Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Łagodne zmiany obu płatów bocznych tarczycy


Gość Wanda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam problemy z tarczycą od kilku lat. Początkowo na podstawie wyniku TSH stwierdzono u mnie niedoczynność i brałam leki Eutyrox 25. W 2008 roku w badaniu USG tarczycy stwierdzono: tarczyca o wym. prawy płat 46x19x13 mm V= 6,5 cm3, lewy 40x15x13mm,V= 4,5 cm3, cieśń 3 mm. W środk. części prawego płata nieco hyperechogeniczny guzek 12x6x9 mm, obok normoechogeniczne ognisko 9mm, w tylnej części hypoechogeniczne 7 mm. Stycznie do dolnego bieguna lewego płata hypoechogeniczne ognisko 8 mm (odszczepiony guzek tarczycy? powiększona przytarczyca? węzeł chłonny?), podobnego typu zmiana 5 mm przy tylno-dolnej części tego płata. Kilka węzłów chłonnych (do 15 mm) wzdłuż dużych naczyń szyi lewostronnie i w okolicy obu kątów żuchwy. Wynik badania BACC : We wszystkich aspiratach: normotypowe komórki pęcherzykowe tarczycy tworzące różnorodne układy przestrzenne oraz koloid. Wniosek: Zmiany łagodne obu płatów bocznych tarczycy. W korelacji z bad. USG obraz mikroskopowy może odpowiadać zmianom w przebiegu wola guzowatego. Wynik z 20.04.2010 roku już mniej optymistyczny : Płat prawy ma wymiary 15x13x41 mm i zawiera w centralnej części powierzchownie położone normoechogeniczne ognisko 7x7x14 mm oraz położone powyżej ognisko hipoechogeniczne, niejednorodne 9x7x10 mm z pojedynczymi zwapnieniami. W części tylnej ognisko hipoechogeniczne o średn. 5 mm. Płat lewy 13x13x38mm cieśń 3 mm.poza opisanymi zmianami tarczyca w całości o nieco niejednorodnej strukturze. W badaniu Power Doppler tarczyca wykazuje zmniejszone przepływy krwi. W okolicy dolnego bieguna płata lewego ognisko hipoechogeniczne o wym. 5x4x6 mm mogące odpowiadać węzłowi chłonnemu albo przytarczycy. Wynik BAC : Środkowa część prawego płata: liczne grupy monomorficznych komórek pęcherzykowych tarczycy tworzących układy rozetkowe (podejrzenie nowotworu pęcherzykowego). Górna część prawego płata : Normotypowe komórki pęcherzykowe tarczycy rozproszone i w grupach wśród koloidu. Okolica dolnego bieguna lewego płata: Dość liczne limfocyty. Czy mam się bać? Lekarz zaproponował leczenie operacyjne, ale po wykonaniu badania anty TPO wynik 359,20 IU/ml i anty-Tg wynik *10,00 IU/ml doktor zalecił powtórną biopsję na 16.06.2010 Na wynik ostatniej biopsji czekałam 4 tygodnie, więc na wynik mogę liczyć w połowie lipca. Do tego czasu chyba oszaleję z niepokoju. Mam 56 lat i problem z krzepliwością krwi (Trombocytopatia) zaburzenie puli magazynowej płytek krwi. Słyszałam, że operacja tarczycy jest *krwawa*, a jeśli okaże się, że to nowotwór złośliwy i konieczna będzie masywna operacja to czy grozi mi dodatkowo krwotok? Podczas biopsji miałam kilka razy mocne krwawienie, trzeba było przykładać lód a i tak szyja była cała sina. Przepraszam za tak długie wywody ale bardzo proszę o przybliżenie mi problemu związanego z koniecznością operacji, czy mogą być jakieś powikłania i jeśli wynik następnej biopsji będzie nie rozstrzygający to czy poddać się jednak operacji dmuchając na zimne? Pozdrawiam. Czekam na wiadomość. Wanda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pani Wando. Mogę się odrobinę wypowiedzieć na temat trombocytopatii (zaburzenie puli magazynowej z ADP -45%) i Pani obawy odnośnie możliwego krwotoku podczas operacji. Mam również stwierdzoną trombocytopatię (badania wykonywałam przed planowaną operacją) i lekarz hematolog wypisał mi KARTĘ CHOREGO którą mam przy sobie nosić, są tam informacje odnośnie choroby jak i również jakie leki mają być podane np podczas operacji, czy zabiegach (ja mam wpisane: desmopresyna, KKP, kwas traneksamowy). Czeka mnie jeszcze konsultacja z anestezjologiem i ponownie z chirurgiem. Powinna Pani raz jeszcze skonsultować się najpierw z hematologiem (powinien Pani przy tej chorobie podać jaki lek ma być podany podczas operacji (a nawet biopsji!), aby uniknąć nasilonych krwawień, a dopiero potem dalej. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×