - czy ten termin może być o dwa dni skrócony bez wzrostu ryzyka pozikłań? ----- tak, nie powinno mieć to wpływu na ryzyko powikłań, chociaż lepiej wydłużyć ten termin nieznacznie niż go skracać 4. Gdzie można poczytać sobie w necie o tym co mo robiono: Operacja m. Hynes-Anderson dex. patrz np. strony: http://www.urolog-dzieciecy.pl/index.php/pl/glowne_choroby_ukladu_moczowo_plciowego/wodonercze_hydronephrosis http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?3031 http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?3221

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pół roku po operacji. Cewnik D-J miałem wyjmowany po znieczuleniu Propofonem (na własną prośbę). Polecam takie rozwiązanie. W tej chwili anemia z utraty krwi ustąpiła, w USG nie ma cech zastoju moczu, wiec operacja sie udała. Jednak dolegliwości od zrostów pooperacyjnych są spore. Ponieważ mam objawy zastoju w drugiej nerce (na razie do obserwacji) szukam informacji odnośnie laparoskopowego leczenia podmiedniczkowego zwężenia moczowodu. Czy w okolicach Warszawy jest ośrodek który to wykonuje?? Mam 50 lat, jestem rodzinnie obciążony chorobami nerek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identycznie co kolega wyzej, ktory napisal pierwszy post to samo co :) przechodze dokladnie to samo po operacji metoda hayness-anderson dex. mialem wycianany kawalek moczowodu i zespolony jest cewnikiem dj. Podobno od tego cewnika sa bole bardzo duze, a lekarza sie pytalem niedawno bo niecaly tydzien temu to powiedzial, ze bede mial mniej problemow z bolem niz teraz mam. Bole sa spowodowane cewnikiem DJ, czasami bardzo mocno siku sie chce w nocy, budze sie na siku w srodku nocy, a wypilem pol szklanki soku, czesto sie sika jak sie sporo pije, przed operacja mniej sikalem, a bole tez mam czasami OKROPONE po tej operacji bo az zatyka prawa strona jak sie oddycha jak leze na wznak to przechodzi mi wszystko. Potrzeba czasu, zeby dojsc do zdrowia, i dodam ze ja juz cewnik mam prawie 2miechy. 18 mam wyciagany i wtedy mija rowne 2miesiace nie wiem co mnie czeka, ale cewnik DJ bede mial wyciagany pod znieczeuleniem cytoskopem trwa to maks 15min. wiec nie ma sie czego bac podobno ja chce dostac znieczulenie na spanie 15min. juz takie mialem bo po operacji mialem robiony zabieg na endoskopii bo cewnik sie zagial i lekarz musial mi go podciagnac czyli wyprostowal, obudzilem sie zaraz po i nie bolalo wcale. Po operacji byla tragedia bo ma sie miesnie pociete dlatego taki bol jest, ale trzeba przepekac nic nie mozna poradzic, najgorszy bol w zyciu jaki czulem to wlasnie po operacji. Morfina mi nie pomagala, a dostalem raz, ale potem zaczelo mi sie robic lepiej i bylo coraz lepiej boli czasami mnie takimi falami, ale przechodzi, lekarz powiedzial, ze to od cewnika zastojow nie mam zadnych wiec wierze mu na slowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×