Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Trzustka dwudzielna a PZT


Gość lidka

Rekomendowane odpowiedzi

patrz artykuł strona: http://www.mp.pl/artykuly/?aid=27682 cytuje: Trzustka dwudzielna (pancreas divisum) jest anomalią rozwojową narządu, która wynika z braku połączenia w życiu płodowym trzustki grzbietowej z brzuszną. W przypadku tej patologii sok trzustkowy wpływa do dwunastnicy dwiema drogami: z większej objętościowo górnej części gruczołu przez przewód trzustkowy dodatkowy (Santoriniego) mający ujście na brodawce mniejszej i z mniejszej, dolnej części, przez przewód trzustkowy (Wirsunga) i brodawkę większą. Na podstawie ECPW trzustkę dwudzielną można rozpoznać u 1-6% chorych na zapalenie trzustki. Nadal jednak istnieją kontrowersje co do tego, czy anomalia ta może sprzyjać powstawaniu zapalenia trzustki ze względu na trudności w odpływie soku trzustkowego z większej części gruczołu przez brodawkę mniejszą. Schlosser i wsp. przedstawili wyniki leczenia 36 chorych z trzustką dwudzielną, u których z powodu jej zapalenia (PZT u 30 osób, nawracające OZT u 6 osób) wykonano resekcję głowy trzustki z zaoszczędzeniem dwunastnicy (operacja Begera).[15] Głównym objawem chorobowym był ból. Średni czas trwania objawów wyniósł 47,5 miesiąca w przypadku chorych na PZT i 49,9 miesiąca w przypadku nawracającego OZT. Przed operacją wykonano następujące procedury: papillotomię - u 30% chorych, protezowanie endoskopowe - u 14%, inne zabiegi chirurgiczne - u 17%. W pooperacyjnym okresie obserwacji obejmującym 39 miesięcy całkowite ustąpienie dolegliwości bólowych obserwowano u 50% chorych. Zmniejszenie natężenia bólu zanotowano u 31%. U 6 chorych (5 leczonych z powodu PZT, 1 z nawracającym OZT) występowały nawroty zapalenia trzustki wymagające hospitalizacji, a 4 chorych zmarło z przyczyn niezwiązanych z operacją. Autorzy wykazali, że resekcja głowy trzustki z zachowaniem dwunastnicy zmniejsza ból i nie wpływa na osłabienie funkcji endo- i egzokrynnej gruczołu u większości chorych z trzustką dwudzielną. Operacja ta może być alternatywą dla innych procedur chirurgicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 56 lat.mialam juz trzy razy zapalenie trzustki.Bylam w szpitalu. Ale nic mi nie robili .Oprocz kroplowek i zastrzykow rozkurczowych.Przypadkowo trafilam do innego lekarza w rejonie i ten sie zainteresowal dlaczego mam takczeste zapalenie trzustki i skierowal mnie na rezonans magnetyczny.Okazalo sie wlasnie ze mam wade trzustki dwudzielna. TERAZ NIE WIEM CO MAM Z TYM DALEJ ROBIC .POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×