Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ostre zapalenie trzustki i usunięcie pęcherzyka żółciowego


Gość Daria

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu zostałam wypisana ze szpitala,po przejściu ostrego zapalenia trzustki, w zaleceniach dostałam dietę niskosolną, i oczywiście zalecenie zwrócenie się do poradni specjalistycznej.Zanim jednak tam się dostane, chciałabym prosić o bliższe wyjaśnienie mi wyników badań TK,ponieważ, nikt mi konkretnie nie powiedziała w jakim stanie właściwie jestem. Opis: Badanie wykonano w technice spiralnej,wielofazowo,po doustnym podaniu kontrastu.badaniem objeto* dolne partie płuc-widoczne zmiany włókniste w okolicach przykręgosłupowych,poza tym pola płucne bez zagęszczeń. Wątroba powiększona,o zmniejszonej densyjności,stłuszczeniowa. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrz wątrobowe nieposzerzone. Stan po usunięciu pęcherzyka żółciowego (tu w nawiasie- usunięty miałam 15 lat temu, w tej chwili mam 34 lata) Trzustka o zmniejszonej densyjnośći ,niejednorodna,zwłaszcza w okolicy głowy trzustki,gdzie widoczne nieregularne obszary o zmniejszonej densyjności wielkości ok 0,5 cm,odpowiadające najpewniej obszarom martwicy.Mniejsze pojedyncze podobne obszary w okolicy trzonu trzustki. Głowa trzustki o wym.ok 4 cm,ogon 2,5 cm,trzon 1,8 cm. Do przodu głowy,trzonu i częściowo trzonu trzustki widoczny naciek zapalny tkanki tłuszczowej dochodzący do 3,5 cm .Węzły chłonne okolicy pola trzustkowego wielkości ok 0,5 cm. Wolnego płynu ,przestrzeni płynowych w obrębie jamy brzusznej nie uwidoczniono... Z wyrazami szacunku Daria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki obraz przedstawia niewielki stan zapalny trzustki z małymi ogniskami martwicy trzustki oraz naciekiem stanu zapalnego na sąsiadującą tkankę tłuszczową. Jeśli jest to świeże badanie TK, poszpitalne należałoby wprowadzić bardziej agresywne leczenie farmakologiczne (do rozważenia przewlekła antybiotykoterapia, środki rozkurczowe i substytuty enzymów trzustkowych). Najlepiej w tej sprawie pilnie udać się do poradni specjalistycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×