Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Badania OWR i CRP


Gość Anna

Rekomendowane odpowiedzi

Białko C-reaktywne, w skrócie CRP (ang. C Reactive Protein) - białko należące do tzw. białek ostrej fazy Wytwarzane głównie w wątrobie i komórkach tłuszczowych[1]. Białko C-reaktywne bierze udział w odpowiedzi immunologicznej, ponieważ ułatwia wiązanie dopełniacza, ułatwiając tym samym opsonizację i fagocytozę czynnika infekcyjnego oraz moduluje funkcję granulocytów i monocytów. Podwyższone stężenie CRP we krwi występuje w stanach zapalnych, wykazując dużą dynamikę zmian stężenia. Może zwiększać się także w przebiegu urazów, zawału serca, chorób nowotworowych. Na CRP mają także wpływ choroby przewlekłe, masa ciała, wiek, rasa, palenie tytoniu i stosowane leki. Stężenie CRP we krwi zdrowego człowieka zwykle nie przekracza 5 mg/l (najczęściej 0,1-3,0 mg/l), ale w ciągu 24-48 godzin może zwiększyć się nawet 1000-krotnie. Uznaje się, że stężenie powyżej 10 mg/l mocno przemawia za obecnością stanu zapalnego o różnej etiologii. U osób z chorobami nowotworowymi stężenie CRP może osiągać wartości trójcyfrowe, ale największe wartości obserwuje się w zakażeniach bakteriami Gram-ujemnymi, po dużych urazach lub operacjach (ponad 500 mg/l). Oznaczenie stężenia CRP wykorzystuje się w monitorowaniu przebiegu chorób zapalnych, reumatycznych oraz niektórych nowotworów, ponadto służy do oceny ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczyn Waalera-Rosego (ilościowo) OWR Odczyn służy do wykrywania czynnika reumatoidalnego zazwyczaj klasy IgM (rzadziej IgG lub IgA) metodą aglutynacji krwinek baranich opłaszczonych króliczą IgG pod wpływem badanej surowicy. Jest badaniem bardziej czułym w porównaniu do testu lateksowego. Miano odczynu rośnie w reumatoidalnym zapaleniu stawów, zespole Sjogrena, ,mieszanej chorobie tkanki łącznej, krioglobulinemii, twardzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OB, czyli opad (opadanie krwinek czerwonych, odczyn Biernackiego, ESR - erythrocyte sedimentation rate). Na podstawie OB lekarz nie może postawić konkretnej diagnozy. Jest to jedynie sygnał, że w organizmie toczy się proces zapalny, który trzeba zlokalizować. * Norma (po 1 godzinie): kobiety 6&#8211*11 mm, po 50 roku życia do 30 mm* mężczyźni 3&#8211*8 mm, po 50 roku życia &#8211* do 20 mm. Wartości podwyższone spotyka się w ciąży i po porodzie (wtedy nie świadczą o chorobie).Występują też w chorobach reumatycznych, procesach zapalnych, gruźlicy, niektórych chorobach wątroby, w zawale serca. Bardzo podwyższone OB bywa w białaczkach i innych postaciach raka, niektórych chorobach nerek (zespół nerczycowy). Wartości obniżone zdarzają się rzadko, świadczą o nadkrwistości np. w czerwienicy prawdziwej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem... w badaniach krwi wskazano mi niedobor zelaza... ale CRP wyszlo mi 0,11 a to troche dziwne bo norma jest od 1 do 5 z gory dziekuje bardzo za pmoc i pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dominika

Dodam jeszcze że Bilirubina wyszła 1,8 . Tydzień temu robiłam badania , OB - 28 a Bilirubina 1,2 .Co to może oznaczać ? Czemu Ob maleje a bilirubina podnosi się?Od 3 tygodni mam podwyższoną temperaturę 37-37.5 , a lekarz rodzinny rozkłada ręce i nie wie jak mi pomóc . Jakie badania mogę jeszcze zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam chciałabym zeby ktoś mi pomogł mam bóle brzucha robiłam usg brzucha neka prawa100,mm , lewa 99,3mm, ukm nieposzerzony,bez złogów,po stronie lewej normoechogeniczna zmiana 20mm. centralny przerost warstwy korowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×