Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Naczyniak wątroby czy FNH


Gość Magdalena

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Magdalena

W 2008 r. w usg wykryto *w prawym płacie hypoechogenne ognisko o średnicy 22 mm widoczne unaczynienie* prawdopodobnie FHN. Po tym usg 3 m-ce później zrobiłam Tk z kontrastem i wynik brzmi * w prawym płacie watroby segment 6 ognioskowa śr. ok. 2 cm, w badaniu trójfazowym zmiania nie różnicuje się w fazie natywnej, bardzo silnie wzmacnia się w fazie tętniczej, jest w niewielkim stopniu hyperdensyjny w fazie żylnej i póżniej. obraz zmiany łagodnej w TK. Zmiana nie ma typowych cech FHN, w badaniu TK obraz może odpowiadac naczyniakowi. Dalsza kontrola w usg*. Powtórzyłam usg kilka dni temu lekarz dalej upiera się, że to FHN i że zmiana rpzez te 5 m-cy urosła ma dzis wg usg 26mm. Zastanawiam sie, czy nie powinnam zrobic rezonansu by w koncu ustalić co to jest??? Czym rózni sie naczyniak od FHN czy gdy zmiana się powiększa oznacza, że dalej mam tylko ja co 6 m-cy kontrolowac na usg??? Badania bilirubiny, Aspat, alat mam w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

W przypadku badań wątroby najlepszym badaniem obrazowym jest tomografia komputerowa. Według opisu jest to najprawdopodobniej jednak naczyniak, czyli najczęstsza zmiana łagodna wątroby. Badanie rezonansem magnetycznym nie wniesie nowych informacji. Radzę skonsultować się jeszcze z hepatologiem i ostatecznie ustalić rozpoznanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×