Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Złamanie kostki bocznej podudzia


Gość Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, mam 21 lat, niespełna 2 miesiące temu (10go maja) , podczas gry w piłkę nożną, doznałem urazu stawu skokowego (złamanie kostki bocznej - stabilizacja drutem, więzozrost strzałkowo-piszczelowy stabilizowany 1 śrubą, zerwane więzadło strzałkowo-skokowe przednie i strzałkowo-skokowe), 5 tygodni później nastąpiło zdjęcie gipsu i wstępny rozruch, dostałem skierowanie na 10-cio krotne zabiegi rehabilitacyjne w postaci nagrzewania lampą sollux, ćwiczenia czynne (prostowanie stopy i zginanie do granicy bólu) oraz lasery, na początku po zdjęciu gipsu cała okolica stawu skokowego była bardzo spuchnięta, później ta opuchlizna zmalała znacznie, mogę raczej bez problemów obciążać nogę (o wyginaniu na boki mogę póki co zapomnieć) - niestety utykając, ale zauważyłem, że zaczyna ona mocno puchnąć w okolicach obu kostek po dłuższym wysiłku (spacerze). Kolejnym problemem jest sama stopa, która podczas spierania jej na palcach boli w całej okolicy śródstopia powyżej palców. Ostatnia rzecz, o której chciałem uzyskać informacje to moja stopa, która prostuje się raczej bez problemów (tzn. nic jej nie blokuje, nie boli jak naciągam) natomiast zginanie jej (np. przy kucaniu) jest praktycznie niemożliwe, strasznie się blokuje i boli. Jeśli będzie taka możliwość, to pragnę uzyskać odpowiedź na kilka pytań. - czy występujące opuchlizny po wysiłku są normalne w tym przypadku, - czy ten ból w okolicy środka stopy to wynik zastania się stawu, w jaki sposób można ten ból uśmierzyć/ćwiczyć nogę w tej okolicy - czy mozliwy będzie powrót do czynnego grania w piłkę nożną, jeśli tak to po jakim czasie - oczywiscie orientacyjnie (i tu w zasadzie jeszcze jedna kwestia - kiedy mozna spodziewac sie powrotu stawu do pełnej sprawności) - czy powinienem dostać skierowanie na kolejne/inne zabiegi rehabilitacyjne od ortopedy - i ostatnia kwestia - czy należy liczyć się z tym, że śruba, która w tym momencie zastępuje poniekąd więzozrost, zostanie w nodze? Liczę na Państwa odpowiedź i sugestie, Serdecznie pozdrawiam Nie wiem czy to istotne, ale zapomniałem dodać o szytej torebce stawowej, z której zrobił się niezły krwiak i musiałem spędzić cały tydzień w szpitalu (nie miałem sączków, tylko zmieniane opatrunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy urazie i opatrunku gipsowym unieruchamiamy nie tylko sam staw w tym przypadku skokowy ale także mięśnie na niego działające. 5 tyg to wystarczająco długi okres aby mięśnie uległy osłabieniu, nastąpiły przykurcze mięśniowe i torebki stawowej. Problem ze zginaniem to skrócenie mięśnia trójgłowego łydki, który należy porozciągać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzesiek1987

Witam, w niedziedle mialem operacje: zlamanie kostki bocznej podudzia lewego z uszkodzeniem wiezozrostu piszczelowo-strzalkowego. Mam w kostce jakas plytke.Zalozono szyne na okres 3 tygodni. Mam pytanie ile czasu po operacji bede mogl w miare normalnie chodzic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×