Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Torbiel w głowie trzustki


Gość Piotr B

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Choruję na OZT o podłożu idiopatycznym (kamienie i alkohol wykluczone) W roku 2000, 2004, 2009 miałem ataki OZT . W 2004 wykryto *zgrubienie* w trzustce .W 2009 wykryto torbiel w glowie trzustki ca. 1cm Od lutego 2009 miałem ataki już 5x z pobytem w szpitalu (+ papilotomia). Ostatnie 2 ataki w odstępie jednego miesiąca. Wyniki w krwi gwałtownie coraz wyższe np. lipaza 22400, ponadto zaobserwowano początkowe zmiany w strukturze trzustki (enddoskopowe USG). Lekarze (wobec częstotlowości ataków OZT) sugerują zastanowienie się nad usunięciem głowy trzustki. I tutaj moje pytania: - czy w tej sytuacji jest to rzeczywiście już konieczne? (ataki są do chwili obecnej jedynie w postaci obrzękowej ), jak długo mogę jeszcze wstrzymać się z podjęciem decyzji ? - jeśli tak, jakie są rokowania oraz konsekwencje po wykonaniu resekcji ? -czy istnieje ryzyko powikłań ? (cukrzyca , inne) -jak długi jest okres rekonwalescencji po operacji ? dziękuję za odpowiedzi pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czy w tej sytuacji jest to rzeczywiście już konieczne? (ataki są do chwili obecnej jedynie w postaci obrzękowej ), jak długo mogę jeszcze wstrzymać się z podjęciem decyzji ? decyzja o terminie zabiegu należy do Pana, może Pan odkładać zabieg na później, lecz niszczenie miąższu i objawy bólowe powinny się nasilać. - jeśli tak, jakie są rokowania oraz konsekwencje po wykonaniu resekcji ? resekcja głowy - zapewne częściowa nie niesie ze sobą jakiś szczególnych powikłań, oczywiście zawsze kilka procent pacjentów rozwija różne komplikacje lecz bardzo rzadko pacjent w ogólnym dobrym stanie pogarsza się po takiej operacji. -czy istnieje ryzyko powikłań ? (cukrzyca , inne) przy usunięciu głowy jest ono małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuję bardzo za szybką odpowiedź. Mam jeszcze pytanie: w jakim stopniu usunięcie głowy trzustki (z ca. 1cm torbielą) ma wpływ na ustąpienie OZT ?. Skądinąd słyszałem, że OZT może występować u osób bez torbieli w trzustce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×