Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Rozpoznanie guza, tarczyca, opis biopsji


Gość JOANNA

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 30 lat. Miałam robioną biopsje tarczycy i nie umiem sama jej odczytać, a do lekarza ide dopiero za dwa miesiace. Wynik badania: ROZPOZNANIE CYTOLOGICZNE: Obraz cytologiczny aspiratów z obu nakłutych obszarów *hypo* płata prawego (P2) i lewego tarczycy (L1) jest podobny i odpowiada rozpoznaniu thyreoiditis chronica lymphocytica. Moje pytanie, czy to cos jest zlosliwe i co w ogole znaczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpoznanie nie sugeruje żadnej choroby nowotworowej. Po polsku brzmi: przewlekłe, limfocytarne zapalenie tarczycy. Na pewno nie wymaga leczenia operacyjnego. Decyzję co do dalszego leczenia (zapewne przeciwzapalnego, uzupełniającego hormony tarczycy jeśli są braki w organizmie) podejmie endokrynolog. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam 32 lata i PCO. otrzymalam winik biopsji tarczycy (mialam robienie na 3 guzach-1prawy plat, 2 lewy plat)-wynik to: THY3 plata prawego, micro follicular cancer.... Mam miec operacje Lobectomy plata prawego. Czy w Polsce rowniez taki wynik kwalifikuje sie do operacji usuniecia jednego plata? Czy sa jakies przeciwskazania do takiej operacji? czy jest niebezpieczna? Dziekuje Pozdrawiam Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie micro follicular cancer oznacza raka pęcherzykowego niewielkiego czyli do 1 cm. Leczenie chirurgiczne jest podstawowym sposobem postępowania w raku tarczycy. W przypadku - jednoogniskowego raka brodawczakowatego o średnicy do 1 cm (T1a) rozpoznanego po operacyjnym wycięciu płata tarczycy z cieśnią lub po operacji subtotalnego wycięcia tarczycy, - jednoogniskowego raka pęcherzykowego o średnicy do 1 cm (T1a), stwierdzonym po całkowitym wycięciu płata lub subtotalnym wycięciu tarczycy, zabieg operacyjny polega na wycięciu całkowitym zajętego płata wraz z cieśnią i subtotalne usunięcie płata przeciwnego. W każdym innym stopniu zaawansowania klinicznego wykonuje się całkowite, pozatorebkowe wycięcie tarczycy. W każdym przypadku raka usuwa się również węzły chłonne. Zakres ich usunięcia zależy od stopnia zaawansowania nowotworu oraz jego typu. Z tego wynika, że jeżeli rak jest rozpoznany przed operacją to należałoby wykonać zabieg całkowitej resekcji tarczycy. Proszę poczytać sobie na stronie: http://mediweb.pl/diseases/wyswietl_d.php?id=41

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×