Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Czy opis USG piersi jest dobry?


Gość Renata

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio byłam na badaniu usg piersi. Otrzymalam taki opis badania, ale nic z niego nie potrafię zrozumieć : *Piersi tłuszczowo-gruczołowe z rozsianymi zmianami dysplastycznymi niewielkiego stopnia nasilenia bez zmian ogniskowych w usg. Doły pachwowe bez podejrzanych węzłów chłonnych.* Lekarz mówił, że to nic poważnego, ale ja jeszcze bym chciała zasięgnąć porady innego specjalisty dlatego proszę o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis jest dobry i nie zawiera żadnych podejrzeń zmian typu nowotworowego. Pierś tłuszczowo-gruczołowa występuje u kobiet starszych – po około 40 roku życia (młodsze kobiety mają więcej budowy gruczołowej, starsze tłuszczowej). Zmiany dysplastyczne (zwyrodnieniowe) często związane są ze starzeniem się gruczołu piersiowego i wymagają obserwacji (rozważyć dodatkowo mammografię). W dołach pachowych nie ma powiększonych węzłów chłonnych co świadczy o braku podejrzenia przerzutów nowotworowych. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grażyna S  lat 19

pierś o budowie gruczołowo-tluszczowej,w PPg.9/10 bardziej obwodowo w mniejcu wyczuwalnego zgrubienia dośc gładkich zarysów nizej echogenczności zmniana w/k 32x15x28-obraz sugieruje raczej tu benign[FA?]-konieczna weryfikacja.Doły pachowe w normnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki opis USG wymaga raczej weryfikacji przez biopsję cienkoigłową z następowym badaniem histopatologicznym. O dalszym postępowaniu powinien zadecydować lekarz prowadzący. tu benigne - znaczy guz łagodny a FA - fibroadenoma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kasia lat 24

piersi gruczołowe,w sutku prawym miedzy godz 11 a 12 zmiana guzkowa o mieszanej echogenicznosci, niejednorordna o wym. 26x16 mm.w sutku lewym w poblizu brodawki sutkowej niskoechogeniczna zmiana ogniskowa o wym.13x7 mm. wezly chlonne pachowe po stronie lewej sr.do 10 mm. Co robic? konieczna jest biopsja? a jak tak to jaka? prosze o odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Agnieszka M

obie piersi tłuszczowo-gruczołowe .W piersi lewej zabrodawkowo cechy nasilonej mastopatii .Na godz 3 bardziej obwodowy ognisko hypoechogneiczne o gladkich obrysach 10x7mm? w piersi prawej na godzi. 1 ok ,1 cm. od otoczki ognisko hypoechogneiczne 7x4mm-fibroadenoma? Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz .Lekarz mi kazal czekac trzy miesiace .Za trzy miesiace mam ponowic usg .Czy powinnam czekac czy powinnam udac sie do innego lekarza aby to skontrolowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Agnieszka M

obie piersi tłuszczowo-gruczołowe .W piersi lewej zabrodawkowo cechy nasilonej mastopatii .Na godz 3 bardziej obwodowy ognisko hypoechogneiczne o gladkich obrysach 10x7mm torbiel? w piersi prawej na godzi. 1 ok ,1 cm. od otoczki ognisko hypoechogneiczne 7x4mm-fibroadenoma? Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz .Lekarz mi kazal czekac trzy miesiace .Za trzy miesiace mam ponowic usg .Czy powinnam czekac czy powinnam udac sie do innego lekarza aby to skontrolowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kazimiera,

Zmiany ogniskowe - W piersi prawej centralnie widoczna hypoechogeniczna zmiana o wymiarach 20x 18mm z widoczną centralnie przestrzenią płynową o zatartych obrysach z widocznymi zmianami spikularnymi, niepodatna na ucisk , BIRDAS 5, Skóra - Niezmieniona, Węzły chłone- w prawym dole pachowym widoczne hypoechogeniczne owalne węzły chłonne powiększone do 13mm z nieostro zaznaczoną zatoką echogeniczną. W lewym dole pachwowym - owalne węzły chłonne do 0,5 cm z zatoką hyperechogeniczną bez patologicznego unaczynienia. Wnioski: Zmiana ogniskowa w peirsi prawej, ukltrasonograficznee cechy procesu rozrostowego. Mam 49 lat, czy pierś będzie amputowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×