Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Czy poszerzony przewód Wirsunga jest uleczalny?


Gość Iwona

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 27 lat temu usunięty miałam woreczek żółciowy. Od ponad 5 m-cy cierpię z powodu bóli nadbrzusza. Leczona byłam w kierunku żołądka przez ponad 4 m-ce. W tym czasie schudłam 8 kg. Wcześniejsze badanie (USG, Gastroskopie, Badania krwi) nie wykazywały nic. Dopiero po wnikływym przejrzeniu TK lekarz gastroenterolog stwierdził poszerzony w trzech miejscach ( do 2,5mm) przewód Wirsunga. Przyjmuję leki które nie specjalnie przynoszą ulgę w przypadku bólu. Czy ten przewód jest operowalny? Jak długo trzeba trzymać dietę? Czy jest to wyleczalne? Czy przyjmowanie leków p/bólowych nie spowoduje innych dolegliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie USG trzustki które miałam robione i to trzykrotnie nie wykazywały żadnych niepokojących oznak. Amylaza we krwi była pierwotnie na poziomie 90 a dwa miesiące później 117 czyli niewiele ponad normy. Niemniej nurtują mnie wcześniej zadane pytania. Czy faktycznie ścisła dieta może cofnąć stan zozszerzonego przewodu, a gdyby nie czy jest to operowalne? Będę wdzięczna za ponowną odpowiedź, tym bardziej że bóle dokuczają mi już dość dotkliwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dieta może dużo pomóc w przezwyciężeniu problemu. leczenie operacyjne nie polega na zmniejszaniu przewodu ale na poszerzeniu jego ujścia. wtedy sok trzustkowy ma lepszy odpływ i nie poszerza przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz

Witam, Przewód trzustkowy (Wirsunga) ma średnicę 3-5mm (*Spiralna i wielorzędowa tomografia komputerowa człowieka* - str. 508 Mathias Prokop - książka nr1 dla radiologów). Więc jak średnicę 2,5mm można uznać za poszerzoną? *Dopiero po wnikływym przejrzeniu TK lekarz gastroenterolog... *

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×