Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Przepuklina pachwinowa u 6-tygodniowego dziecka


Gość Joanna

Rekomendowane odpowiedzi

U mojej córeczki stwierdzono wystąpienie przepukliny pachwinowej - już w trzecim tygodniu życia. Dzisiaj byliśmy kolejny raz u chirurga, który podczas badania wyczuł jajnik. Po masażu i uciśnięciu jajnik wskoczył z powrotem na *swoje miejsce* - to słowa lekarza. W odpowiedzi na pytanie co mamy robić, powiedziano nam: obserwować, jeśli się nie wchłania masować i uciskać, starać się aby dziecko nie miało ataków płaczu, kolek itp., podawać czopki rozkurczające. Czy nie powinniśmy jak najszybciej wykonać zabiegu? Z tego co wiem przepuklina pachwinowa może sprawiać ból, co też powoduje u tak małego dziecka napinania i płacz. Prawie przy każdej zmianie pieluszki wyczuwam lekkie zgrubienie. Jak rozumiem jeśli przepuklina byłaby wolna zupełnie nic nie powinniśmy czuć pod palcami? Czy powinniśmy wykonać dodatkowo USG, aby ocenić wielkość przepukliny? Czy rzeczywiście u takiego małego dziecka lepiej czekać z zabiegiem? Czy dłuższe oczekiwanie wiąże się z bardziej skomplikowanym zabiegiem i większymi dolegliwościami bólowymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepuklina wolna to tzw. odprowadzana. Worek przepuklinowy można swobodnie odprowadzić do jamy otrzewnej (ręcznie czy też dzieje się to samoistnie). Jeśli nie można odprowadzić przepukliny, cały czas jest widoczny guz to znaczy, że przepuklina jest nieodprowadzana. Bolesność guza przepuklinowego, zaczerwienienie, wzdęcie brzucha, brak stolca, wymioty mogą świadczyć o uwięźnięciu przepukliny. Jeśli przepuklina jest cały czas widoczna, sprawia ból dziecku wydaje mi się, że powinna być zoperowana. Trzeba wybrać ośrodek, gdzie są wykonywane takie zabiegi u tak małych dzieci (chodzi o doświadczenie anestezjologiczne – w znieczuleniu). Zabieg plastyki przepukliny można wykonać w każdym wieku. USG oczywiście pomoże w określeniu wielkości przepukliny, jej wrót oraz zawartości worka przepuklinowego. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wnusia ma 19 miesięcy lekarka 1 kont.stwierdziła /gdy płakała/że ma obustronną przepukline,umówili się z chirurgiem na zabieg/badał dziecko/ zabieg.nie odbył on się bo brakło środków.Zrobili prywatnie USG i nic nie wykazało.PROSZĘ BARDZO o opinie lekarza co mamy dalej zrobić,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×